Sony’den 3-D TV planları

____________________________________________________________________

Sony azalan TV satışlarını kendi görüntü teknolojilerini geliştirmek yerine Samsung ekranları kullanmalarına bağlıyor. Çözüm olarak da tabi kendi geliştirdikleri OLED ekranlara yatırım yapmayı ve rakiplerinin daha çok yeni olduğu 3-D TV olayına oynamayı planlıyor.

3-D TV olayı sinemalarda kullanılan 3-D sisteminin televizyonlara uyarlanmışı. Görüntü biri kırmızı diğeride mavi renklerde camları olan gözlüklerden geçiriliyor ve bu gözlükler de çeşitli göz ve beyin özelliklerini kullanarak beyinde 3-D görüntü yani üç boyutlu derinlik hissi olan görüntünün oluşmasını sağlıyorlar. Tabi bu gözlüklerle izlenecek görüntünün de farklı olması gerek. Bu da görüntünün kırmızı ve mavi camlarda uygun şekilde kırılacak mavi kırmızı bir görüntü gibi birşey.

Şimdilik teknoloji sadece sinemalarda kullanılıyor ki bu sinemaların ücretleri de diğerlerinden pahalı. Ayrıca filmlerin çekim maliyetleri de 3-D farkı olunca artıyor.

Sony 11 inç küçük ekranlarında kullandığı OLEd teknolojisini büyük cihazlarında da devreye sokmaya çalışıyor ki bu da biraz zor bir işmiş.

3-D olayında da Mart 2013 itibarıyla 3-D özelliklere sahip TV setlerinin satışa sunulması planlanıyor. O tarihte LCD ekranlarda %20 pazar bayı ve 3-D ile ilgili ürünlerinden de 11 milyar dolar kadar bir gelir bekliyor.

3-D olayının bir diğer tarafı da tabii bu filmlerin hazırlanması ki şu an böyl bir televizyona sahip olsanız bile var olan tüm filmleri izlemek çok fazla zamanınızı almayacaktır. 🙂 Yani bir de 2013’e kadar 3-D çekilmiş filmlerin de artması gerekli ki bu televizyonları alınca keyifler TV’ye verilen muhtemelen yüksek meblağdaki parayla birlikte gitmesin. 🙂

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz