Birleşik Arap Emirlikleri’nde LTE 4G ve sınırsız kullanım saati

____________________________________________________________________

Bizim operatörlerimiz iki yıl sonra LTE işine girmeyi ve Dünya’daki ilklerden olmayı planlaya dursunlar, elalem LTE namı diğer 4G işinde bayta yol kat etti. Kampanya olarak da fark yaratan operatörler var.

Birleşik Arap Emirlikleri’nden Etisalat operatörü faturalı bireysel kullanıcıları için ticari Long Term Evolution (LTE) hizmetini duyurmuş. 4G uyumlu E398-LTE USB modem 217$ fiyata satılıyor ve 100 Mbps indirme hızını destekliyormuş. Ultra tarifeye 6 ya da 12 ay taahhüt veren kullanıcılara ise modem bedava veriliyormuş ve 20 GB da kota veriliyormuş.

Fark yaratma kısmı için dikkatimi çeken ise gece 12.00 ile 03.00 arası ücretsiz ve sınırsız olarak Ağ kullanımına izin vermesi. Yani saat 12.00 olduktan sonra, saat 03.00’a kadar ne indirebilirseniz indiriyorsunuz.

Operatörün FDD LTE şebekesi yıl sonunda 1000 FDD LTE uyumlu baz istasyonuna sahip olacakmış. Tabi hizmetin olmadığı yerlerde de 3G HSPA+ kullanacak müşteriler ki, HSPA+ bile bazı operatörlerce 4G olarak adlandırılıyor.

Bizim operatörlerimiz verdikleri sınırsız hizmetleri durdurmaya çalışsın, binbir türlü adil kullanım saçmalığı uydursun, zengin Araplar kota telaşına da düşmüyor, indirme derdine de. Tamam, 3 saatlik bir ücretsiz ve kotaya dahil olmayan bir kullanım hakkı var ama, kaliteli bir bağlantıda bu sürede pek çok kişi indirecek önemli içeriklerini indirebilir ve 20 GB kotasını anlık işlerini halletmek için kullanabilir. Normal olarak internete gir mesela, saat 12.00’den sonra film mi indireceksin, ne indireceksin indir. 03.00’dan sonra izle filmini, devam et nette takılmana.

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz