Balinaları Savunmak Suç ise Tutuklayın Beni :D

____________________________________________________________________

yeni bir kampanya başlatmış. Balinaları savunmak suçsa, tutukla beni kampanyası.

Japan: If defending whales is a crime, arrest me.

Mayıs ayında Japonya’lı Greenpeace gönüllüleri sözde çeşitli mallar taşınan bir gemide balina eti varlığını keşfetmiş ve taşımada kullanılan dört kutudan birini ele geçirip bunu kanıtlamışlar ve duyurmuşlardı. Sadece bir kutuda 3000 $ değerinde balina eti varmış. Peki sonra ne olmuş dersiniz, balina etini bu şekilde taşımak ticaretini yapmak vs. suç değil mi, cezalandırılması gerekmez mi? Gerekir, ama o kutuyu çalan gönüllülerin de cezalandırılması gerekir.

Kutuyu ele geçiren Junichi Sato ve Toru Suzuki adlı iki Japon hırsızlık gerekçesiyle hapse atılıyor. Peki bu kaçakçılığı yapan diğerlerine ne oluyor, onlar da mutlaka etleri gerken yerlere ulaştırıp paralarını almışlardır.

Greenpeace de bu haksızlığa karşı bir kampanya başlatmış, beni de tutuklayın kampanyası. Tek yapmanız gereken aşağıda bağlantısını verdiğim sayfaya gitmek, kutucuğa isminizi yazıp aşağıdaki seçenekten de ülkenizi seçmek. Sonra “Sign Petition” (Dilekçeyi imzala) butonuna tıklıyorsunuz ve Japonya’dan polislerin gelip sizi tutuklamasını bekliyorsunuz.

Dilekçeyi imzalamak için Japan: If defending whales is a crime, arrest me sayfasına gidin.

Kampanyanın amacı Japon yetkililere yapılan şeyin suç olsa da daha büyük bir suçun önlenmesi için yapıldığını anlatmak ve dünya etrafında da aynı şeyi yapacak ne kadar kişi olduğunu göstermek. Tabi bunu bilse de balina eti ticareti işlerine geliyor ki buna izin veriyorlar. Yine de birşey olmaz dememek gerekir.

Tutuklma kısmına gelince işin şakası olsa da hiç belli olmaz, bakarsınız bir gün karakoldan çağırıverirler, ” Japonya’da hapse girmek istiyormuşsun! ” diye. Hiç değilse oralarının hapishaneleri bizimkilerden daha iyidir, acaba İnternet bağlantısı da var mıdır* 😀