Samuray Komando Görev 1549

____________________________________________________________________

Edirne’den dönüşte otobüste izlemek için telefona film atacaktım. İnternet kafede de düzgün Türkçe dublajlı film yoktu, alt yazılı DVD rip filmleri de telefondan alt yazı ile izlemek pek keyifli olmazdı. Ben de Türkçe dublajlı bir film ararken Samuray Komando Görev 1549 | Samurai Commando Mission 1549 (Sengoku jieitai 1549) filmini buldum.

Filmde Japon ordusu, anti-plazma suni manyetik kalkan denemeleri için tam teçhizatlı bir birliğini Doğu Fuji ye gönderir. Ancak beklenmedik bir kaza olur ve birlik yaklaşık 460 yıl geriye, 1549 yılına gider. Burada da bölge halkı onlara saldırır ancak birlik elindeki tank ve helikopter gibi savaş araçlarını kullanmaya başlayınca işler değişir.

Samuray KomandoSamuray Komando

Bu olaydan bir süre sonra bir dağda bir delik bulunur ve delik zamanla büyük. Deliğe bazıları hayali uzay demekte ama askeriye kısaca delik diye bahseder. Deliğin özelliği ışık da dahil herşeyi içine çekmesi ve giderek büyümesidir, bir önlem alınmazsa tüm Dünya’yı içine çekecektir.

DelikDelik

Geçmişe giden birlik tarihi değiştirmiş ve tarihte bir hata oluşmutşur. Tarih yeterince küçük ise kendini tamir etme imkanına sahiptir ama bu sefer pek değildir.

Samuray Komando2Samuray Komando2

Bunun üzerine yeni bir birlik hazırlanır ve geçmişe gönderilir. Bu birliğin amacı da daha önceden gidenlerin yaptıklarını engellemektir. İlk giden birlik ise çoktan orada uygarlığını kurmuştur, rafineri vs. bile kurmuştur. Hatta belki rafineri kaynak olarak gelecekteki deliğin yuttuğu nesneleri kullanıyordur! Amaçları daha güçlü ve barış dolu bir gelecek kurmaktır, bu yolda da geçmişi değiştireceklerdir. Sonunun nasıl bitmiş olduğunu tahmin edersiniz, meğerse tarih onlara bir ikinci şans vermişmiş vs. olumlu bitiyor tabi. 🙂

Samuray Komando3Samuray Komando3

Filmde Dede paradoksuna zıt tarih kendini onarır gibi bir şeyden bahsediliyor. Burada ben tekrar kopuyorum ve düşünmeye başlıyorum. Tarihin kendi kendini tamir etmesi bana saçma geliyor. Bir kere geçmişe gidince değiştireceğin herşeyin bir bedeli olacak gelecekte. Soluduğun nefesin bile değişiminin etkisi büyük olabilir. Kaldı ki 460 yıl, en ufak bir değişikliğin etkileri bile bu süre içinde kat kat artabilir. Bu durumda da 460 yıl öncesinde rafineri kurmak vs. 2003 yılının teknolojisini oraya taşımak çok daha büyük değişikliklere sebep olacaktır. Bir de burada da Dede paradoksu devreye giriyor ve hatta filmde de bir sahnede kısaca bahsediliyor ama söylenecek laf kalmıyor. Bu durumda da tarih gerçekten kendini bu şekilde tamir edebilir mi diye düşünesi geliyor insanın ama bunun için de tarihte zamanlar arasında bağlar kuran ve anlamlandıran bir düşünce sistemi olmalı, düşünüp değişiklikleri bulabilmeli ve bunların geri alınmasını sağlayabilmeli. Allah bunu yapar mı bilmiyorum ama bence O geçmişe gidişe izin vermez.

Neyse, film böyle tuhaf birşey. Otobüste gelirken keyifle izlemeye başladım ama bitene kadar bu keyfim ep öyle sürmedi, daha fazklı şeyler bekledim, yani çok iyi birşey olduğunu söyleyemem. Zaten IMDB puanı da 5.3, orta şeker birşey. Yine de izlemeyin, zaman kaybı olur demeyeceğim bir film, önceliği olan başka filmler yoksa izleyin. Hatta elimde 240 x 320, 346 MB MP4 biçiminde var, isteyen iletişime geçsin.

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz