Turkcell Europe

____________________________________________________________________

Duydum ki Turkcell Avrupa’lara açılıyormuş. Turkcell Europe diye 2011 Şubat’ından itibaren Almanya’da da hizmet vermeye başlayacakmış. İlk hedef gurbetçilerimiz…

Turkcell genel olarak Türkiye’de iyi bir operatördür. Türkiye’de kurulan ilk cep telefonu operatörü olması özelliğiyle biraz tekel kafasına hakim olsa, numara taşınabilirliğini istemeyerek 3G ihalesinin gecikmesine falan birazcık sebep olsa da, kapsama alanı şu an en fazla olan operatördür. Yani baz istasyonu sayısı ve kapsanan coğrafik alan olarak en yaygını Turkcell idi en son. Nüfusu 1000 ve üzeri tüm yerleşim birimlerini kapsıyor. Tabi daha küçük nüfuslu da kapsadığı yerler var mutlaka. Ha bu bahsedilen bölgelerde baz istasyonu var da, diğer nedenlerden dolayı çekim gücü nasıl onu bilmem, değişiklikler olabilir. Mesela bizim evde geçen aylarda oturma odasında çekmeme durumu vardı, şimdi düzelmiş mi bilmem pek sorun olmuyor. Ama sadece Vodafone’un çektiği dağ başları da yok değil.

Ücretlendirme olarak biraz acımasız bir operatördür kendisi. Cüzdanında para kalmadı mı, cüzdanını ver, o da olur der. Yani soyabildiği kadar soyar insanı. 😀 Genel olarak diğer iki rakip operatör bu hakim operatöre karşı aynı fiyata daha fazla konuşturmaya çalışarak abonelerini kendilerine çekmeye çalışmaktalar. Tabi burada mutlaka biraz da başarılı olmaktalar.

Turkcell Europe ise Turkcell’in bizlerden söktükleri ile Avrupa’ya dikeceği bir kazıktır. 🙂 Tabi muhtemelen oralardaki rekabet şartları gereği orayı da kazıklamaya başlayamayacaktır hemen. Hatta fikrimce diğer iki operatörümüzün Türkiye’de yaptığı gibi o da orada diğer operatörlerden daha ucuz diyat ve tarifeler sağlayarak kullanıcı çekmeye çalışacaktır.

Altyapısı şimdilik Deutsche Telecom’un altyapısı olacakmış ki bu biraz sanal operatör gibi bir şey olabilir hani. Tam br bilgim yok bu konuda. Sanal operatör FenerCell, GSMobile, KartalCell gibi Avea operatörünün alt operatörleri oluyor. Turkcell oradaki hizmetini DT’ye bağlı bir sanal operatör olarak mı yapmaya çalışacak, yoksa gerçek operatör olarak mı çalışacak bilmem.

Oradaki kullanıcı kitlesi ilk önce gurbetçi amcalarımız oluyor tabi. Onları çekmek için yapması gereken ilk şey ise Almanya Türkiye arası oldukça uygun konuşma fırsatları sağlaması. Ve hatta kendi aralarında ucuz görüşmeler, ve tabi sonra diğer bölgesel operatörler arasında ucuz görüşmeler ki Turkcell’in yerli alanda hiç öyle bir çabası olmamışken orada bunu nasıl yapar bilemem. Ha tabi sonra da açılıp bizim amcalardan sonra diğer Alman milletinin de dikkatini çekmeye başlaması gerekli. Bu ise zor gibime geliyor.

Özetle Turkcell iyi mi yapıyor kötü mü bilmem, o kendi yeterince düşünüp tartışmıştır herhalde bunları da, şimdilik sonuna kadar destekçileriyim. Hep gelip yabancı şirketler ülkemizde bir şeyler yapıp malı götürüyor. Biraz da bizim şirketlerimiz gitsin yurtdışında sömürücülük yapsın. 🙂

Gerçi Turkcell de sonuçta bir grup şirketi ve tamamı Türklerin elinde değil de, neyse… Şimdilik bu çabalarında destekliyorum bu arkadaşları da, orada ucuzluk yapmak için buranın fiyatlarını tepeye bindirinceye kadar… 🙂

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz