Iphone’lar Java Desteğine Sahip Olmayacakmış

____________________________________________________________________

Apple’ın CEO’su Steve Jobs Apple’ın piyasaya süreceği Iphone telefonlarının Java desteğine sahip olmayacağını açıklamış.Java’yı telefondaki bir yük olarak görüyor.Java desteğinin olmaması bu telefonun iyi satış yapamayacağını göstermez tabii ki sadece Java’nın yavaş yavaş ortadan kalkmaya başladığının işareti olarak görülebilir.Zaten internet uygulamaları da artık AJAX ile hazırlandığı için internet ortamında Java’ya olan ihtiyaç azalıyor.Ancak Apple yine de bunu yapmamalıydı.Sanırım bunda biraz ticari sebepler de etkili.Java desteği olmayınca kullanıcılar Java uygulamaları yükleyemeyecekler ve mecburen Apple’ın sunduğu Apple uygulamalarını satın almak zorunda kalacaklar.Apple’a farklı bir kazanç kapısı işte.Ayrıca sanırım tarayıcısı Safari’de Flash ve Javascript desteğine sahip olmayacakmış.Bu durumda bu telefonun internet alanında söylendiği kadar güçlü olmayacağı söylenebilir.Anlaşılan Iphone beklendiği kadar mükemmel bir telefon olmayacak.Java desteğinin olmamasının asıl nedeni bence Apple programacılarının telefona Java sanal makinesini entegre edecek kadar programlama bilmemesi. 🙂 Bu telefonu almadan önce bu konularda bir düşünmeniz ve piyasada ki diğer telefonlarla karşılaştırsanız iyi olur.

2 Yorum

 • Yazan: elestrici, 21 Mayıs 2007 @ 9:17 pm

  “Zaten internet uygulamaları da artık AJAX ile hazırlandığı için internet ortamında Java’ya olan ihtiyaç azalıyor”

  ne demek, merak ettim. Ajax ne kullanıyor ki? Java Tabiki !

  “sadece Java’nın yavaş yavaş ortadan kalkmaya başladığının işareti olarak görülebilir”
  Elimizi sallasak javaya çarpıyorsa, nasıl ortadan kalkabilir ki?

  Saygılar

 • Yazan: FeRHaD, 23 Mayıs 2007 @ 1:46 am

  @elestirici
  İnternet uygulamaları AJAX ile hazırlanıyor ve AJAX JavaScript ve XML teknolojilerini kullanıyor yani java kullanmıyor. Açılımı Asynchronous JavaScript and XML’dir. JavaScript de ad olarak benzese de java ile alakası olmayan bir dildir.
  Merak etme Java ortadan kalkmaz. Son JavaONE konferansı ile bunu kanıtladı. Piyasa Java’nın sonunu düşüne dursun Sun Microsystems mühendislerinin ise umrunda değil. Adamlar şimdi de bir de JavaFX Script ve JavaFX Mobile teknolojilerini çıkarmışlar. Anladığım kadarıyla JavaFX Script Flash, AJAX türü teknolojileri bütünleşik destekleyecekmiş. Ayrıca konferansta Java temelli uygulamalarla dolu bir telefonda tanıtılmış.Konferansa günlüğümde biraz yer vermek isterdim ama takip etmeye pek fırsatım olmadı.

Bu yazıya bağlantılar

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz