Kapıkule’ye nolur birkaç memur daha

____________________________________________________________________

Şu devletimizde ne kadar çok memur vardır ve bir kısmının da iş diye yaptığı oturmak arada sırada gelen bir iki belgeye bakıp imza çakmaktır vs. Tabi lazım ettikleri yerlerde ise çok az vardır, bunlardan biri de Kapıkule Sınır Kapısı.

Geçen gün akşam üzeri saat 18:30 gibi Kapıkule sınırına Bulgaristan tarafından tır ile geliyorduk. Öyle planlarımız vardı ki, o akşam evde falan olacaktık. 🙂 Sınıra birkaç kilometre kala durduk tabi, başladık beklemeye. Saat 21:00’e kadar bekle bekle dur. Ne olup bittiğini bilen de yok, ne zamana kadar bekleyeceğimizi bilen de. 🙂 Bir tırda kaçak mal mı yakalanmış, görevliler mahkemede imiş de kimse yok mu imiş ne imiş uzun bir kuyruk vardı işte. Neyse saat 21:00 gibi yavaş yavaş hareket etmeye başladık ve sonraki sabah saat 11:00 gibi sınırdan çıkabildik. :DTürkiye tarafına da ancak sabah 6:00 gibi girebildik, Bulgar tarafında işler kısa sürdü ama tarafı deli gibi dolu olduğu için onlar da ilerletemiyor.

Kapıkule Tır Gümrüğü

Kapıkule Tır Gümrüğü

Ne işler döndü bilmiyorum ama bu tür uzun beklemeler Avrupa Birliği’ne girmeye çalışan bir ülkeye yakışmıyor (zaten girmesini istemiyorum da 🙂 ). Macaristan – Slovakya, Slovakya – Çek Ch. geçişleri mesela resmen tranzit geçiş ya. Otoban için Premid’e para yüklemek veya otoman biletlerine para ödemek gerekmese bir dakikada sınırı geçmek mümkün. Biz de ise dile kolay, yarım gün. Aslında bu çok hızlı bile, iki gün beklemeler falan olduğu oluyor. O sürede orada insanlar sinirden ne hale geliyorlar belli değil, kavgamı olur insanlar hastanelik mi olur sınır yok. Bu adam nasıl bir AB üyesi diyesin gelir. 🙂

Belki bizdeki olay bir istisnaydı ama diğer günler. Günlerce sınır kapısında sıra olduğu, hatta Edirne’ye kadar uzadığı oluyor. Devletimizin gereksiz yerlerinde koltuğunda yağ biriktirip poposunu büyüten memurlar hiç yok değil. Alın bu tür memurlardan birkaçını koyun sınır kapısına işleri hızlandırın yav. Onlara da oturacak koltuk çoktur orada, yoksa de yenisi eklenir. İşleri de çok zor değildir, koltuklarında oturup önlerindeki bilgisayara birşeyler yazacaklar, önlerindeki pasaport, kimlik, tır karnelerini kontrol edecekler vs. Bir kısmı tırın orasını burasını kaçakçılık için kontrol edecek, tek bir bunlar yorulacak biraz, tıra tırman vs. O kadar da olacak, tüm memurlar yağ yapmamalı.

Madem sınırlar böyle doluyor çözümüne bakılmalı, kapasitesi arttırılmalı. O kadar memur boşa yatırılmamalı. Bir de memur maaşı diye yakınırlarya, hepsini asgari ücretli işçi yapmak gerek ki hallerine şükretmeyi öğrensinler.