Saninki kaç santim?

____________________________________________________________________

Seninki kaç santim Greenpeace”in düzenlediği bir kampanya. Konu yeterli olgunluğa erişmemiş balıkların avlanılmasını engelleme amaçlı bir yasa hazırlanması…

Sorun; balıkçılar azalan balıklara rağmen balıkları avlamaya devam ediyor, tabi henüz büyüyememiş küçük yavru balıkları… Bu durumda bu balıklar yeni nesiller oluşmasına katkı sağlamıyorlar ve bu da balık miktarının azalmasına ve bu da balıkların yok olma tehlikesi ile karşılaşmasına sebep oluyor…

Çözüm; belıklerın üremeye yeterli boyuta  gelmeden önce avlanmalarını yasaklayan bir yasa çıkarmak…

Greenpeace bunun için bir kampanya başlatmış. Size bir balık cetveli sunuluyor ve siz de paylaşımlarınızla ve etkinliklerinizle vs. bunu yayıp bir balık büyütüyorsunuz.

Konu ile ilgili Greenpeace böyle diyor;

Bugün dünya denizlerindeki büyük balık türlerinin yüzde 90’ı, toplam balık türlerinin ise yüzde 60’ı tükenmiş durumda.

2050 yılına geldiğimizde ise dünyadaki balık stokları tükenecek. Türkiye’de durum farklı değil…Balık stoklarımız ve balıkçılık can çekişiyor. Endüstriyel avcılık arttıkça, yumurtlama zamanları ve yerlerinde avlanıldıkça balık stokları hızla azalıyor, balıklar azaldıkça daha çok yavru balık avlanmaya ve satılmaya başlanıyor. Yavru balık avlandıkça ve satışı devam ettikçe de türler üremeye fırsat bulamadığı için durum daha da vahim hale geliyor.
Küçük Balık Yoksa Büyük Balık da Yok!

Henüz üreme olgunluğuna, boyuna erişmemiş yavru balıkların avlanması, satılması, tüketilmesi deniz kaynaklarının ziyan edilmesidir. Olgunluk çağına gelen bir balığın her yumurtladığında binlerce balık ürettiği unutulmamalıdır. Her canlı en az bir kez üreme hakkına sahiptir, ve eğer yarın da denizlerimiz de balık türleri olmasını istiyorsak acilen balık boylarına önem vermeliyiz. Ayrıca anaç balıklar boyut olarak büyüdükçe daha da fazla yumurta verirler, işte bu yüzden balıklar için her cm. hayati derecede önemlidir.

Türkiye’de avlanması ve satılması yasal balık boylarına uyulmadığını balık pazarlarında gördüğümüz yavru balıklardan anlamak mümkün. Örnek mi? Lüferin en az bir kez üreyebilmesi için minimum 20 ila 24 cm’e ulaşması gerekirken bugün yasal avlanma boyu 14 cm olarak verilmiştir. Yani aslında yavrusu olan çinekop boyu. Aynı şekilde palamutun üreme boyu 38 cm ila 42 cm arasında iken yasal avlanma boyu 25 cm dir!
Bu durum açıkça gösteriyor ki, denizlerimizdeki biyoçeşitliliğin korunmasını sağlayacak ciddi bir yönetim planına ihtiyaç duyulmaktadır. Ticari balık türlerinin yumurtlama ve gelişme alanlarının deniz rezervi olarak korunması da en etkin yöntemlerden biridir.

Hep birlikte, Tarım Bakanlığı’nın acilen balık stoklarının ve balıkçılarımızın geleceği adına yavru balık satışını engellemesi ve yasal balık boylarını bilimsel temellere oturtmasını sağlayalım. Yavru balık satmayın, almayın, tüketmeyin, denizlerimizin geleceğini korumaya yardım edin. Eyleme katılın!

Detaylı bilgi, katılım vs. için buraya buyrun: Seninki kaç santim?

Yapmanız gereken alttaki basit formu uygun şekilde doldurarak olaya katılmak.

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz