Nokia WindowsPhone’lu olacak

____________________________________________________________________

Nokia uzun süredir cep telefonu tanımının belki de tek karşılığı olarak düşünülse de, uzun vadede rakipleri kadar büyük atılımlar yapamaması onu değişikliğe zorlamış sanırım. Uzun süredir Nokia’nin Microsoft ile anlaşıp ürünlerinde Windows Mobile kullanacağı söyleniyordu. Bu Windows Mobile devrinde olmadı ama WindowsPhone devrinde olacak gibi görünüyor. Nokia ve Microsoft, Nokia cep telefonlarına WindowsPhone getirme konusunda anlaşmış.

Nokia ve Microsoft WindowsPhone

Nokia ve Microsoft WindowsPhone

2004 yılı idi sanırım, canlı olarak gördüğüm ilk akıllı telefona sahipti arkadaş: Nokia 3650. (SmartPhone) Vay be derdik, 16MB hafıza kartına üç şarkı atar, dinlerdi falan!.. Vuu derdik. 🙂 Sonra ikinci eller sayesinde Windows Mobile ile tanıştık, bakmaz olduk Symbian’a. Tabi sonra Android çıktı, iPhone gibi bir gerçek ortaya çıktı. Nokia bunlara rağmen biraz daha kendi çizgisinde gitmeye devam etti ki, bu da şirketin durumundan memnuniyetinin bozulması ile sonuçlanmış olacak.

Nokia bozulan finansal raporları sonucu yönetim kadrosunda değişiklikler yapmayı planlıyormuş. Bu kapsamda firma kendini akıllı aygıtlar ve cep telefonları olarak iki üniteye ayıracakmış. Her ünite kendi iş alanıyla ilgilenecek.

İki bölümün başına da kadın yöneticiler gelecekmiş; cep telefonları bölümüne Mary McDowel, akıllı cihazlar bölümüne de Jo Harlow gelecekmiş. Cep telefonu bölümü Nokia’nın akıllı telefon işletim sistemine sahip olmayan cihaz işini üstlenecekmiş, akıllı cihazlar bölümü de Symbian ve MeeGo platformlarını üstlenip, yeni WindowsPhone cihazlar üretmek için de Microsoft ile sıkı bir çalışma içine girecekmiş. Tabi bu yeni işletim sistemini iyileştirmek ve donanımsal iyileştirme, yazılımsal kişiselleştirme, dil desteği vs. konularda da uzmanlıklarından faydalanılacakmış!

Nokia ve Microsoft şirketleri cep telefonu bölümünden daha derin bir ilişkiye sahip olacakmış. Mesela Nokia Maps, Microsoft’un harita servislerinin temel parçası olacakmış. Microsoft Bing ve adCenter da Nokia cihazlarda arama ve reklam yayınlama hizmeti sunacakmış. Ayrıca Nokia’nın Ovi Store mağazası da Microsoft Marketplace ile birleştirilecekmiş. Bu şekilde Nokia’nın operatörden ödeme yöntemiyle kredi kartı olmadan da cep telefonu operatörünüz sayesinde Marketplace üzerinden uygulama satın alabilecekmişsiniz. Ayrıca Nokia’nın WindowsPhone cihazları için de geliştirme ortamı Microsoft tarafından sunulacakmış.

Symbian hala şirketin önemli bir parçası, gelecek yıl 150 milyon cihaz satmayı planlıyorlarmış. Tabi ileride Nokia’nın yaptığı yatırımları geri almasına yönelik bir amaçlı bir platforma dönecekmiş. MeeGo da açık kaynak bir işletim sistemi olarak devam edecekmiş ve yıl içinde de bu işletim sistemine sahip bir cihaz piyasaya sürülecekmiş. Series 40 ise gelişmekte olan ülkelere Ovi Browser ve uygulamaları ile ulaşılabilir bir Ağ erişimi sağlama amaçlı, hala şirketin önemli bir parçası.

Nokia WindowsPhone’a geçiş için 2011 ve 2012 yıllarını uygun görüyor. Bu durumda bunun kullanıcılara nasıl bir yarar olarak döneceğini görmek için uzunca bir süre bekleyeceğiz diyebiliriz. Bunun kullanıcılara cidden faydası olup olmayacağını ise gelecek gösterecek. Nokia, tamam uzun süredir iyi bir cep telefonu üreticisi oldu ama o kadar iyi olsa şimdi de devam ederdi. Ayrıca Nokia’nın önceki başarısızlıkla sonuçlanan ortaklıkları da var.

Henüz Microsoft’un WindowsPhone platformunun da çok başarılı bir platform olarak pek öne çıkamadığını da hatırlatmak gerek. Android ya da iPhone benzeri bir sükse yaratmadı henüz. Bu da Nokia için bir kumar ama, birbirlerini batırmasınlar da… 😀

Stephen Elop’un ortaklığı duyurduğu videosu:

Kaynak: Nokia.

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz