%100 Düşünce Gücü – Jack Ensign Addington

____________________________________________________________________

%100 Düşünce Gücü son okuduğum biraz eski ama oldukça etkileyici bir kişisel gelişim kitabı. Kitabın varlığını ve hakkında iyi şeyleri uzun zamandır biliyordum. Tavsiye eden de olmuştu ama elime geçirememiştim. Yakınlarda bir tanıdıktan okumalık aldım ve okudum.

%100 Düşünce Gücü kişisel gelişim olayına biraz farklı bakan bir kitap gibi. Hani bazılarında şöyle yapın, şöyle edin, şöyle olmaya çalışın derya, bunu okumaya başlayınca daha farklı şeyler vardı içinde.

%100 Düşünce Gücü - Jack Ensign Addington

%100 Düşünce Gücü - Jack Ensign Addington

%100 Düşünce Gücü kitabında Jack Ensign Addington özellikle kitabın adında da dediği gibi Düşünce Gücü’nden ve bu gücü etkin kullanmamızdan bahsetmiş. İlk okumaya başladığında biraz alıştığımdan fazla dini konulara referans verildiğini hissettim ki bir süre sonra da bunun tamamen konuyla alakalı olduğunu anladım.

Bir kez Düşünce Gücü dediğimiz şey salt bizde olan bir şey değil. Bu herkeste olan bir güç, aslında herkeste ve tüm evrende olan bir güç. Bu güç Tanrı tarafından sağlanıyor ve tamamen bizim kullanmamız için var. Bu gücü sayesinde Tanrı’nın yardımını alıyor ve bu güç sayesinde yaratıcı bir şeyler düşünüyoruz.

Kitapta bilinçaltımıza çok önem veriliyor. Adeta bilinçaltımı sekreterim gibi hissettirdi kitap bana. Ya da kişisel bilgisayarım. Ben onu programlarmışım, o da benim istediğim şeyi yaparmış. Mesela sabah 6’da kalkacağım dermişim ve de hiç saat vs. kurmadan bilinçaltım beni o saatte kaldırırmış. İnanmıyorsanız deneyin diyor kitap ki burası bana pek mümkün gelmedi, o sebeple denemeyeceğim. 🙂 Ya da başka bir zaman denerim işte…

Bilinçaltına ne dersek, ona ne emir verirsek o yaparmış bunları. Mesela biz uyurken bilinç uyur ama o ondan aldığı emirleri yerine getirirmiş sessizce ve gizlice.

Mesela bir olayın olmasından korkuyoruzya, bu korkumuzu bilinçaltı bir emir gibi algılıyormuş ve bu olayın olması için çaba gösteriyormuş. Mesela verilen bir örnekte bir kadın uzun burunlu bir misafirini ağırlarken küçük kızının onunla dalga geçmesinden korkuyor. Küçük kızı da adamın burnuna takılıyor ama dalga geçmiyor. Sonra bilin bakalım ne oluyor, bizim bu ihtimalden çok korkan bayanımız “Burnunuza ne istersiniz, limon mu yoksa krema mı” diyor… Kadın burada bilinçaltını bu olumsuz düşünce ile bunu istediğine inandırıyor ve bu olay da bu şekilde cereyan ediyor.

Olaydan da anlayacağınız üzere bilinçaltı her şeyi bilinç gibi anlama ve sentezleme kabiliyetine sahip değil. Doğru veya mantıklı olanı bulup yerine getirmek yerine, o en çok düşünülen düşünce ve istekleri kendine emir olarak kabul ediyor…

%100 Düşünce Gücü kitabına göre de başımıza gelen pek çok problem ve hatta hastalığın sebebi bu. Mesela banyodan sonra rüzgarda kaldım hasta olacağım diyor veya bundan endişe ediyoruz. Bilinçaltımız da peki komutanım yaparım diyor ve görevini iyi bir şekilde yerine getirip yapıyor, bizi hasta ediyor…

Bu gibi durumlara çare de Tanrı’nın bize sunduğu düşünce gücünü kullanarak olumlu ve yaratıcı düşünmemiz, düşüncelerimizi kontrol etmemiz. Bu sayede bizi korkularımız ve endişelerimiz değil, kendimiz yöneteceğiz!!!

Tabi bunun nasıl olduğunu öğrenebilmek için kitabı okumanız gerekecek. Merak etmeyin, ben okudum hala yaşıyorum. 😉

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz