NetBeans Java ME Emülatörüne Dokunmatik ekran (Touchscreen) desteği

____________________________________________________________________

NetBeans IDE’nin Java ME emülatöründe standart olarak dokunmatik ekran (Touchscreen) desteği bulunmayabilir. Ancak dokunmatik ekran kontrollerine sahip bir uygulama geliştirmemiz gerekebilir. Mesela ben de gece Samsung Omnia i900 sahibi bir arkadaşımı rahatsız edip durdum, emülatöre dokunmatik ekran desteği sağlayana kadar. 🙂

İlk NetBeans’ı kurcaladığımda standart arayüzünde dokunmatik ekran desteği ile ilgili bir ayar bulamadım. Daha sonra araştırınca NetBeans Java ME emülatörüne emülatörü biraz arka taraflarından kurcalayarak dokunmatik ekran desteği sağlayabileceğimi gördüm. Bunun için ihtiyacımız olan sadece bir not defteri yazılımı, Windows NotePad de olur, Notepad++ da Notepad2 de. Gideceğimiz yer NetBeans’ın Java Me emülatörünün olduğu Wireless Toolkit aracının dizininde. Önce buranın ana dizinine gidip sonra da aşağıdaki yola gidiyoruz:

WTK_ANA_KLASOR\wtklib\devices\DefaultColorPhone

Wireless Toolkit dizinini de NetBeans kurulumunu C:\Program Files üzerine yaptıysak C:\Program Files\NetBeans 6.5\mobility8\WTK2.5.2\ gibi bir yolda bulabiliriz. Buradaki sayılar sürümlere göre değişebilir, bendeki yol bu. Ya da NetBeans’taki bir projeyi seçip sağ tıklayın ve Properties > Platform > Manage Emulators yolundan gidin, Platform Folder yazan yerde Wireless Toolkit yolu vardır.

WTK klasörü içinde yukarıda verdiğim dizinin içine gittiysek burada da DefaultColorPhone.properties isminde bir dosya göreceğiz. Düzenleyeceğimiz kısım da bu dosyanın içinde. Bu dosyayı herhangi bir metin editörü ile açıyoruz ve aşağıdaki kısmı buluyoruz:

Kapalı

Dokunmatik ekran desteği kapalı

Burada touch_screen=false yazan yerdeki false değişkenini true yapmamız gerekiyor, yani şu aşağıdaki görüntü gibi olacak.

Dokunmatik ekran desteği açık

Dokunmatik ekran desteği açık

Bu değişikliği yaptıktan sonra da yapmamız gereken dosyayı kaydetmek (Ctrl + s 🙂 ) ve NetBeans’ı başlatmak. Bundan sonra ekran üzerinde bir bir artı işareti çıkacak ki bu işaretin tam ortası uygulamamıza tıkladığımız yerin X ve Y konumu olarak iletilecek.

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz