Spam Karma 2

____________________________________________________________________

Bir süre önce sitem aşırı işlemci kullanması nedeniyle kapatılınca ücretsiz bir servis olan Byethost‘a geçmiştim. Bu tür ücretsiz servislerin çoğunda ücretli servislerin kullanımına teşvik amaçlı çeşitli kısıtlamalar var. Bunlardan biri sunucunun diğer web sunucularına bağlanıp veri göndermesi veya alması. Bu örneğin yazınızda linki olan bir blogun pinglenmesi, yazı gönderildiğinde arama motorlarının bilgilendirilmesi veya yönetim panelinde size bağlantısı olan diğer blogların linklerinin görüntülenmesi gibi bazı WordPress fonksiyonlarını kısıtlıyor. Neyse ki bunlar olmadan da edebiliyorum. Bunlar ile ilgili problemim olmasa da çok önemli başka bir problemim vardı. Akismet’imiz api kodunu kontrol etmek için sunucusuna bağlanamıyordu ve bu nedenle de karaismetlik yapıp tüm spamlara sen de geç koçum, madem sunucuma bağlanamıyorum gel sen de geç sende diyordu. Daha sonra da spam yorumlar coşuyordu tabii ki. de buna karşı ne yapabilirim diye aranıp dururken tanıdık bir uzmanının sayfasında gördüğüm Spam Karma spam engelleme eklentisi aklıma gedi. Bu eklenti Akismetten daha önce piyasaya çıkmış bir eklenti. Hemen Spam Karma 2 eklentisini indirip sunucuma kurdum ve etkinleştirdim.

Eklentinin çalışmak için bir dış sunucuya bilgi göndermesine veya almasına ihtiyacı olmaması hoşuma gitti. Bu sayede benim sunucumda da rahatlıkla çalışabilirdi. Eklenti diğer özellikleriyle de oldukça iyi bir eklenti. Kendi içinde zaten çeşitli eklentilerle geliyor. Yorumların spam olup olmadığına karar verirken çeşitli teknikler kullanıyor. Bunlar; yorumun gönderilemden önce yorum formunun bir kez alınmış olmasının kontrolü, JavaScript desteği kontrolü, kara liste, bağlantı sayımı, yorumcunun sayfada geçirdiği zamanın kontrolü, geri izleme sayfasının kontrolü, kartopu etkisi (düzenli yorumcular ödüllendirilir, bilinmeyenler göz altına alınır), yazının yazılma tarihi ve yorum aktivitesi kontrolü (yazı ne zaman yazılmış, ne zaman ve ne sıklıkta yorumlanmış) gibi yöntemler. Bu gibi yöntemler ile Spam Karma 2 oldukça başarılı bir spam yorum engelleme aracı. Yorumlara çeşitli puanlar veriyor ve eksi ( – ) puan alanlar spam olarak damgalanıyor. Ayrıca hangi yorumu hangi sebeple spam olarak belirlediğini de açıklıyor. Örneğin bana gelen spamların birinin açıklaması şöyle;

 

-23.75 (Bu spamın puanı, aşağıdaki yöntemlerin toplam puanı)

0: Encrypted payload valid: IP matching. (Yorum formu yorum gönderilmeden önce indirilmiş, IP adresi uyuşuyor)

-10: Fake Javascript Payload.(JavaScript desteği yok.)

0.5: Comment has no URL in content (but one author URL)(İçerikte bir URL yok)

-2: Flash Gordon was here (comment posted 6 seconds after page load).(Yorum sayfa açıldıktan 6 saniye sonra gönderilmiş, yazı bu kadar zamanda okunup yorumlanamaz herhalde.)

-12.25: Entry posted 3 months ago. 0 comments in the past 15 days. Current Karma: -11. (Yazı 3 ay önce yazılmış, son 15 günde yorum almamış)

-23,75 puanıyla bu yorum spam damgası yemiş ve silinmeyi bekliyor.

 

Bu da örnek bir gerçek yorumun raporu;

1

 

0: Encrypted payload valid: IP matching. (Yorum formu indirilmiş)

0.5: Valid Javascript payload (can be fake).(JavaScript destekleniyor)

0.5: Comment has no URL in content (but one author URL)(İçeriğinde bağlantı yok.)

 

Bu yorumda 1 puan alarak onaylanmış.

Ayrıca site yöneticisi iseniz ve oturum açmışsanız yorumunuz 25 puandan değerlendiriliyor.

 

25: Commenter logged in. ID: 1, Level: 10

Eklentinin hangi yöntemleri kullanacağını ayarlayabiliyorsunuz. Aktivitelerini takip edeceğiniz bir derapor tutuyor.

Anlaşılan oldukça işe yarayan bir eklenti. Sanırım Akismet bundan daha iyi (imiş) ama şu an onu kullanmak gibi bir opsiyonum olmadığına göre mecburen ve zevkle kullanacağım bu eklentiyi 😀

Eklenti ile ilgili sayfa şu ve bana tıkalyarak indirebilirsiniz.