MiM: Türk Bloglarına Neler Oluyor

____________________________________________________________________

Bu mimi bana postalayan Burak (Kutbay ve Budak)’a teşekkürlerimi sunuyorum. Mimin konusu Türk bloglarına neler oluyor, neden gitgide daha az içerik ekleniyor, bloglar daha az güncelleniyor. Bence bu durgunluğun nedenleri; öğrenci blocular, yeni içerik bulamama ve belki de olması gereken durumun bu olması.

Mimi kurallarına göre cevaplayayım; bana göre Türk bloglarında çok farkına varılır bir durgunluk yok. Var ama olağan çerçeveler içinde. Sonuçta blogcular da bir insan, makine gibi çalışıp devamlı içerik üretmelerini bekleyemeyiz.

Durgunluğun çeşitli nedenleri var. Mim ne zaman başlatıldı bilmiyorum ama şu dönemler özellikle öğrencilerin çok yoğun olduğu dönemler. Twitter’da öğrenci milleti ha bire sınavlarından bahsediyor. Bunun düzelmesi için sanırım yaz tatilinin gelmesi gerekecek. 😀 Ya da umarım bayram tatili surumu biraz iyileştirir. Ayrıca öğrenci milletinin farklı problemleri de oluyor, bazıları İnternet olanağı olmayan yurtlarda veya evlerde kalıyor, bu durumda İnternet kafelerde blog yazmaları da biraz zor oluyor (İki sene içinde bu şekilde ancak 150 yazı girebilmiştim).

Bir başka neden de içerik girmemekten yazmamaktan başka, yazacak şey bulamamak. Yani beyindeki bir bilinmemezlik durumu. Bunun nedeni de hayal güçlerinin zayıflaması. 😀 Nedenini bilmiyorum ekonomik kriz, okul problemleri, ailevi toplumsal vs. problemler nedeniyle olsa gerek insan artık yazacak birşey kalmamış gibi bir hisse kapılıyor. Yazmak istese de yazacak konu bulamıyor. Biraz düşünüyor tam yazacak blogunda bir arama yapmak aklına geliyor, bakıyor ki o yazıyı zaten yazmış. 😀 Bu belkide beynin biraz dinlenmeye ihtiyacının olduğunun işareti, boşverin o kadar kasmayın, dinlendirin kendinize gelin derim. Üniversite birinci sınıfta Yazma Becerileri dersi öğretmenimiz Aysel Bahçe’ye yazacak konu bulamıyoruz derdik yeterince okumuyorsunuz derdi. Belki biraz kitap okuma vaktidir, olaya bir de böyle bir açıdan yaklaşayım. 🙂 Hayal ve düşünce gücünün gelişmesi adına gerekli birşey.

Son olarak; belki de doğal durum bu veya olması gereken bu. Blog açanların önemli bir kısmı bloglarını Adsense vs. sistemlerden para kazanmak amacıyla açıyor. Bu sebeple ilk açtıklarında daha fazla ziyaretçi çekmek amacıyla akıllarında ne varsa yazıyorlar, diğer bloglarda gördüklerini kendi bloglarında da tanıtıyor, kopyalıyor veya benzer konular yazıyorlar. Zamanla da ikinci olarak belirttiğim durum -yazacak konu bulamama durumu- patlak veriyor. Biraz blogculuk etiklerini öğrendikleri için de başkalarının yazılarına göz dikmiyorlar. Sonuçta bloglarına daha az yazı girebiliyorlar. Yani doğal olan bu şekilde yazı girmeleri, bir seferde akıllarında fikirlerinde ne varsa yazmaları değil. Aslında belki bu olumlu bir durum. Çünkü daha seyrek yazı girilse de yazıyı yazan blogcular artık sadece kafalarına bir fikir geldiğinde yazıyı yazıyorlar, bu sayede sadece şişirme yazılar değilde, üzerinde düşünülmüş, tartılmış konularla gerçekten kaliteli yazılar yazıyorlar. Bazı yabancı bloglar görüyorum, Alexa sıralamaları yüksek, PR değerleri uçuyor; ilk bakışta kim bilir nasıl yazı giriyordun bunlar diyorum ama son yazıların yayınlanma tarihlerine bakıyorum, aylar önce. Yani belki daha seyrek yazı giriliyor ama daha kaliteli yazılar giriliyor.

Sonuçta blogcularda bir insan ve onlardan deli gibi yazı girmelerini beklemek doğru değil. Öğrencilik durumları veya iş güç dertleri yüzünden bloguyla ilgilenemeyen birçok kişi vardır. Bunlar için tek tedavi tatiller. 😀 İçerik üretememe, yazacak konu bulamama ile ilgili olarak da belki kitap okumak gerçekten işe yarıyordur neden olmasın, hiç değilse bir gazete okuyun, tartışacak bir konu bulabilirsiniz. Bir de ilk başlangıçta onca yazılan şeyden sonra yavaşlamanın olması belki de esas doğal durumun bu olduğunu göstriyor. Yani ilk başlangıçta blogcu kendini kasma moduna alıyor, sonra da normal moda dönüyor, sonuçta da yeni yazı girme sıklığı azalıyor. Daha az yazı girilse de bu şekilde üretilen yazıların daha kaliteli ve üzerinde düşünülmüş konular olduğunu düşünüyorum.

Bu arada bakıyorum da 1 Aralık günü beş yazı girmişim, hiç fena değil.

Gelelim mimi paslamaya. Mim bana gelene kadar blogosferin yarısını dolaşmış olduğu için bu kısım biraz kasıyor. Hadi bakalım, bana gelen mim şimdi de Başak Esin‘e, Bütün Kelimeler‘e ve Y4lcin‘i mimliyorum, miiiiiiiiiiiiiiiiimmm.

7 Yorum

 • Yazan: Burak Budak, 4 Aralık 2008 @ 3:07 am

  Şu interneti bulamama ve yurt meselesini aynen yaşadım ve malesef çok çektim yani internet cafelerden blog yazarlığı çok zor.
  hatta forumlar da interneti olmayan blogcu diye tanınmıştım bir zamanlar 🙂

 • Yazan: FeRHaD, 4 Aralık 2008 @ 3:12 am

  Aynen ya, ben de iki yıl öyle uğraştım. Allah’tan okulun ücretsiz İnternet laboratuvarı vardı da orayı bir saat ücretsiz kullanabiliyordum. Tabi kalabalık olmazsa bazen günü orada geçirdiğim de olurdu. 😀

 • Yazan: yariscim, 4 Aralık 2008 @ 2:19 pm

  paylasım ıcın tesekkurler..

 • Yazan: E. Ali, 4 Aralık 2008 @ 4:59 pm

  Beni mimlememişsin ama mimleseydin aşağıdaki gibi bir şeyler yazacaktım:
  Bu konuda yazı hazırladım. Yalnız biraz uzun olduğu için kısımlara ayırdım. bir yazı dizisi olacak. Çok yakında. 🙂
  Yalnız, şimdilik konu ile ilgili şunu söyleyeyim:
  Vakti ve imkânı olup da yazacak şey bulamayanları anlamıyorum. Çok okusunlar, çevrelerini dikkatle gözlemlesinler. Böylece esinlenecekleri çok şey olacaktır. Sonuçta esinlendikleri şeyler özgün yazılar olarak bloglarında yer alabilir.

 • Yazan: FeRHaD, 4 Aralık 2008 @ 5:02 pm

  Aslında seni daha önce mimlenmiş gibi hatırlıyordum, bakmadım sonra bende. Neyse yazı dizini bekliyoruz bakalım.

 • Yazan: E. Ali, 4 Aralık 2008 @ 5:51 pm

  Düzenim çok bozuldu bu yüzden kaçırdığım çok mim olabilir. Mimleyenler bildirmedikçe benim RSS’den veya WordPress başlangıç sayfasından görebilmem gerekiyor. Bu ise şu sıralar benim için biraz zor.

 • Yazan: FeRHaD, 4 Aralık 2008 @ 6:15 pm

  Benzer konudaki yazılarından öyle sandım herhalde veya zaten Ali’ye bu mim daha önceden gelmiştir diye bir önyargı.
  İnşallah kısa zamanda toparlanırsın.

Bu yazıya bağlantılar

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz