Turp Telekom

____________________________________________________________________

Turk Telekom, ülkemizin yegane ADSL altyapısı sahibi. ADSL hizmeti alan bütün müşterilerin servis sağlayıcısı ne olsa da bakır kablo altyapıları Turk Telekom’a ait. E tabi biraz da sorunlu kendileri. Bende de sorunlu bir süredir.

Birkaç hafta önce telefon hattında parazitlerle birlikte internette hız düşmeleri ve sık sık kopmalar yaşamaya başladım. Öncesinde 10 Mbps üzerinde ulaşılabilir hızım varken ve 17 db civarı SNR Marjım varken modem değerlerinde birden bunlar düştü. Ulaşılabilir hız sabitlendiğim hızın altında olduğundan sık sık kopuyordum netten.

Sorunun ilk anda benden olduğunu düşündüm, çünkü kabloları yakın zamanda biraz kurcalamıştım, zarar vermiş olabilirdim. Çatıya çıkıp telefon kablosunun geldiği yerden CAT5 kabloma bağlantıları vs. kontrol ettim, kabloların bağlantı kısımlarını birkaç kez yeniledim, geçici anlık düzelmeler elde ettim ama sonra yine aynısı oldu.

Bir de asıl problem telefonu eve gelen kabloya bağladığımda parazit olmuyordu, bundan dolayı sorun kendi kablolamamda diye düşünmüştüm. Birkaç gün sonra CAT5 kablonun farklı demetleri ile deneme yaptım, onlarda da parazit vardı. Bir gün sonra başka bir demet ile denedim, bir gün sonra yine başka bir demet ile… Sorun devam ediyordu.

Turk Telekom kopan eski kablonun yerine yeni kablo taktığında takılan kablodan biraz uzunca bir parça da almıştım. Dörtlü telefon kablosu idi bu ve çelik taşıyıcı telli idi. Sorun CAT5 kabloda herhalde dedim ve kabloyu çıkardım. Yerine de Turk Telekom’un kablosundan 5 metrelik bir parça kesip taktım. İlk denemede modemde 13 Mbit ulaşılabilir hız görmüştüm. Sonra kabloyu sabitledim vs. aşağı indiğimde sorunlarım devam ediyordu. 😀 Geceleri bazen yine görüyordum 13 Mbit maks. hız değerini ve yüksek SNR marjını.

Sonra kablonun bağlantılarını tekrar kontrol ettim, farklı Splitter’lar denedim, eski modem ve farklı telefonlarla denedim, sorun devam ediyor. Sonra çatıda telefon direk eve gelen hatta bağlı iken bir arıza kaydı bırakayım dedim, birden başladı parazitler vs. O zaman farkettim ki sorun benim ağımda değil. Komşuma da yeni hat bağlanıyordu, aslında o zamanlarda azdı problemlerim. Onda da aynı sorunlar varmış. Sonrasında da ilçe Turk Telekom problemin bende olmadığını onayladı.

Neyse ilçe Turk Telekom sanırım Tekirdağ’dan bir ekip gönderdi geçen gün. Direkteki kutuyu değiştirmişler galiba, iki saate yakın da orada aracın içinde oturdular boş boş. Sorduğumda yaptık oldu dediler. Girdim içeri test ettim, düşük bir hızda senkronize olan hat, parazitten boğulan telefon hattı… Olmamış bu demeye çıktım, adamlar basmış gaza gitmiş. Komşunun da hattı olmamış.

Hatta nasıl bağladılarsa kabloları Vodafone.net müşteri hizmetlerini aradığımda müşteri hizmetleri görevlisi yerine komşu çocuğun sesini duyuyordum telefonda. 😀 Çocuğun işi bitince konuşabildim müşteri hizmetleri ile. 😀

Neredeyse hiç bağlanmıyordu internet, DSL senkronize oluyor sonra kopuyordu hemen. Bağlanamadığım için de internete ya telefondan ya da telefonu bilgisayara bağlayıp telefon üzerinden giriyordum, o da 100 MB kotam olduğu için mantıklı değil. Zaten Turkcell kotamdan 10 MB civarı bir şeyler kaldı sanırım. 10 günlüğüne yetecek o bana! 😀

Sonrasında ilçe Turk Telekom’dakiler ana kabloda sorun olduğunu değiştirileceğini söyledi. Değiştirilmedi sanırım, bir şey değiştiren kimseyi görmedim. Ama şu an yaklaşık 8 Mbit civarında sabitleniyor hızım, bol bol CRC hatası veriyor ama kopma fazla olmuyor. Telefonda parazitler azalmış olsa da devam ediyor. Bir şey yaptılarmı bilmiyorum.

Şu an nete bağlanabilsem de tekleye tükleye öksüre öksüre yani. Bir şeyler yapacaklardır sanırım daha… Bol kesintili olduğundan düzgün kullanamadım bağlantıyı iki haftadır, çok nadiren sağlam bağlandı ise de yatıp kalkınca yine bozulmuştu. 😀

3 Yorum

  • Yazan: dabbe, 27 Temmuz 2013 @ 10:37 pm

    fiber optik konusundada yazı yazacaksın çok yakında…

  • Yazan: FeRHaD, 28 Temmuz 2013 @ 4:54 am

    Bilmiyorum, bana en yakın fiber 1.5 KM mesafede ve toptan satış için, son kullanıcı hattı değil. 😀 SuperOnline’ın en yakın kablosu da sanırım bir 25 KM mesafede o da Turkcell baz istasyonlarına hizmet veriyor. Küçük bir yer olduğu için de fiberin yakın zamanda uğrama ihtimali yok pek. Şimdilik Flynet ile idare etmeye başladım.

Bu yazıya bağlantılar

  1. F Tipi Blog - Made in Satisfaction » Muratlı’da Flynet İnternet hizmeti

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz