Compiz Masaüstü Küpü eklentisi görünmüyorsa

____________________________________________________________________

masaustu kupu
Compiz Config Ayar Yöneticisi yüklediniz, masaüstü ve çalışma alanı sayınızı yatay olarak dört, dikey olarak da bir olarak ayarladınız; şimdi Masaüstü Küpü eklentisini etkinleştireceksiniz ama öyle bir eklenti listede görünmüyor. Bu ya bir problemden dolayı eklentinin çalışamadığını ya da yüklü olmadığınu gösterir.

İlk çözüm bilgisayarı bir kez yeniden başlatmak. Eğer yine görünmezse de uçbirimde aşağıdaki komutu çalıştırıp her satırın yes ile bitmesini görmek.

/usr/lib/nux/unity_support_test -p

Sonuç şöyle olmalı:

Not software rendered: yes
Not blacklisted: yes
GLX fbconfig: yes
GLX texture from pixmap: yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program: yes
GL fragment program: yes
GL vertex buffer object: yes
GL framebuffer object: yes
GL version is 1.4+: yes
Unity 3D supported: yes

Eğer yes yerine arada no da varsa bundan kaynaklı bir sorun olabilir. Ama hepsi yes ise, Compiz eklentileri yüklü değildir büyük ihtimalle. Bu durumda bu eklentileri yüklememiz gerek.

Compiz eklentilerini yüklemenin en kolay yolu uçbirimde aşağıdaki komutu çalıştırmak:

sudo apt-get install compiz-plugins*

Bu komut girildikten sonra bir soru sorulacak ve E yani evet yanıtını verirseniz de yaklaşık bir 111 MB kadar boyutta çok sayıda paket indirilecek ve kurulacak. Açıkçası teknik olarak bu paketlerin Compiz eklentileri ile alakası olması gerektiği doğru olsa da, o kadar çok sayıda ve içinde compiz bile geçmeyen adda paket indiriliyor ki, bundan şüphe duyuyorum. Ancak eklentilerin gerektirdiği değişik özellikleri sağlamak için ihtiyaç duyulan paketler olması muhtemel. Çünkü cidden çok sayıda ve geniş içerikli eklentiler var. İsterseniz de yazılım merkezinden aşağıda yıldızlı görünen eklentileri yüklemeyi de deneyebilirsiniz, ama tam olarak işe yarar mı denemediğim için bilmiyorum bilmiyorum. Ben ilk yöntemle 111 MB kadar bir sürü paket kurdurdum ama umarım yer kaplamaktan başka bir işe de yarıyorlardır. 😀

compiz-eklentileri

İşlem bittiğinde Compiz eklentilerimiz yüklenmiş olacak ve Masaüstü Küpü eklentisi aktifleşmiş olacaktır. Eğer hala aktif değilse de bir kez bilisayarı yeniden başlatın, aktifleşir…

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz