Opera ile BitTorrent kullanımı

____________________________________________________________________

BitTorrent İnternet üzerinde kişisel bilgisayarlar arasında bilgi paylaşılması yöntemiyle çalışan bir P2P sistemidir. Sistemde dosya paylaşanlar ve dosyayı indirirken paylaşanlar bulunur. Dosyaların hangi bilgisayarlarda olduğu izleyici (tracker) sunucuları tarafından gözlenir ve bir bilgisayardan ilgili bir sorgu geldiğinde izleyici o bilgisayarı o dosyanın bulunduğu diğer bilgisayarlara yönlendirir. Bundan sonra da karşı taraftaki bilgisayar kabul ederse veri göndermeye başlar ve istemci bilgisayara veri inmeye başlar. Sistemi kullanabilmek için BitTorrent yazılımları kullanılır ancak Opera da basit bir BitTorrent yazılımına sahiptir.

Opera özel olarak BitTorrent için yapılmış Vuze gibi yazılımlar kadar başarılı olmasa da temel dosya indirme işlevini görmeye yeterlidir.

BitTorrent sisteminde .torrent uzantılı tanım dosyaları bulunur ve bunlarda indirilecek verinin boyutu, klasör ve dosya yapısı, dosyanın bulunabileceği izleyici adresleri ve dosyanın doğrulama bilgileri yer alır.

Opera ile bir BitTorrent verisi indirmek için önce Torrentz gibi engellenmemiş bir BitTorrent arama motoruna gidip bir arama yapmalıyız. Burada örneğimiz “wallpaper”, bunu arama kutusuna yazıp gönderdikten sonra gelen sonuçlar içinden birini seçiyoruz. Bunlar aradığımız terime sahip son BitTorrent içerikleridir.

Çıkan sonuçlardan birine tıklanır

Çıkan sonuçlardan birine tıklanır

Bundan sonra karşımıza o dosyalara ulaşabileceğimiz torrent dosyalarını barındıran sitelerinin listesi gelir, bunlardan da birini seçeriz.

Torrent sitesi seçilir

Torrent sitesi seçilir

Bundan sonra da siteden torrent dosyasının alınacağı bağlantıya tıklanır.

Torrent linkine tıklanır

Torrent linkine tıklanır

.torrent dosyası Opera’ya indikten sonra Opera’nın BitTorrent indirme penceresi açılır. Burada indirilen içeriği kaydedeceğimiz konumu girmemiz gerekir.

Opera BitTorrent indirme penceresi

Opera BitTorrent indirme penceresi

Ayrıca BitTorrent tercihleri … butonuna tıklayarak ufak tefek ayarlar da yapabiliriz. Bunlar BitTorrent sistemi için kullanılacak port ve indirme/yükleme hızı ile ilgili ayarlardır. Port standart olarak 18768’dir ve özel bir durum olmadıkça değiştirmeye gerek yoktur. Hız olarak da Otomatik bantgenişliği sınırlandırması kutucuğunun tiklenmesi uygundur. Bu Torrent indirme ve yükleme hızlarını İnternet sörfümüzü olabildiğince az engelleyecek şekilde ayarlayacaktır. Ancak eğer örneğin yükleme yapmasını istemiyorsak otomatik sınırlandırmayı kaldırıp kendimiz küçük bir gönderme değeri girebiliriz. Bu işlemi indirme penceresini kapattıktan sonra yapmak istersek ise şuradaki gibi yapacağız.

Opera BitTorrent ayarı

Opera BitTorrent ayarı

Bundan sonra Opera BitTorrent dosyası içindeki verilere göre indirme konumumuzda klasör veya dosyalar oluşturacak ve BitTorrent sisteminden aldığı veri ile bunlardan bizim indirdiğimiz içeriği oluşturacak.

İnen ve aynı zamanda paylaşılan dosyamız.

İnen ve aynı zamanda paylaşılan dosyamız.

İndirme ve paylaşım durumu ile ilgili veri Araçlar > Aktarımlar sekmesinden ya da panelinden öğrenilebilir.

Burada indirme/yükleme hızları görünüyor.

Burada indirme/yükleme hızları görünüyor.

Ayrıca Aktarımlar sekmesinin alt kısmında listede seçili olan BitTorrent verisi ile ilgili kaynak, veri boyutu, indirilen ve paylaşılan veri miktarı, doyanın başka eşlerinin ve indirmekte olan paylaşıcıların sayısı ve kaç bilgisayardan veri alınıp kaçına gönderildiği gibi istatistiksel veriler bulunuyor.

İndirilen bitTorrent istatistiği

İndirilen bitTorrent istatistiği

İnen veriyi kendi alanımıza kopyaladıktan sonra daha fazla paylaşmak istemiyorsak Opera Aktarımlar penceresinde üzerine sağ tıklayıp Aktarımı kaldır seçeneği ile BitTorrent dosyasını ve veriyi silebiliriz.

Not: Bu arada belirtmekte fayda var, BitTorrent ağlarında çoğunlukla yasadışı video, film, müzik, oyun vs içeriği olduğu için buralardaki verilerin indirilmesi ve paylaşımlası da yasadışı olmuş oluyor. Buna dikkat edilmeli, herkes bu ağları umursamadan sömürmek için kullanıyor ama arada göstermelik de olsa hapse atılanlar cezalandırılan istisnalar oluyor, siz de bunlardan biri olmayın.

2 Yorum

  • Yazan: Oğulcan, 5 Mayıs 2009 @ 2:17 am

    Bunu biliyordum da biraz yavaş çekiyor sanki 🙂

  • Yazan: FeRHaD, 5 Mayıs 2009 @ 2:27 am

    Yavaş çekmesi normal, Vuze gibi özelleşmiş yazılımlar kadar fazla kaynağa ulaşamıyor, ulaşsa da kabul edilmeyebiliyor.
    Yine de yerine göre gayet hızlı indirdiğim oldu. Genelde bunu kullanırım, hiç indiremezsem artık Vuze ile, sanırım onun kendiizleyicileri var.

Bu yazıya bağlantılar

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz