İstatistikleriniz Kendi Sitenizde – Firestats-1.4.3-RC1

____________________________________________________________________

Bildiğiniz gibi İnternet ortamında birçok site istatistiği tutan statcounter, netstats gibi servisler var. Bu servisler size verdikleri HTML kodunu sayfalarınıza ekleyerek çalışıyor. Sayfanız açıldığında yapıştırılan kod servisin JavaScript dosyasını çağırıyor ve bu dosyada sisteminiz bazı bilgilerini toplayıp kullandığınız servisin sunucularına gönderiyor. Ayrıca servisler kullanıcıların tekrar eden ziyaretlerini de belirleyebilmek için sisteminize bazı çerezler kaydediyorlar. Bunlar genellikle ücretli servisler ve sınırlı sayıda istatistiği tutuyor. Ayrıca zaman zaman sisteminizde çalıştırdıkları JavaScript kodları ve bıraktıkları çerezlerin güvenliği ile ilgili tartışmalar da çıkmıştır. Tabi eğer PHP ve MySQL destekli bir sunucunuz varsa bu tür servisleri kullanmaya mecbur değilsiniz. Bu tür sistemler için kendi sunucunuzda çalıştırabileceğiniz bir çok yazılım var. Bunlardan en iyilerinden biri firestats yazılımı. Bu yazılım kişisel kullanım için ücretsiz olarak dağıtılıyor ve Joomla, Django, Drupal, Gallery2, Gregarius, MediaWiki ve işimiz olan WordPress gibi yazılımlara da entegre edilebiliyor. Şuradan bir demosunu deneyebilirsiniz.

Bu yazımda işimiz gereği WordPress ile ilgili kısmını yazacağım. Öncelikle bu yazılımı WordPress’e kurduğunuzda ziyaretçilerinizin sayımının yanında geldikleri referans adresleri, , arama motoru sorguları, ziyaretçilerinizin kullandıkları tarayıcılar ve işletim sistemleri, en çok ziyaretçi alan sayfalarınız gibi bilgilere de ulaşıyorsunuz. Ayrıca istediğiniz takdirde yazılarınıza yorum yazan ziyaretçilerinizin ülke, işletim sistemi ve tarayıcı bilgilerini simgeler halinde görüntüleyebiliyorsunuz.

Uygulamanın iki kurulum yöntemi var. Birincisinde uygulamanın kurulum dosyalarını indirip sunucunuzun wp-content/plugins/ klasörüne kopyalıyorsunuz ve eklentiyi yönetim panelinden etkinleştiriyorsunuz. Tabii bu kurulum biraz zahmetli oluyor. Çünkü indirdiğiniz bütün dosyaları sunucunuza FTP vb. yöntemlerle yüklemeniz gerekiyor ve bu da bağlantı hızınıza göre biraz uzun sürebiliyor. İkincisinde ise Firestats Installer denen bir eklentiyi indirip plugins klasörümüze kopyalıyoruz. Bu eklenti çalıştırıldığında firestats sunucularından son sürümünü indirip sunucunuza kuruyor ve bu tür kurulum çok kısa sürüyor. Yalnız sunucunuzun ücretsiz bir serviste barındırılması gibi nedenlerle diğer sunucularla bağlantı kurmasına izin verilmiyorsa eklenti otomatik olarak en güncel dosyayı çekemeyecektir. Bu durumda aşağıdaki dosyalardan birini indirip bunu Firestats Installer menüsünden sunucunuza yükletmeli ve kurdurmalısınız.

İlk şekilde kurmak istiyorsanız veya Firestats Installer kendi sunucusuna bağlanamıyorsa şu sürümlerden birini indirin;
1.3.6-stabil sürüm
1.4.3-RC1
İkinci yöntemle kurmak için buradan Firestats Installer indirin.
İkinci yöntemle kurarsanız Firestats Installer eklentisi otomatik olarak Firestats eklentisini etkinleştirecektir. Bundan sonra Firestats Installer eklentisini etkisizleştirebilir ve isterseniz silebilirsiniz. Tabii sonraki güncellemeleri kurmanızda da kolaylık sağlayabileceği için silmemenizi tavsiye ederim.

Eklenti etkinleştirildiğinde kendini Başlangıç sayfasına Firestats sekmesine koyuyor. Buradan ilk olarak eklentinin ayarlarını yapmanız gerekli. Bunlar veritabanı bağlantıları ve istatistiklerin gösterilmesi ile ilgili basit ayarlar. Yorum yazarlarının ülke, işletim sistemi ve tarayıcı gibi bilgilerini yorumlarda görüntülemek için, WordPress Settings sekmesinden ”-