Etiketli yazılar: Java ME

Garmin Fenix 5X

Garmin Fenix 5X, Garmin’in multisport ya da dağcılık temalı Fenix serisi ürünlerinin 2017’de satışa başlayan Fenix 5 ailesinin bir üyesi. Saat tüm spor aktivitelerinizi ve günlük fitness denen belli aktivite, uyku vs. değerleri kaydetmeye yarayan ciddi bir spor saati. Fenix 5 serisi üç üyeden oluşuyor. Küçük bilekler ve küçük sevenler için Fenix 5S, normal model Fenix 5 ve harita ve navigasyon özellikleri eklenmiş ve bir miktar farklı donanıma sahip bir Fenix 5X. Bahsedeceğim cihaz Garmin Fenix 5X ki harita artısı ile serinin en donanımlı cihazı da bu.

Garmin Fenix 5X

Garmin Fenix 5X

Devamını oku »

Windows için App Store!

iPhone cihazlar ile App Store diye bir deyim ünlendi. Uygulama deposu karşılığı. İçinde bir sürü uygulama olan, oradan indirip kaldırabileceğiniz, satın alabileceğiniz bir mekan. Linux’ta uzun yıllardır paket deposu şeklinde yerini almıştı. Sonra Android’e de geldi, Windows Phone’lara da geldi, en sonunda da Windows 7 ve 8’e de geliyormuş sanırım. Aslında bunu uzun zamandır düşünüyordum arada sırada ben de. Devamını oku »

Windows Mobile için Opera Mobile 11 olmayacak

Windows Mobile artık Microsoft’un geliştirmeye pek yanaşmadığı ve sürekli pazar payı azalıp, ortadan kalkmaya yaklaşan mobil bir işletim sistemi. Opera Mobile bu platformdaki önemli uygulamalardan biriydi ama, artık Opera Mobile yeni sürümleri Windows Mobile serisi için geliştirilmeyecek. Devamını oku »

F-Grup SMS v1.0

Bir süre önce biri için bir toplu SMS gönderme uygulaması yazacaktım. Ofis içinde SMS kanalı üzerinden bir veri paylaşacaklardı. Uygulamayı bir parça yazmıştım ama sonra araya iletişim problemleri girdiği için kullandı mı kullanamadı mı bilmiyorum. Ben de uygulamayı biraz kılığa sokup yayınlayayım dedim. Karşınızda F-Grup SMS v1.0. Bu isim ne böyle demeyin, aklıma feci isimler geldi ama standart kalsın dedim, ilk haline pek dokunmak istemedim. Devamını oku »

Java ME ile SMS gönderme

Java ME platformunda SMS iletileri göndermek Wireless Messaging API (WMA); JSR 120, JSR 205 ile mümkündür. JSR 120 orijinal mesajlaşma arayüzüdür, 205 de bunun daha fonksiyonel halidir ya da olacaktır, tam 205 ile ilgili bilgi sahibi değilim. Devamını oku »

Ücretli mobil uygulamalar

İlk bilgisayarımı 2004 yılında lise birde almıştım ve cep telefonumu da lise iki başlangıcında almıştım. Aldığım cep telefonu Siemens C(ommodore) 65 idi. Commodore diyorum, çünkü telefon özelliklerinden çok uygulama ve oyun yükleyerek kullanıyordum cihazı. Devamında yıl 2007 oldu ve bir iPhone rüzgarı esmeye başladı. Sonra insanlar uygulama yüklenebilen telefonlarla tanıştıklarını söylemeye başladılar. 🙂 Aslında bu zaten Symbian, Windows Mobile vs. birçok işletim sistemine sahip cihazda uzun yıllardır yapılan bir şeydi. Hatta onları geçtim benim kullandığım Siemens C(ommodore) 65 bile Java uygulamaları çalıştırıyordu. Tabi bu biraz Apple’ın başarılı reklam kampanyası idi. Devamını oku »

Apple AppStore hakkında ilginç bir kazanç raporu

Mobil uygulama pazarları özellikle iPhone’un gelişi ile Apple tarafından açılan AppStore ile önem kazandı. AppStore tam olarak bir ilkmiydi değil miydi bilmiyorum ama uygulama pazarı kavramına dikkati çektiği kesin. Öncesinde cihazımıza uygulama yüklemek için uygulama indirilebilen Ağ sitelerinde arama yapar, orada bulamadıklarımız için forumlara üye olur, günlerce arar dururduk. Ancak AppStore bu işe çok iyi bir çözüm oldu ki günlerce uygulama aramak tarihe karışmaya başladı. (Evet, kendim geliştirene kadar günlerce bir Java uygulaması aradığım oldu. ) Uygulama pazarlarının tabi geliştiriciler için de faydaları vardı ki AppStore birçok uygulama geliştiricisini çekmeyi başardı. Her yıl da geliştiricilere milyar dolar para kazandırıldığı söyleniyordu AppStore üzerinden. Tabi tek bir kişiye değil, tüm geliştiricilere hani. Bu haberlerle uygulama geliştirmenin çok kazançlı ve önemli bir şey olduğunu düşünmeye başladık ama rastladığım bir rapor bunun tam olarak doğru olmadığını söylüyor. Devamını oku »

Java ME ve olası yükseliş imkanı

Cep telefonları, cep bilgisayarları ve akıllı telefonlar günden güne hayatımızda daha fazla yer ediniyor. Trend metrelere göre de birçok gencin aklına bilgisayardan önce cep telefonu gelmeye başlamış durumda, yani bilgisayarım olmasa da cep telefonum olsun diyor. Tabi cep telefonlarının artan ilgi çeken yönlerinden biri de sahip oldukları fonksiyonları arttıran ve çeşitlendiren uygulamaları. Bu mobil araçlarda birçok mobil uygulama çalıştırılabiliyor ve bunlar ile yanımızda bir bilgisayar taşıma zorunluluğu olmadan çok farklı fonksiyona ulaşabiliyoruz. Ne var ki mobil platformlarda bol bir çeşitlilik var ki bir platform için geliştirilmiş bir uygulama başka bir platformda çalışmıyor. Bu platforma dağınıklığına platform bağımsızlığı iddiasıyla çözüm ise Java ME teknolojisi. Devamını oku »

Özlü Sözler v1.0

Bir süredir ufak bir mobil uygulama üzerinde çalışıyordum, daha doğrusu çalışmaya çalışıyordum. 🙂 Özlü sözlere vs. böyle biraz merakım vardır, biraz diyorum, çünkü bir süre sonra unutuyorum. 🙂 Unutmamak için de liste falan yapıyordum, hatta blogun yan menüde bile bir rastgele özlü söz çekeci var. Ben de onun veri tabanını alıp birkaç satır da kod yazıp bir Java ME uygulaması olarak hazırladım. Devamını oku »

Opera 10.50 tam sürüm ve Opera Mini 5 beta WM

Bugünler biraz Ağ’daki olaylardan uzak kaldığım için ne oluyor ne gidiyor diye ilgilenmemiştim pek. Bir de Opera’ya baktım ki neler olmuş anam… Opera 10.50 alfa ve beta sürümlerden kurtulup tam sürüm olarak yayınlanmış. Bir de Windows Mobile işletim sistemleri için Java gerektirmeyen Opera Mini 5 beta yayınlanmış. Devamını oku »