Formspring hesabı kapatma

____________________________________________________________________

Not 25.06.2011: Aşağıdaki yazı FormSpring’in eski sürümü için yazılmıştır. Yeni sürümde hesap kapatmak için yapılması gereken oturum açık iken üst menüdeki Settings bağlantısına tıklamak, sonra da ekranın alt köşesindeki Disable My Account linkine tıklamak. Artık size neden hesabınızı kapatmak istediğinizle ilgili bir soru soruluyor olacak. İngilizceniz varsa uygun şıkkı işaretleyebilir, ya da sebebini yazabilirsiniz. Maddelerin anlamı birkaç paragraf aşağıda yazıyor gerçi. Artık Yes, please disable my account bağlantısına tıklayabilirsiniz. Bundan sonra hesabınız kapatılmış sayılıyor. Tabi Yes, restore my account butonuna tıkladığınızda da hesabınız tekrar etkinleştiriliyor.

__________________________________________________________________

Son zamanlarda bir sürü farklı sosyal ağ ürüdü. Bunların bir amacı sosyalleşmek olsa da yan etkisi asosyalliğe de yönlendiriyor. Bundan başka da birçok kişisel bilgi problemi yaratıyor ki normalde tanıdığımız bir arkadaşımıza söylemeyeceğimiz bir sırrımızı Formspring gibi bir ağda birine söyleyip başımıza iş açabiliyoruz. Sonra da hesap kapama derdi falan. Neyse ki Formspring’de hesap kapatma ilk abone olduğum an da dikkatimi çekmişti ki çok basit bir olay. Hatta nasıl bu kadar basit yapmışlar, hayret demiştim. 🙂

Formspring’de hesap kapatmak oldukça kolay bir şey. Bunun için yapmanız gereken Ağ gezgininizde Formspring’e oturum açmak. Sonrasında da sayfanın üst kısmında yer alan Settings (Ayarlar) bağlantısına tıklayacaksınız. Bundan sonra da yan menüdeki Disable Account (Hesabı kapat demek bu.) sekmesine. Burada da anket olması amacıyla birkaç madde var, bunlar neden hesabınızı kapattığınızı soruyor ve siz de bir tanesini işaretleyebiliyorsunuz. Buradaki maddeleri de kısaca belirteyim:

  1. Soru cevaplamaktan sıkıldım.
  2. Çok fazla kötü niyetli, rahatsız edici soru alıyordum.
  3. Artık insanların beni burada bulmasını istemiyorum.
  4. Bir sebebi yok, sadece ayrılmak istiyorum

Bundan sonra da alttaki boşluğa yazmak istediğiniz bir şey varsa yazabilirsiniz, burası genel bir yorum alanı, muhtemelen karşıda okuyan biri de olacaktır.

Sonrasında da Yes, please disable my account butonuna tıklıyorsunuz ve tadaaa, işlem tamam… 🙂

Bundan sonra hesabınız kapanmış olacak ancak sorduğunuz sorular yine anonim olarak dolaşacak etrafta. Bu sebeple bu tür hesap kapatmadan sonra da sizi rahatsız edebilecek özel bilgi içeren soruları hesabınızı kapatmadan önce silmeniz gerekli. Bunun dışında artık sorulara anonim olarak cevap verecek ve biri bir sorunuzu cevapladığında size iletisi ile haber verilmeyecektir…

Aşağıdaki grafikte sıralamayı özetle gösterdim.
Formspting hesap kapatma.