Adobe, Android için Flash 10.2 ve performans vaadediyor

____________________________________________________________________

Adobe Flash platformunu geliştirmeye devam ediyor ve mobil platformlarda Flash’ın gelişiminin PC platformuna ayak uydurmaya başlıyor olması güzel.

Adobe v10.1’de gösterdiği performans artışını, Flash 10.2 ile de Android platformunda devam ettiriyor.

Mobil cihazlar için Flash 10.2, Stage Video destekliyor – ilk masaüstü için Flash 10.2 beta sürümünde bunu görmüştük ve Adobe oldukça düşük CPU kullanımı (söylediklerine göre %80) ile 1080p video oynatabildiğini iddia ediyordu.

Stage Video mobil cihazlarda performans için oldukça önemli bir şey. Cep telefonlarını cebimizde taşıyoruz ve her an şarj etme imkanımız olmayabiliyor. Stage Video daha yüksek kare hızlarını daha düşük CPU ve bellek kullanımı ile sağlamayı amaçlıyor. Flaş 10.2 şu anki videolar ile tamamen uyumlu, yani sadece yazılım güncellemesi gerekiyor, videoları tekrar Flash 10.2’ye göre bir formata dönüştürmeye gerek yok.

Şimdilik, mobil cihazlar için Flash 10.2 Android 3.0 Honeycomb ve BlackBerry Tablet OS için sunulacak. Flash 10.2’nin diğer mobil işletim sistemleri üzerinde ne zaman sunulacağına dair bir kelime yok.

Bu arada, Flash 10.1 hızlı bir tempoda yayılıyor – lansmanından bu yana altı ay içinde, 20 milyondan fazla akıllı telefonda kurulu geldi ya da sonradan kuruldu (ki 6 milyon’dan fazlası sadece Android Market’ten indirmeler). Adobe, 2011 yılında Flash 10.1 çalıştıran 132 milyon cihaz olmasını hedefliyor.

Apple ise hala Flash’a eski bahaneleri ile karşı; aşırı güç ve CPU tüketimi. Bir nevi haklılar, Flash reklamlar kullanan bazı sitelerde Flash eklentisi kullandığınız Ağ gezgininin takılmasına, donmasına sebep olabiliyor. Ama bu onların gerçek amacı değil tabii ki. iPhone ve iPad platformlarında çalışacak uygulamaları kontrol altında tutabilmek için yapıyorlar bunu.

Adobe AIR (uygulama geliştirme ortamları) da hızlı büyüyor. Aslında, Flash ve AIR’in Adobe’nin kendi beklentilerini aşmış olduğu söyleniyor. Her neyse, Adobe 200 milyondan fazla akıllı telefon ve tabletin AIR desteklemesini umuyor. AIR kullanarak iOS uygulamaları geliştirmek de mümkün ama, Apple bunu sevmiyor ve istemiyor, hatta yasaklıyor…

Kaynak

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz