Etiketli yazılar: 3D

Compiz Masaüstü Küpü eklentisi görünmüyorsa

masaustu kupu
Compiz Config Ayar Yöneticisi yüklediniz, masaüstü ve çalışma alanı sayınızı yatay olarak dört, dikey olarak da bir olarak ayarladınız; şimdi Masaüstü Küpü eklentisini etkinleştireceksiniz ama öyle bir eklenti listede görünmüyor. Bu ya bir problemden dolayı eklentinin çalışamadığını ya da yüklü olmadığınu gösterir. Devamını oku »

Java 6 Güncelleme 10 (Java 6u10)

Bir süredir bilgisayarımdaki Java yazılımını yani Java Sanal Makinesini güncellememiştim. Sun Microsystems sitesine bir gidip yeni bir güncelleme oldup olmadığını kontrol edeyim dedim. Bir süre önce Java 6u10 sürümü yayınlanmış. Devamını oku »

ShowTV’de Canlı Yayında Işınlanma ve Gerçek Işınlama

Amerika’nın geçtiğimiz günlerde dünya gündemine oturan seçimlerinden başka CNN televizyonunun Chicago’daki muhabirini ışınlanma yoluyla New York stüdyosuna getirmesi de çok konuşuldu. Devamını oku »

Java Destekli Cep Telefonları

Java Destekli Cep Telefonları başlığı sitemin ziyaretçi kayıtlarında farkettiğim bir Google arama terimi. Bunu farkedince bu konuda kısa bir yazı yazayım dedim.

Öncelikle Java Sun Microsystems taradından geliştirilmiş bir programlama dilidir ve Java Platform da bu dilde yazılmış uygulamaları çalıştırmak için Sun’ın hazırladığı bir platformdur.

Devamını oku »

Bir Kez Yaz, Bir Daha Çalıştırma – J2ME Cep Telefonu Seçimi

Bu Sun Microsystems’ın Java Platformu için kullandığı sloganının benim bakış açımdan okunan hali. Onların sloganı; “Write once, run anywhere” (WORA) yani “Bir kez yaz, her yerde çalıştır“, benimki de “Write once, don’t run again (WODRA) ” “Bir kez yaz bir daha çalıştırma“. Şimdi adamlar bu sözü Java Platform ilk çıktığında 1995 yılında demiş, o zaman için de çok iyi demişler. O zamanlarda Windows ve Mac’te aynı kodlarla çalışabilen hiçbir programlama dili ve platformu yokmuş.

İşte Java çıktıktan sonra programcılar her işletim sisteminde çalışabilecek uygulamalar yazabilecekleri bir platforma kavuşmuş oldular. Zamanla platformun değişik özellikleri göz önünde tutularak cep telefonları gibi küçük aygıtlardan sunucu tarlaları gibi devasa yapılara kadar her yerde kullanılabileceği anlaşıldı ve J2ME, J2SE, J2EE ve J2… gibi teknolojiler hayatımıza girdi. Devamını oku »

Siemens C(ommodore) 65’imi Emekli Ettim

Sonunda 16530 saatlik çalışma süresinden sonra Siemens C(ommodore) 65’imi emekli ediyorum. Yerine zorla parayı kıyarak büyük bir kararsızlıkla bir Sony Ericsson K610i aldım. Bu aygıt toplam performans sıralamasına göre şuradaki sonuçlarla jbenchmark’ın testlerinde ilk sayfada yer alıyor. Aygıtın genel özellikleri şöyle; Devamını oku »