Ubuntu Mplayer VDPAU etkinleştirme

____________________________________________________________________

Ubuntu’da Mplayer ile yüksek çözünürlüklü videolarda işlemci kullanımı çok yükseliyor ise video donanım hızlandırma etkin değildir ve etkinleştirilmesi gereklidir.

VDPAU, Nvidia’nın Linux için geliştirdiği açık kaynak GPU donanım hızlandırmasını kullanıma olanak sağlayan bir arayüz. İnternet’te araştırınca Mplayer için pek çok test yolu ve yöntem çıktı ama hepsi işe yaramıyor ya da yan etkileri var. Yan etkisiz bir yöntem varsa denemek isterim. İşime yarayan basit bir şey ise Mplayer’ı komut satırından VDPAU çıkışını kullanmaya ve ffh264vdpau sürücüsünü kullanmaya zorlamak oldu. Yani örnek komut:

mplayer -vo vdpau -vc ffh264vdpau ‘/media/kullanici/depolama/DCIM/Camera/20130616_190524.mp4’

VDPAU çıkışı zorlanmasa da ffh264vdpau kodeği FullHD H264 videolarını çözerken GPU’dan yardımladığından bilgisayarın fanları hiç bağırmaya başlamıyor CPU üzerinde çalışırkenki gibi. Telefonun minik işlemcisi ile kaydettiğim videoyu bilgisayarın işlemci oynatamıyor delirmeden.

Bu ayarı kalıcı hale getirmek için /.mplayer/config dosyasına vc= ffh264vdpau diye bir satır eklemek de yetiyor ancak, bu durumda H264 biçimi haricindeki videolar bu kodekle çalışmadığından oynatamıyor Mplayer.

Mplayer arayüzü (mplayer-gui) ile olmadı ama GNOME Mplayer (gnome-mplayer) arayüzü ile de donanımsal hızlandırma çalışıyor. Bu arayüzü paket deposundan kurabilirsiniz ya da terminal kodu şudur:
sudo apt-get install gnome-mplayer

Bundan sonra da programı çalıştırıp Düzen > Tercihler > Oynatıcı sayfasında “Donanım Video Hızlandırmayı Etkinleştir” seçeneğini işaretleyip video çıktısı olarak da vdpau seçin. Programı yeniden başlattığınızda oynattığınız videolar Nvidia grafik çipinizin donanımını kullanan VDPAU arayüzü sayesinde donanımsal hızlandırmalı çalışacak ve CPU’nuz derin bir nefes alacak. 🙂

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz