The Merchant of Venice, Venedik Taciri karakterleri

____________________________________________________________________

William Shakespeare’in The Merchant of Venice, yani Venedik Taciri oyununun karakterleri.

Antonio

Antonio oyunda bahsedilen tacirdir. Shylock ile zıtlık içinde olan ana karakter olduğundan baş kahramandır (protagonist). Ancak, oyunun başından veri pasiftir, pek aktif bir karakter değildir. Oyunun başlarında nedenini açıklamadığı bir melankoli içindedir. Bu Douthat ve Hompson’a göre bir aşk hastalığının işareti olarak görülür. Bunun sebebinin yakın arkadaşı Bassanio’ya olan tutku olduğu da söylenir, onun için herşeyi yapmaya ve vermeye hazırdır, son isteği de zaten bu ve onu görmektir. Ayrıca Shakespeare komedilerinde evli olmayan herkes en sonunda evlenirken bu karakter Bassanio’nun mutluluğu için evlenmez. Shylock’tan nefret eder. Faizi reddederek gerçek bir Hristiyan olduğunu iddia eder, ayrıca merhameti savunan biridir. Oyun sonunda Shylock’a merhametini evinden payını almayarak gösterir. Ancak özellikle modern zamanda Shylock’u bir Hristiyan’a dönüştürme kararı parasını almaktan daha acımasız bir ceza olarak görülür.

Shylock
Shylock oyunun antagonisti yani baş kahramana karşı olan adamdır. İlk olarak para düşkünü bir faizci olarak görülür.Hristiyanlardan nefret eder ve Yahudi olmasıyla geçmişiyle övünür. Antonio’dan imzalamasını istediği kanlı senet ile ne kadar acımasız olduğunu gösterir. Ancak Hristiyanlardan nefret etmesi için bir sebebi vardır. Shylock Antonio’nun aşağılamalarından, ona tükürmesinden ve küçümsemesinden rahatsızdır. Bu sebeple de Hristiyanların kötü olduklarını düşünür. Zaman zaman incinmiş duyguları ile bu kadar acımasız görünmez. Mahkemede Bassanio’nun önerdiği parayı almayıp sözleşmesi üzerinde ısrar etmesi, sadece acımasızlığının kanıtı değil, şerefini paradan daha fazla önemseyen biri olduğunu da gösterir. Jessica’nın değerli yüzüğünü bir maymunla takas etmesi de değerlerine sataşıldığında ne kadar incinebilir biri olduğunu gösterir. Ancak yine de hiç merhamet göstermediği için sempatik bir karakter değildir.

Portia
Babasının isteği üzerine üç farklı kutudan doğru olanını seçen bir erkekle evlenecek zengin bir mirasçı kadındır. Denemeye gelen erkeklerden memnun değildir ancak yine de babasının isteğine sadık kalır. Kolay mutlu edilen bir kadın değildir ve zeki biridir. Özgür iradesi Bassanio’nun arkadaşını izlemesini sağlamada ve erkek kılığına girdiğinde daha da artar. Oyundaki tüm erkek karakterlerden daha akıllı olup üstün gelebilir. Sözünü tutar ve Shylock’un akıl olarak oyundaki tek eşiti olarak Antonio’yu kurtarır. Ayrıca mahkemede tanınma ihtimalini göze alması Bassanio’ya olan aşkının da bencil olmadığını kanıtlar.

Bassanio
Savurgan bir adam ve Antonio’nun çok yakın bir arkadaşıdır. Oyunun başında Antonio’ya borçludur ancak Portia’yı sevdiğinden ve paraya ihtiyacı olduğundan Shylock’tan Antonio’nun güvencesi ile borç alır. Bassanio Antonio’nun ona olan düşkünlüğünün farkındadır ve bundan faydalanır. Ancak Antonio’yu Shylock’un sözleşme hakkında olası kurnazlığına karşı uyardığı için bencil olduğu söylenemez. Ayrıca mahkemede ona sevgisini ifade ederek iyi bir arkadaş olduğunu kanıtlar. Oyunda olayların esas kaynağı olmasına rağmen az yerde aktiftir.

Salerio
Antonio, Larenzo ve Bassanionun arkadaşı bir baydır. Antonio’nun melankolik durumunun nedenini gemileriyle ilgili endişesi olduğunu düşünür. Jessica’ya Lorenzo ile kaçmasına ve mahkemeye katılmasına yardım eder.

Solanio
Antonio, Lorenzo ve Balsamio’nun bir bay arkadaşı. Antonio’nun üzgün olmasının nedeni olarak aşık olabileceğini düşünür. Salerio ile Jessica’ya Lorenzo ile kaçmasına ve mahkemeye katılmasına yardım eder.

Graziano
Bassanio’nun bir arkadaşıdır. Belmont’tan ayrılmadan önce Bassanio’nun uyarması kötü davranışları olan biri olarak görülmesini sağlar. Bassanio’ya Belmont’a kadar ve mahkemede eşlik eder. Mahkeme sahnesinde tipik bir Elizabeth dönemi dinleyicisinin bir Yahudi’ye nasıl davrandığını gösterir. Yahudilere karşı en sert eleştiriyi o gösterir. Nerissa’ya aşık olur ve onunla evlenir.

Lorenzo
Shylock’un kızı Jessica’ya aşık olan Antonio ve Bassanio’nun arkadaşıdır. Jessica’yı hizmetçisi kılığına sokarak babasından kaçmasına yardım etmiş sonra da onunla evlenmiştir. Portia’nın yokluğunda Belmont’taki yeri ile ilgilenir.

Jessica
Shylock’un kızıdır. Babasıyla yaşamaktan nefret eder ancak buna zulüm demekten başka bir sebep belirtmez. Lorenzo ile kaçar ve Yahudi geçmişinden nefret ettiği için Hristiyan olur. Babasının değerli yüzüğünü bir maymunla takas ettiğinden, çok iyi bir karakter olarak tanıtılmaz. Ayrıca Hristiyan toplumunda da kendini güvende hissetmez. Kanıtı da kaçarken yanına bol miktarda eşya ve para almasıdır. Bu Hristiyan toplumunun ona çok ısınamamasında ve tamamıyla kabul etmemesinde de belli olur.

Launcelot Gobbo
İlk olarak Shylock’un sonra da Bassanio’nun hizmetçisi. Kelime oyunlarında çok iyidir. Bazen de acımasız biridir. Jessica’yı aşağılamaları Yahudilerden nefret eden tipik bir Yahudi düşmanı (anti-Semitist) olduğunu gösterir. Shylock’u da Yahudi olması sebebiyle bırakmıştır.

Yaşlı (Old) Gobbo
Lancelot’un kör babası.

Nerissa
Portia’nın sadık hizmetçisi ve sırdaşıdır. Portia’ya Venedik’te avukatın kâtibi kılığında yardım eder. Graziano ile evlenir.

Venedik dükü
Venedik yasalarını temsil eder. Hristiyan Antonio’nun halinden anlar ve Shylock’a merhamet göstermesini söyler. Ayrıca Shylock’un yerinden payını almamasıyla Hristiyan merhametini temsil eder.

Tubal
Shylock’un arkadaşı bir Yahudi.

Hatalı bilgiler olabilir, farklı kaynaklardan da yararlanın ya da orijinalini bir okuyun.

2 Yorum

  • Yazan: Nida Ö., 9 Mayıs 2011 @ 10:59 am

    Bunu yazana cok cok tesekkür ederim. Almanca dersinde bu kitapcik üzerinde bir dosya hazirlamaliyim. internette kisilerin karakteri üzerinde aradim ama biseyler bulamadim. Sonra türkce aramak geldi aklima ve bu sayfa isime cok cok yaradi. tskr ederiiim <3

  • Yazan: FeRHaD, 10 Mayıs 2011 @ 1:01 am

    Hehe, amacım netteki Türkçe bilgi eksikliğini gidermek. 😉 Kolay gelsin.

Bu yazıya bağlantılar

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz