Sperm yenir mi?

____________________________________________________________________

Bu blogdaki en saçma yazılardan biri olacak ama yoğun aramalar üzerine birşeyler yazayım dedim, hiç değilse gelen ziyaretçiyi alakasız bir sayfa karşılamasın. Sperm, sperm yenir efendim, içilebilir de.

Sperm erkek bireylere ait üreme hücresidir. Bu hücreler ergenlik döneminde testislerde üretilmeye başlanır. Bir cinsel ilişkide bunlardan 300 milyon kadarı salınır. Her bir sperm 23 tane kromozom taşır ve yumurta hücresinin 23 kromozomu ile birleşerek 46 kromozomlu bir hücre olur ve insan da bu hücrenin bölünmesi ile oluşur vs. vs. vs.

Gelelim konuya, sperm yenir mi? Önceki paragrafta dediğimiz gibi sperm bir hücredir. Arkasında mitokondrilerin enerji sağlayarak hareket ettirdiği ve hücrenin hareket etmesini sağlayan bir kuyruğu vardır. İçinde de kromozomu taşıyan yapıları vs.

Yediğimiz neredeyse her şey de hücrelerden oluşmuyor mu? Tüm meyve ve sebzeler, balık olsun, tavuk olsun her tür et, hepsinde hücre yok mu? Kendimiz bile hücreden oluşuyoruz.

O zaman spermin de bir zararı olmasa gerek. Hem yenen sperm ve yanında salgılanan diğer maddeler, mideye gittiği gibi asitler tarafından parçalanacaktır, böylece de geriye besleyici ne kalırsa bunlar kalacak ve bağırsaklar tarafından da vücuda alınacaktır. Hatta hareket edebilen bir hücre oldukça fazla enerji gerektireceği için bunların besleyici değerleri diğer hücrelerden fazla bile olabilir.

Yani sperm yemenin zararı yok. 🙂 Ancak böyle iğrenç birşeyin de yapılmaması tavsiye edilir, yahu yiyecek içecek başka birşey mi yok. Hani kriz falan derseniz tamam, anlarım.

Düzenleme:  Alisko, yazıyı okuyup doğru olup olmadığını bilmediğimiz eğlenceli birşey paylaşmış, okumanız tavsiye olunur. Spermlerin dediğim gibi bolca enerji taşıdığını ve besleyici olduğunu kanıtlıyor. Yalnız okuduktan sonra siz de acaba dilinin ucuyla tadsa ne olurdu diye düşüneceksiniz. 🙂 Deneyen olursa ne olduğunu yazarsa sevinirim.