Kubuntu üzerinde Gridcoin cüzdan kurulumu

____________________________________________________________________
Gridcoin logo

Gridcoin logo

Gridcoin’in ne olduğuna girmeden temel olarak Kubuntu ya da türevi olduğu ana dağıtım Ubuntu ve diğer türebleri üzerine kurulumlarından bahsedeceğim. Ne olduğu ve Boinc ile ilgili bir şeyler hazırlamayı düşünüyorum tabi. Ancak bu yazı kendi kişisel deneyimime göre derlediğim bir şeyler olacak. Biraz da ileride kullanmalık, kişisel ihtiyaç olarak.

NOT: Yazı ilk hazırlandığında bir *.DEB deposu yoktu, bundan dolayı kaynak kodları indirip derleme ve kurulum yapılması daha aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Gridcoin cüzdanın (K)Ubuntu sisteminize en kolay kurulumu için yapacağınız Gridcoin stable PPA’yı deponuza kaynak olarak eklemek ve paket yöneticinizden ya da uçbirimden kurulum yapmak. Bunun için aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırarak depomuzun kaynaklarına ekliyoruz:
sudo add-apt-repository ppa:gridcoin/gridcoin-stable
Devamında sudo apt-get update komutu ile depomuzu güncelliyoruz. Devamında da iş gridcoinresearchd ve gridcoinresearch-qt paketlerini kurmaya kalıyor. Bunu da paket depomuzdan yapabileceğimiz gibi aşağıdaki komut ile de yapabiliyoruz:

sudo apt-get install gridcoinresearchd gridcoinresearch-qt
Bundan sonra kısa süre içinde Gridcoin cüzdan yazılımı sisteminize kurulmuş olacak. Bundan sonra basit ilk konfigürasyon için aşağıdaki notlarda gridcoinresearch.conf dosyasının düzenlenmesi ve snapshot dosyası ile ilgili kısımları inceleyin.

Bu şekilde Gridcoin cüzdanının kurulumunu yapamıyorsanız da aşağıya devam edip direk kaynaktan derleme ve kurulum yapabilirsiniz ki biraz zaman alan bir süreçtir.
Öncelikle Gridcoin cüzdan kurmadan önce gerekli tüm paketlerinizin sisteminizde yüklü olduğundan emin olun, derleme esnasında hata vermesi kaçınılmaz yoksa.

Öncelikle uçbirimden QT-dev kütüphanesini paketini kuruyoruz ki bağımlılıkları ile baya bir paket kuruyor. Ne kadar ihtiyaç var bilmiyorum ama olmayacak yerde bağımlılık meselesi ile uğraşmamak için kurmayı tercih ettim ve sıkıntı çıkmadan kurabildim. Uçbirimde çalıştıracağımız komut:

sudo apt-get install qt-sdk

Devamında diğer bağımlılıklarımızı karşılıyoruz. Burada son paket libzip2 paketi depoda olmayabilir, daha güncel paketlerden birinin sisteminizde kurulu olduğuna emin olun derim, bende libzip4 vardı. Bir sorun oluşursa libzip2 paketini komuttan çıkarın. Komut:
sudo apt-get install ntp git build-essential libssl-dev libdb-dev
libdb++-dev libboost-all-dev libqrencode-dev libcurl4-openssl-dev curl
libzip-dev libzip2

Ayrıca yine depodan Boost C++ geliştirme paketini de kurmamız gerekiyor. Bunu kendimiz de derlememiz mümkün ama depoda varsa uğraşmaya gerek yok. En güncel sürüme depodan bakabilirsiniz, paketin adı libboostX.XX-all-dev. Şuanki sürüm 1.58 idi. Şu komutla kurabilirsiniz:
sudo apt-get install libboost1.58-all-dev

Gridcoin Daemon inşa etme
Github’tan Gridcoin Research dosyalarını sistemimize çekip kullanacağız. Bunun için uçbirimde sırasıyla şunları çalıştıralım:

cd ~
git clone https://github.com/gridcoin/Gridcoin-Research
cd ~/Gridcoin-Research/src
mkdir obj
make -f makefile.unix USE_UPNP=-
strip gridcoinresearchd
sudo install -m 755 gridcoinresearchd /usr/bin/gridcoinresearchd
mkdir ~/.GridcoinResearch
cd ~/
chmod 700 .GridcoinResearch
cd .GridcoinResearch

Artık Gridcoin Daemon kuruldu, sırada konfigürasyon dosyasını oluşturmak var. Bunun için nano kuruluysa aşağıdaki komutu kullanabiliriz. Ya da yerine kate ya da gedit, vim vs. de kullanılabilir.

nano ~/.GridcoinResearch/gridcoinresearch.conf

Konfigürasyon dosyasının içine aşağıdaki metni kopyalayıp düzenledikten sonra Ctrl + O ile dosyayı yazdırabiliriz.
email=<BOINC projelerinde kullandığımız e-posta adresi>
server=1
daemon=1
rpcallowip=127.0.0.1
rpcuser=<kullanıcıadı (Kendinize bir kullanıcı adı belirleyin.)>
rpcpassword=<şifre (Kendinize bir şifre beğenin.)>
addnode=node.gridcoin.us

Ctrl + O ile yazma komutu verip Enter ile yazmayı sağlıyoruz. Ctrl + X ile nanodan çıkabiliriz.

Komutlara devam ediyoruz. Aşağıdaki ilk komut ile Gridcoin daemon çalışmaya başlıyor. İkinci komut ile de şu anki zorluk ve diğer ağ bilgilerini görebiliyorsak sorun yok demektir.

gridcoinresearchd
gridcoinresearchd getmininginfo

Devamında Gridcoin devasa bir blok zinciri listesi indirmek isteyecek. Bu da çok zaman alan bir işlem tabi, bunun yerine çok güncel olmasa da güncele yakın bir blok veritabanı indirip kurmakta fayda var. Aşağıdan bunu indirebilirsiniz:
http://download.gridcoin.us/download/downloadstake/signed/snapshot.zip

Devamında görev yöneticimizden gridcoin ile ilgili işlemleri öldürmekte fayda var. Bundan sonra indirdiğimiz snapshot.zip dosyamızın içeriğini ev klasörümüzdeki ./GridcoinResearch/ klasörünün içine çıkaracağız. Burada eski dosya ve klasörlerin üzerine yazın bu snapshot dosyasının içeriği ile.

Devamında arayüz için Gridcoin-QT inşa edeceğiz.QTWebKit geliştirme kütüphanesine ihtiyacımız var. Eğer QT sürümünüz QT5 ise aşağıdaki komuttan kurabilirsiniz:

sudo apt-get install libqt5webkit5-dev

Eğer QT sürümünüz QT4 ise de aşağıdaki komut işe yaramalı:

sudo apt-get install libqtwebkit-dev

Devamında kuruluma devam ediyoruz:

cd ~/Gridcoin-Research

Bundan sonra girdiğimiz klasördeki gridcoinresearch.pro dosyasını düzenleyeceğiz. win32 etiketleri ile etiketlendikleri için gerek var mı bilmiyorum ama”QT += qaxcontainer”, “CONFIG += qaxcontainer” ve “QT += axserver” ifadelerinin olduğu satırları silelim.

nano gridcoinresearch.pro

Yine Ctrl + O, Enter ile dosyamızı yazdırıp Ctrl + X ile çıkıyoruz nanodan. Komutlara devam ediyoruz. Artık derleme işlemine başladığımızdan biraz zaman alıyor bu kısım:
qmake "USE_UPNP=-"
make
strip gridcoinresearch
sudo install -m 755 gridcoinresearch /usr/bin/gridcoinresearch

Kurulum hatasız tamamlanmış ise gridcoinresearch komutu ile Gridcoin cüzdanını ve daemonu başlatıyoruz. Birkaç dakika sürecektir bu işlem, biraz sabırlı olmalı. 😉

Gridcoin cüzdanı

Gridcoin cüzdanı

Artık Gridcoin madenciliğine hazırız. Eğer Boinc kurulumumuz tanınmıyorsa cüzdanın anasayfasında sadece INVESTOR modunda olduğumuz yazabilir, muhtemelen BOINC konumu ile ilgili sıkıntı olabilir. gridcoinresearch.conf dosyasında Boinc konumumuzu kendimiz tanımlamamız gerekebilir. Bunun için bu dosyaya şöyle bir satır ekleyeceğiz:
boincdatadir=/home/kullaniciadi/BOINCkonumu/
boincappdir=/home/kullaniciadi/BOINCkonumu/

Artık kendimize güzel Boinc projeleri bulup Gridcoin takımlarına üye olabilir ve CPU ve GPU’muzu kızdırmaya başlayabiliriz. Her şey normalse cüzdanın anasayfasında katıldığımız projeler ve ağırlık büyüklük gibi veriler görünmeye başlayacak.
Başlangıç için kendimize İnternet’teki çeşitli musluklardan biraz Gridcoin toplamayı ve Gridcoin ağına ufak bir miktar göndererek ağa girdiğimizin duyurusunu yapıp ağa kabul için beklemeliyiz. Bu tür şeylerden daha sonra bahsedeceğim.
Yalnız wallet.dat cüzdan dosyamızı Ayarlar/Settings menüsünden şifrelemeyi, arada şifreyi açıp gridcoinlerimizi cüzdanımıza toplamayı ve ara ara yedeklemeyi unutmayalım. Boşa çapa vurur dururuz yoksa. 😀

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz