Boş Ev ve Cennette Karşılaşacağınız Beş Kişi

____________________________________________________________________

Televizyon yayınları arasında gösterilen filmler açısından en iyi kanal fikrimce TV8. Son zamanlarda hava soğuk olduğundan günlerimi genelde soba başında TV izleyerek geçiriyorum. TV kanallarının çoğu Var Mısın, Yok Musun türünden saçma, sadece ziyaretçi çekmek amaçlı programlardan ibaret. Bu tür programları izlemek bir süre sonra vaktimi boşa harcadığım için beni bir suçluluk duygusuyla kaplıyor. Fakat TV 8’de daha izlediğim hiç birşey bana bir suçluluk hissi vermedi. Bugün de (12 Ocak değil, 11 Ocak, dün) Boş Ev ve Cennette Karşılaşacağınız Beş Kişi adlı filmler vardı.

Boş Ev filmini başından izleyemedim, kanalı açtığımızda filmin bir kısmı gösterilmişti. Filmdeki gizemli bir adam hayatını genellikle tatile çıkmış ve evlerinde insan olmayan kişilerin evlerinde geçiriyor. Onların yataklarında yatıp, yiyeceklerini yiyor. Bu bir hırsızlık değil ama, çünkü karşılığında bozuk eşyalarını tamir etmek, çamaşırlarını yıkamak gibi işler yapıyor. Adamın girdiği evlerden biri boş değil, evde kocasından şiddet gören bir kadınla karşılaşıyor. Tabi böylelikle filmlerin olmazsa olmaz aşk öğesi devreye giriyor, ikisi de birbirlerine aşık oluyorlar. Hem de sessiz bir aşk, tek kelime etmeden. En sonunda bir şekilde yakalanıyorlar ve adam tutuklanıyor, hapis sahneleri filmin en eğlenceli sahnelerinden izlenmeli. Film işte böyle işleyen romantik bir drama. İzlenmesi tavsiye edilir. Alttaki resim filmi ifade ediyor, sağdaki gizemli adamımız, ortadaki secdiği kız ve soldaki gözlüklü de kızın kocası.

Boş Ev Filmi

Boş Ev Filmi

TV 8’de yayınlanan bir diğer film ise Cennette Karşılaşacağınız Beş Kişi (The Five People You Meet in Heaven). Filmde bir luna parkta bakım işleri yapan biraz ezik bir tip olan kahramanımız bir oyuncakta sıkışan bir kız çocuğunu üzerine düşen bir vagondan kurtarmak isterken ölüyor. Bundan sonra da sırayla filmin sonuna kadar önceki hayatında bir şekilde ilişkisi olmuş beş kişi ile karşılaşıyor. Bunlarla hayatta iken yaşadıkları ve onlarla nasıl ilişkisi olduğu ile ilgili konuşuyor ve bu ilişkilerinden ötürü hesaplaşıyorlar.

Cennette Karşılaşacağınız Beş Kişi tam iki saat kırk dakikalık uzunca bir film. Yeşil Yol’dan başka bu kadar uzun kaç film izlemiştim bilmem, ama pek yoktur. Film bence izlenmesi gereken çok iyi bir film. Bazı anlarda biraz vasat kaldığını hissediyorsunuz ama bir şekilde kendisini toparlıyor ve üzerinizde bıraktığı mistik sorgulama duygusu da kapanışı iyi bir şekilde yapıyor. Acaba benim beş kişim kim diye düşünmeye niyetlendiriyor sizi. Tabi ben düşünemedim, çünkü cennet demek bana biraz uzak bir yer demek. 😀 Önce oraya gitmeye hak kazanmak gerek. Okul sınavlarında kopya çekebilirsiniz ama bu sınavda böyle bir şansımız yok.

Bir de filmde adam olayların en sonunda karısına kavuşuyor. Yani cennette bile eşi yanında oluyor. Normalde erkek kadın ilişkilerini, evlilik vs. konuları pek önemsemem. Ama hani evlilik Allah’ın emri Peygamberin kavlidirya, bu film de bunun önemi hakkında biraz düşündürdü beni.

Bu iki filmle atlattım geceyi. Normalde geceyi TV karşısında geçirince geceyi israf etmiş gibi hissederim kendimi ama bu filmleri izledikten sonra hiç böyle bir hisse kapılmadım. Yani içim rahattı ve herkese de bu iki filmi izlemesini tavsiye edebilirim.

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz