Alexander Graham Bell

____________________________________________________________________

Alexander Graham Bell 1847 yılında bugün doğmuş. Bunu Google’ı açınca Google’ın önemli günlerde koyduğu değişik logolarından birini görüp tıklayınca öğrendim. Çoğu kişinin bildiği gibi Alexander Graham Bell telefonun mucidi.

Yani bu adam sayesinde şu an evlerimizde ve işyerlerimizde kullandığımız sabit hatlı telefonları kullanabiliyoruz. Aslında cep telefonlarını da bu adam sayesinde kullanabildiğimizi söyleyebiliriz ne de olsa telefon fikrinin atılmasını sağlayan kişi. Bu arada şimdi fark ettim biz bunlara cep telefonu diyerek yanlış yapıyoruz, bunlar telli değil ki telefon olsunlar. Örneğin ingilizler mobile phone diyor, yani telsize telli demiyor. Neyse konumuza dönelim. Aslında Bell amca işitme engellileri konuşturmak ve sessizliklerine son vermek istiyormuş ama bunu sağlayamasa bile telefon gibi çok önemli bir aleti icat etti. Aslında ailece dedesi ve babası (annesi doğuştan bir işitme engelli imiş) işitme engellilerle ilgili çalışmalar yapıyorlarmış. Bell ayrıca işitme engellilere dil öğretmeni yetiştiren bir okulda da çalışmış. Sesin teller üzerinden iletilebildiğini keşfetmiş ve bu da işte telefonun icadı ile sonuçlanmış. Yani işitme engelliğine karşı savaş verirken insanlığın sağırlığını giderdi. Ayrıntılı bilgi için Wikipedia’ya bakabilirsiniz. Allah rahmet eylesin kendisine.

Bugün bakıyorum da Bell’in icat ettiği telefonlarla günümüzün telefonları arasında dünyalar kadar fark var. Öncelikle telefon santrallerinde kullanılan sistemler değişmiş ve bugün neredeyse tüm telefon şebekesi dijitalleşmiş durumda. Daha sonra aslında telsiz telefonlar olan cep telefonları ortaya çıktı. Artık ileride de daha neler çıkacağını kimse bilemez. Şu anki telefonlar bile Symbian, Linux, Microsoft gibi işletim sistemleri veya böyle bir işletim sistemine sahip olmasa da Java (J2ME) Platformu uygulamaları ile bilgisayar görevini gören telefonlar. Yani Bell’in zamanındaki gibi sadece ses iletişimini sağlamak için değil her türlü iletişimi sağlayacak ve her türlü işlemi de üzerinde yapacak özelliklerde. Daha neler göreceğiz kim bilir.

1 Yorum

  • Yazan: berk can, 1 Mart 2012 @ 8:59 pm

    Bell olmasa biz hala mektup veya dumanla görüşüyor olurduk ona ne kadar teşekkür etsek azdır.

Bu yazıya bağlantılar

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz