Blogroll listesini kaldırıyorum

____________________________________________________________________

Uzun zamandır yapmayı düşünüyordum. Blogroll listesini ana sayfadan kaldırıp Link Tarlası sayfama atacaktım herşeyi.

Uzun süre önce (üç yıl) takip ettiğim siteleri link tarlası sayfamda biriktirmeye başlamıştım. Bu üniversitede olduğumdan bunlara kolayca erişebileceğim bir sayfa görevi görecekti. Sonra onun da niyeti bozuldu. WordPress’e geçtim, bunda ise linki istersen koyuyorsun istersen kaldırıyorsun, eskisinde ise tüm sayfalara tek tek koymak zorunda olduğum için zaten hiç bu işlere yanaşmıyordum. WordPress sistemine geçince baktım herkes link ekle, link değişimi yapalım vs. diyor, kolaylık olduğundan yapıyorum ama şimdi düşündüm ki o listeye zamanında girip çıkanların çoğuna şu an ulaşamıyorum, ya blog yazmayı bırakmışlar, ya da başka yerlere taşınmışlar bilmem. Şimdi de artık bu link tarlası sayfasına dönmeyi düşünüyorum. Çünkü Link Tarlası kendim için oluşturduğum bir sayfaydı, Blogroll ise link değişimi yapmak isteyenler için açtığım ve arada bu tür istekler olmadan da link eklediğim ama sonra da bir daha bakmadığım bir yer.

Bu Blogroll kısmındaki linkleri kaldıracağım, emin olun bundan hiç kimse zarar görmeyecek. 🙂

Aslında link tarlası sayfasına da ihtiyacım yok, çünkü artık evdeyim, o sayfa üniversitede olduğum zamanlar içindi. Sağolsun Opera benim e-posta işlerimi de RSS işlerimi de sık kullanılanlar işlerimi de gayet iyi görüyor. Hem evden yine uzaklaşacak olsam da problem değil, cep telefonumda Opera’nın iki sürümü birden var. Bir de Opera Link diye birşey var. Masaüstü Opera gezgininiz ile cep telefonunuzdaki arasında, not vs. dahil eşitleme yapıyor, bunu kullanabilirim. Zaten herkesi RSS ile takip ederken hiç gerek yok ama yine de bu sayfayı sitemde tutacağım, ne olur ne olmaz.

Bundan başka link değişimi işleri ile de uğraşmayı sevmiyorum. Ben onun linkini koyuyorum o da sözde benimkini koyuyor ama JavaScript içinde mi koyuyor, ne referans türü kullanıyor normalde ilgilenmem ama karşılıklı olunca kazıklanma hissine girip ben de linklerimi kontrol ediyorum. 🙂

Sonra linkim sitende nerede diye sorup kimseye piksel piksel yer tarifi yapmak istemiyorum.

Tamamen (ç)alıntı içerikten oluşan bir blogcudan link değişim talebi geldiğinde link değişimi yapmıyorum demek sen koyamam çünkü sen hırsızlık yapıyorsun demekten çok daha kolay.

Blogroll için bana link vermiş olanlar sitelerinden linkimi kaldırabilirler. Şimdilik benim Blogroll kısmında verdiğim linkler şöyle;

Amasra gezisi, Başak Esin, Burak Budak, Bütün Kelimeler, E. Ali, Ekubio, Kağıt Pil, Kitleler, Kodcunuz, Komikya, MekanOML, Ne Yazsak, Oyun Hamuru, Tedmer, waiterrant.net, Y4lcin Blog.

Bu bloglardan isteyen istediği gibi linkimi silebilir. Zaten silerse benim için de iyi olur, yoksa tek taraflı link değişimi olacağı için suçlu hissederim kendimi.

Bir de Blogroll bölümünün yok olması ile de WordPress’in MySQL sorgu sayısı bir azalacak. Bu da performans açısından bir iyileştirme.

Gelelim Google PageRank olayına. Zaten Google bu linklerin karşılıklı olduğunu bildiği için bunların anlaşlmalı olduğunu biliyor ve bunun da doğal olarak linki verilen siteye bir katkısı olmuyor. Bu sebeple linkini sildiklerim üzerinde bir etkisi olacağını sanmıyorum. Buraya da zaten ziyaretçilerin geldiği sayfalar PageRank 0 sayfalar, bir de birkaç PageRank 2 sayfa var o kadar. Ancak gelen ziyaretçi için sitem kesinlikle başka bir site ile PageRank türünden bir rekabetle karşılaşmıyor.

Bir de zaten Google ziyaretçilerin çok azını ana sayfaya gönderir. Ana sayfanın PageRank değerinin yüksek olması ise Google’ın çok az ziyaretçi gönderdiği bir sayfa olması sebebiyle görece önemsizdir. Asıl PageRank değerinin sıralamadaki önemini arttıran rekabet olayı iç sayfalarda yani yazılardadır. Bu sebeple zaten ana sayfanın PR değeri diğer sayfalar olmazsa olmaz denecek şekilde kadar etkili değildir.

İleride belki daha az sayıda link ile Blogroll kısmını tekrar koyabilirim ama şu an için herşeyi kaldıracağım. Bende linki var diye bana link verenler, link değişimi yaptıklarımız vs. linkimi sayfalarından silerlerse iyi olur. Bunun dışında zaten takip ettiğim hiçbir siteyi o linklerden takip etmiyordum, yani oradakileri RSS üstünden takibe devam edeceğim. Tabi link tarlası sayfasını da ayrı ayrı sayfalara bölmeyi düşünmüyor değilim.

Bir de şu alan adının içinde blog kelimesi varya, o çok gereksiz. Başka birşey alsaymışım, şu an siteyi değiştirmeyi düşünüyordum. Yani blog olayı kapanacak, farklı bir siteye dönüşecek. Çünkü blog olarak yapmak istediğimi yaparsam özgün içerik diye birşey olmayacak. Neyse zaten aklımdaki fikirler için yeni bir alan adı alacağım gibi duruyor. Ancak şu an dersler vs. ne yapacağımı da kararlaştırdım, alan adındaki o blog kelimesinden dolayı da burası kalacak böyle.

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz