1,5 GHz, üç çekirdekli ARMADA 628 uygulama işlemcisi

____________________________________________________________________

Marvell mobil işlemci olayına Intel’den satın aldığı XScale bandı ile girmişti. Intel XScale serisi işlemciler yüksek frekansları ve WMMX yardımcı işlemcileri ile özellikle Windows Mobile işletim sistemli akıllı telefonlarda ve farklı araçlarda kullanılıyordu. Tabi sonrasında Qualcomm’un daha ucuz ve özellik süslü işlemcileri piyasada daha çok duyulmaya başlasa da Marvell da hala rekabet içinde ciddi bir yere sahip ve son duyurduğu ARMADA 628 işlemcisi ile de ciddi bir yer hedeflediğini görüyoruz.

Marvell ARMADA serisi ARM 11 çekirdekli işlemcilerden oluşuyor, önceki XScale yüksek performanslı olsa da ARM 9 serisi idi.

Marvell’in yeni bombası ARMADA 628 1,5 GHz hızda çalışan Dünya’nın ilk üç çekirdekli, mobil uygulama işlemcisi. Çift 1080p video işleyebilerek 3D video desteği sunabiliyormuş bu işlemci! Ayrıca saniyede dörtlü birleşik gölgeleyici (shader) ile 200 milyon üçgen/saniye gibi bir 3D (3B) performansı varmış. Üstelik bunları düşük güç tüketimi ile sunuyormuş ki, bu kısmı hiç anlamam. 🙂

ARMADA 628’de iki adet yüksek performans, ve frekanslı, ARM v7 MP uyumlu simetrik çokluişlem çekirdeği bulunuyormuş. Üçüncü çekirdek ise 624 MHz frekansta çalışan ve az enerji tüketen bir çekirdek imiş. Genel sistem işlemleri ve güç yönetimi gibi işlemleri bu üçüncü çekirdek yapıyor ve fazla işlem gücü gerektiren işlemlerde de diğer çekirdekleri yöneterek işi onlara yaptırıyor. Yani bu arabamızda yarış arabası motoru da bulunuyor ama sadece gerektiğinde kullanılıyor demek.

İşlemcideki üç çekirdekten başka özel görevli 6 işlemci de 3D, 1020p video, yüksek kalite ses, karmaşık şifreleme yöntemleri ve resim işleme (ISP) için işlemcide bulunuyormuş.

İşlemci tek şarj ile 10 saat kadar 1028p Full HD video oynatma ya da 140 saat müzik oynatma sunabiliyormuş.

ARMADA 628 533 MHz frekansa kadar LP-DDR2 veya DDR3 bellek destekliyormuş. 2000 x 2000 çözünürlüğe sahip dört ayrı ekranı (2 LCD, 1 HDMI, 1 EPD) kontrol edebilecek bir görüntü kontrolörüne sahipmiş. 3D motoru 200 milyon üçgen / saniye performansa sahipmiş ve 1080p çoklu kodek video işlemcisi de aynı anda iki video verisini 30 FPS ile işleyebiliyormuş ki bu sayede 3D videolar da mümkün olabiliyor bu işlemci ile. Ayrıca DirectX, Open GL ES 2.0 ve Open VG 1.1 ve Adobe Flash da destekliyormuş. İşletim sistemi uyumu olarak da Windows Mobile, RIM OS, Android ve Linux destekliyormuş.

İşlemci donanım olarak 1 MB L2 önbelleğine (L2 cache) sahipmiş. SIMD işlemleri için Marvell’ın Intel’den aldığı WMMX2 yanında ARM tasarımı NEON da işlemci de varmış ve VFPv3 vektörel kayar nokta (floating point) hesaplayıcısına sahipmiş.

Bir de ARMADA 628 USB 3.0 desteğine de sahipmiş!

ARMADA 628 şimdi böyle güzelliklerle donatılmış bir işlemci ama Marvell’ın ARMADA serisi, akıllı telefon dünyasında beklediğim etkiyi yapmamış bir seri hissi verdiğinden bana ARMADA 628 işlemcisi de çok fazla tercih edilen bir işlemci olmayabilir. Üç çekirdekli tasarım ne kadar güç tasarruflu dense de böyle bir cep telefonu kullanırsanız 3,6 GHz işlem gücü taşıyacaksınız cebinizde! Bu çok elektrik gücü de demek ki, bu işlemciyi kullanan cep telefonlarında da işlemcinin tadını tam alamayız gibime geliyor. 🙂 Tanıtımlarda her işlemci için güç tasarruflu denir ama cep telefonuna konunca bir sürü sorunu çıkar. 🙂 Mesela acaba üç çekirdeği kontrol edecek sürücü desteği ne durumda, bir video programı bu çekirdekleri ya da video çekirdeklerini istediği gibi kullanabilecek mi mesela? Marvell’dan lisans satın alması mı gerekecek yoksa? Bu şekilde işlemci performansı beklentilerine gölge düşürecek farklı şeyler bekliyorum ben. Mesela PXA31x serisi de video işlemcisine sahipti ama daha kullanan şirket olmadı etrafta vs. 🙂

Kaynak: Marvell basın bülteni.

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz