Etiketli yazılar: Baz istasyonu

SKT ve Nokia Networks 19.1 Gbps 5G hız denemesi

Biz Türkiye’de Nisan’da 4G hizmetinin devreye gireceğine sevinir, siyasi durumun kötü olmasından dolayı da 4G yatırımlarının sekteye uğrayabileceğinden değil ülkenin kaderinden endişe ederken bu teknolojilere ciddi Ar-Ge yapanlar iyi sonuçlar almaya başlamış durumda. Denemeyi yapan Güney Koreli bir operatör SK Telecom ve altyapı üreticisi Nokia Networks. Ulaşılan hız 19.1 Gbps. Devamını oku »

Van, Erciş ile Tekirdağ, Muratlı arası Turkcell 3G hız testleri

3G hız testleri yapmayı severim, operatörlerimizin bize paramıza göre ne verip ne veremediğini görebilmek için. Testler Van, Erciş’te başlıyor ve Tekirdağ’ın Muratlı ilçesine kadar geçilen bölgelerde 13 – 14 Haziran tarihlerinde yapılıyor. Devamını oku »

Bir 5G testi ve elektromanyetik kirlilik

Ülkemizde hala hizmete girmemiş 4G LTE hizmeti konuşulsun elin Korelileri 5G’yi test etmeye başlamışlar. Tabi şu anda 5G üzerinde kabul edilmiş bir standart yok, bundan dolayı bu teste 5G testi demek doğru değil. Teknolojinin geliştirilmesi sırasında atılan adımlardan biri sadece bu. Adamlar da hızın dibine vurmuş tabi. Ulaştıkları değerler muazzam. Samsung testlerinde 110KM/s hızda hareket halinde 1,2Gbps ve sabit halde baz istasyonuna çok yakın bir noktada iken 7,5Gbps bant genişliğine ulaşmış! Yani saniyede yaklaşık 1 GB’a yakın bir veri indirmişler… Kullandıkları frekans bandı 28GHz, oldukça yüksek bir frekans bandı.


Devamını oku »

Gezi Parkı eylemleri ile ilgili Renesys açıklaması

Gezi Parkı eylemleri esnasında Turk Telekom’un İnternet erişimini kısıtladığı, yavaşlattığı söylenmişti hep. Ancak bu işlerin araştırmasını yapan Renesys firması, gelen talepler üzerine böyle bir şey olmadığını söyledi. Devamını oku »

Yunanistan LTE 4G’ye geçti

Adamlarda kriz var, battı balık yan gidiyorlar derken Yunan mobil operatörü Cosmote iki şehirde 4G LTE şebekesini devreye soktu. LTE (Long Term Evolution), başka operatörlerin 4G adını verip kullandığı HSPA bağlantıları gibi değil, harbiden şu an 4G şartnamelerine en uyan 4G teknolojisi türü. Yani çakma değil sistem. 😀 Devamını oku »

China Mobile ve Ericsson TDD-LTE ile 223 Mbps indirme hızı

Ericsson’un açıklamasına göre Bejing, Çin’de China Mobile operatörünün şebekesinde yapılan bir indirme testinde
Time Division Duplex Long Term Evolution (TDD-LTE) teknolojisi ile 223 Mbps hıza ulaşılmış. Devamını oku »

Şebeke Anahtarlama Sistemi ( NSS – Network switching subsystem)

Şebeke Anahtarlama Sistemi ( NSS – Network switching subsystem), GSM şebekesinin anahtarlama görevlerini gerçekleştirir. Abonenin şebeke içinde veya diğer şebekelerle (PSTN yada diğer GSM operatörlerinin şebekeleri) bağlantısı şebeke anahtarlama sistemi ile anahtarlanır ve sağlanır. Ayrıca abonelik işlemleri ve abonenin hareketliliği için gerekli veriler şebeke anahtarlama sisteminde bulunmaktadır. Devamını oku »

Baz istasyonu sistemi (BSS – Base Station Subsystem)

Bir baz istasyonu sisteminde genellikle üç temel donanım bulunur. Bunlar:
1. Baz istasyonu (BTS: Base Transceiver Station)
2. Baz istasyonu kontrol birimi (BSC: Base Station Controller)
3. Transcoder (TC)
Devamını oku »

Cep telefonu baz istasyonları

Baz istasyonu kavramı Türkçe’ye İngilizce’deki Basa Station kelimelerinden gelmiştir. Base kelimesinin anlamı ana, temel olduğuna göre baz istasyonu demek ana istasyon demektir. Aslında başından Türkçe’de ana istasyon diye kullanılsa belki bugün baz istasyonlarına karşı bu kadar tepki olmayacaktı, baz kelimesi sonuçta pek sevimli görünmüyor. Baz istasyonu genel olarak da kullanılabilen bir terimdir ama ben yazımda cep telefonu baz istasyonlarından bahsedeceğim. Devamını oku »

Baz istasyonlarında çok sayıda cep telefonuyla haberleşme

Hiç düşündünüz mü, bir baz istasyonu birçok cep telefonu ile nasıl iletişim kuruyor diye. Baz istasyonları çok sayıda cep telefonu ile teknolojilerine göre farklı biçimlerde iletişim kurarlar. Bunlardan Dünya’da yaygın olarak kullanılanları CDMA ve TDMA’dir. TDMA, GSM teknolojisinde kullanılıdr ve CDMA de, CDMA teknolojisinde ve 3G GSM teknolojisinde. Devamını oku »