Daha Sık Çevrimiçi Olabileceğim

____________________________________________________________________

Uzun süredir evimde geniş bant bir internet bağlantım olmadığı için internet ortamına pek takılamıyordum. TTnet’in Yıl Sonuna Kadar İndirim kampanyasına kanıp ADSL aboneliğimi başlattım vatana millete hayırlı olsun.

Bu kampanyanın iyi kısmı yıl sonuna kadar 4 GB, 1024/256 paket için sadece aylık 15 YTL ödeyecek olmam, internet vergilerindeki indirimlerle biraz daha ucuzlasa çok iyi olacak. 😀 Kampanyanın kötü tarafı ise abonelik sürenizin mecburi olarak 24 aylık olması. Bu süre içinde aboneliğinizi iptal ettirmek isterseniz, yararlandığınız indirimin normal fiyata farkını ödeyip, ADSL modem vs. aldıysanız bunların tam fiyatını ve verilen hediye Toshiba flaş belleğin ücretini ödemek zorundasınız. Neyse zaten 24 ay içinde sonlandırmayı vs. düşünmüyorum.

Hediye olarak verilen Toshiba USB bellek oldukça hoşuma gitti, belleğin yazma hızı 5 MB/s ve okuma hızı da 16 MB/s. Özellikle okuma hızının yüksekliği çok iyi. Bu hızla bilgisayarınızın takas dosyasını bu bellek içinde çalışacak şekilde ayarlayarak oldukça iyi bir performans artışı elde etmeniz mümkün. Bu sayede örneğin aşırı bellek tüketen uygulama ve oyunlar açılırken sabit disk üzerindeki yükün bir kısmı USB belleğe aktarılacak ve hem sabit diskin hızı hem de takas dosyanız oldukça hızlı bir şekilde çalışacak.

Bu arada TTnet’in ADSL tarifeleri ile ilgili biraz şikayetim var. TTnet’in en ucuz tarifesinin bant genişliği 4 Gb, dosya indirme düşkünleri için olduğu söylenen bir üst paket ise 6 Gb, yani en ucuz paketin bir buçuk katı. Daha üst paket ise sınırsız bant genişliği paketi. TTnet bu bant genişliklerini tekrar düzenlemeli. Çünkü 4 Gb ve 6 GB arasındaki 2 GB fark birşeyler indirmeyi seviyorsanız hiçte önemli bir fark değil. Bu 6 GB bant genişliğine sahip paket yerine 8 GB veya 12 GB gibi paketler olsa bence bu daha iyi olur. Bu sayede isteyen kullanıcı kullanım miktarına göre istediği paketi seçebilir, bu şekilde her yönlü sınırsız tarifesini kullanmaya zorlanmaz. Şu anki durumda ise ciddi bir fark ödeyip, sadece 2 GB fark alıyorsunuz, bunun biraz daha yükseltilmesi bence daha iyi olacak.

Neyse şimdilik uzun süre bu paketle idare etmeyi düşünüyorum, çok uzak gelecekte tabii ki ben de sınırsız pakete geçerim ama bunun için öncelikle fiyatların biraz daha ucuzlaması gerekli. Bu Türk milleti yabancı site barındırma hizmetleri kullanmaya düşkünken bu biraz zor diyordum ama bakıyorum da DailyMotion’ın da kapanması üzerine yurtdışı bağlantımızın yükü oldukça hafiflemiş olsa gerek, belki böyle bir ucuzlama ileride olabilir.

4 Yorum

 • Yazan: Mhmt, 11 Ağustos 2008 @ 8:23 pm

  Selamlar,
  adınıza sevindim. Hayırlısı olur inşallah 🙂
  Saygılarımla, iyi bloglamalar…

 • Yazan: FeRHaD, 11 Ağustos 2008 @ 9:12 pm

  Teşekkür ederim. Size de iyi bloglamalar.

 • Yazan: E. Ali, 13 Ağustos 2008 @ 2:02 am

  Hayırlı olsun. Bizimki sınırsız, ayda 49 liralıktan. İki yıl kadar önce en ucuzunu almıştık. O sınırlıydı. Abim neler indirip duruyorsa ayda 50 liradan az fatura gelmiyordu. Aslında ayda 29 lira ödememiz gerekiyordu. Bazen 70 lira gibi para ödemek zorunda kalıyorduk.
  Böyle problemler yaşayanlar sınırsız tarifeye geçse çok daha iyi olur. Bana kalsa sınırlı daha ucuz daha iyi ama bir de abimin bilgisayarı var.

 • Yazan: FeRHaD, 13 Ağustos 2008 @ 2:14 am

  Sağolun.
  Ben de dün gördüm ki, TTnet’in dial up 56K bağlantısının ücreti yıllık 50 YTL. Acaba ondan mı alsaydım diye düşündüm. Hız olarak düşük ama genel ihtiyaçlarımı karşılamam için gayet yeterli, zaten kaçak şarkı, video vs. indirmek günah. 😀 Bloga ve onun dışında çoğu siteye rahatlıkal girebileceğim zaten. Tabi Facebook, Google Earth ve Panoramio gibi Web 2.0 ürünlerinde problem çıkacaktı orası başka. Ancak yine de işimi görecekti. Daha önceden farketseydim, bu paketten alır ve fiyatlar ucuzlayana kadar idare edebilirdim bu şekilde. Şimdi kotalı sistemde 4 gün oldu kotanın 1.5 GB’ı doldu, biraz yavaşlamamı gerektirecek. 😀

Bu yazıya bağlantılar

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz