Nükleer enerjiye evet mi?

____________________________________________________________________

Dün ülkemizde nükleer santral kurulup kurulmayacağı sorusunun cevabına doğru son adımlardan biri atıldı. Santrali inşa edecek Rus şirketin teklif zarfı açılacak.

Teklif 20.79 sent/kilovatsaat, yani üretilecek her kilovatımız için 20 sent. İşin maddi kısmını geçtim pahalı falan ama bunun manevi kısmı iyi olmayacak, manevi kısmı daha kötü. Nükleer enerji çok zararlı ve en ufak bir hatada büyük bir zarara sebep olabilecek bir enerji türü.

Zarf açıldı, dilerim ki teklif kabul edilmez. Dilerim ki enerji bakanımız böyle hatalı bir işe kalkışmaz. Hatalı demek çok doğru değil biliyorum, sonuçta Tükiye’nin giderek artan bir enerji ihtiyacı var ve bunun bir şekilde karşılanması gerek. Ancak bunun karşılanma yöntemi ille de nükleer enerji olmak zorunda değil. Hidroelektrik ve rüzgar enerjisine daha fazla önem verilmeli.

Ayrıca nükleer enerji dışa bağımlılığımızı da hiç azaltmayan bir enerji, bizi dışarıdan uzaklaştıracak enerji türlerine yönelmeliyiz. Biz ise doğal gaz ile zaten Rusya’ya bağımlıydık, şimdi nükleer santralimizi de onlar yapacak.

Nükleer santrali Ruslar yapacak ve onlarında Akdeniz’e inme hayalleri var değil mi! Santralde bilerek bir hatalı işlem yapmaları ve etkili bir patlama, çevre kirliliği vs. felaketler ile bunu başarmaya kalkarlarsa. 😀

Ne olursa olsun nükleer enerjiye evet denilmemeli, diğer alternatifler de düşünülmeli ve onlara daha fazla önem verilmeli.

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz