TV kanalları bit hızları (bitrate)

____________________________________________________________________

Ditital TV yayınları yayınlanırken çoğunlukla MPEG-2 formatında sıkıştırılır. Her tür video dosyasında olduğu gibi biçimde de videonun kalitesini belirten bit hızı (bitrate) kavramı önemlidir. Bit hızı ne kadar fazla ise görüntü kalitesi o kadar iyidir.
Bit hızı bir ortam dosyasında belli bir sürelik alanda bulunan bit miktarıdır. Yani saniyede 1.2 Mbps gibi.

Uydu yaynlarında da her kanalın veya kanal paketinin kendine özgü bir bit hızı vardır. Bu sebeple de her kanalın görüntü kalitesi aynı değildir. Burada oynayan etken tabii ki yine para, ne kadar daha fazla para öderseniz o kadar daha yüksek bit hızı ile yayın yapabilirsiniz.

Uydu yayınlarında bit hızı görüntünün sıkıştırma oranına ve çözünürlüğe göre değişir. Yani HD (High Definition – Yüksek tanım) bir yayın 720×576 piksel çözünürlükteki yayından daha yüksek bant genişliği kullanacaktır. Ancak sıkıştırma oranı daha iyi ise bu oran çok fazla olmayabilir. Ayrıca ses verisinin bit hızı da sıkıştırma yanında ses kanalı sayısı gibi etkenlere bağlıdır. Yani bir stereo yayın mono yayından daha fazla bir hızına sahiptir.

Bulduğum Satcodx diye bir site uydu yayınlarının frekans bilgileri yanında video ve ses veri hızların gibi çeşitli yayın özelliklerini sunuyor. Yani hangi kanalın ne kadar bit hızına sahip olduğunu görebiliyorsunuz.

Satcodx’teki Turksat 2A – 3A sayfasında bu uydulardaki yayınların özelliklerini sunuluyor. Her kanal isminin altında bit hızı veriliyor. Ör; STV = TS: 5.35 Mbps. Kanal D ise normal yayında .77 Mbps iken HD yayını 9 – 10 Mbps kadar. TV 8 ise TS: 11.17 Mbps ile gerçekten ilginç, ancak TV’de de ayna gibi görüntüyü sunan en iyisi gerçekten o.

Bu siteden kanalların görüntü kalitesini kabaca karşılaştırabilirsiniz. Ne gerek var diyebilirsiniz, zaten de yok ama benim gibiler merak ediyor işte. Tabi sıkıştırma oranının da bunda önemli olduğunu unutmamak gerek.

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz