Daha Sık Çevrimiçi Olabileceğim

____________________________________________________________________

Uzun süredir evimde geniş bant bir internet bağlantım olmadığı için internet ortamına pek takılamıyordum. TTnet’in Yıl Sonuna Kadar İndirim kampanyasına kanıp ADSL aboneliğimi başlattım vatana millete hayırlı olsun.

Bu kampanyanın iyi kısmı yıl sonuna kadar 4 GB, 1024/256 paket için sadece aylık 15 YTL ödeyecek olmam, internet vergilerindeki indirimlerle biraz daha ucuzlasa çok iyi olacak. 😀 Kampanyanın kötü tarafı ise abonelik sürenizin mecburi olarak 24 aylık olması. Bu süre içinde aboneliğinizi iptal ettirmek isterseniz, yararlandığınız indirimin normal fiyata farkını ödeyip, ADSL modem vs. aldıysanız bunların tam fiyatını ve verilen hediye Toshiba flaş belleğin ücretini ödemek zorundasınız. Neyse zaten 24 ay içinde sonlandırmayı vs. düşünmüyorum.

Hediye olarak verilen Toshiba USB bellek oldukça hoşuma gitti, belleğin yazma hızı 5 MB/s ve okuma hızı da 16 MB/s. Özellikle okuma hızının yüksekliği çok iyi. Bu hızla bilgisayarınızın takas dosyasını bu bellek içinde çalışacak şekilde ayarlayarak oldukça iyi bir performans artışı elde etmeniz mümkün. Bu sayede örneğin aşırı bellek tüketen uygulama ve oyunlar açılırken sabit disk üzerindeki yükün bir kısmı USB belleğe aktarılacak ve hem sabit diskin hızı hem de takas dosyanız oldukça hızlı bir şekilde çalışacak.

Bu arada TTnet’in ADSL tarifeleri ile ilgili biraz şikayetim var. TTnet’in en ucuz tarifesinin 4 Gb, dosya indirme düşkünleri için olduğu söylenen bir üst paket ise 6 Gb, yani en ucuz paketin bir buçuk katı. Daha üst paket ise sınırsız bant genişliği paketi. TTnet bu bant genişliklerini tekrar düzenlemeli. Çünkü 4 Gb ve 6 GB arasındaki 2 GB fark birşeyler indirmeyi seviyorsanız hiçte önemli bir fark değil. Bu 6 GB bant genişliğine sahip paket yerine 8 GB veya 12 GB gibi paketler olsa bence bu daha iyi olur. Bu sayede isteyen kullanıcı kullanım miktarına göre istediği paketi seçebilir, bu şekilde her yönlü sınırsız tarifesini kullanmaya zorlanmaz. Şu anki durumda ise ciddi bir fark ödeyip, sadece 2 GB fark alıyorsunuz, bunun biraz daha yükseltilmesi bence daha iyi olacak.

Neyse şimdilik uzun süre bu paketle idare etmeyi düşünüyorum, çok uzak gelecekte tabii ki de sınırsız pakete geçerim ama bunun için öncelikle fiyatların biraz daha ucuzlaması gerekli. Bu Türk milleti yabancı site barındırma hizmetleri kullanmaya düşkünken bu biraz zor diyordum ama bakıyorum da DailyMotion’ın da kapanması üzerine yurtdışı bağlantımızın yükü oldukça hafiflemiş olsa gerek, belki böyle bir ucuzlama ileride olabilir.