William Russell – Our Day Out özeti

____________________________________________________________________

William Russell’ın TV için hazırlanmış oyunu Our Day Out’un özeti. Daha iyi anlaşılması için William Russell – Our Day Out karakterler‘ini de okumalısınız.

Oyun karşıdan karşıya geçmeye çalışan Carol’la başlar. Carol Conway Kalesi’ne bayan Kay’in düzenlediği bir okul gezisine gidecektir. Bayan Kay’in öğrencileri çok serbest bıraktığını bilen okul müdürü yanına disipliniyle ünlü bay Briggs’i de gönderir. İlerleme sınıfının eski bir öğrencisi olan Reilly de bay Briggs’den izin alarak geziye katılır.

Bayan Kay çocuklara otobüse binmelerini söylediğinde şoför Ronny Suttcliffe çikolata vs. kusmaya sebebiyet verebilecek şeyler için çocukları aramak ister ancak bayan Kay bu çocukların çikolatayı hayal bile edemeyecek kadar fakir olduklarını söyleyerek işi kıvırır ve şoför çocuklara biraz para bile verir.

Briggs’de otobüse binip çocuklara oturup sesiz durmalarını söyleyen emirler yağdırmaya başlar. Reilla ve Diggy de Colin ve Susan’ın birbirlerine olan aşkı ile ilgili dalga geçmektedir. Bu şekilde gezi başlar.

Briggs arka koltukta gizlice sigara içen Reilly, Digga ve Andrews’u yakalar. Andrews’u ön koltuğa gönderip kendi de çocukların sigara içmediğinden emin olmak için Andrews’un yerine oturur. Burada çocukların kötü durumları hakkında bilgi verilir. Briggs Reilly’ye babasıyla çalıştığı limana farklı açılardan da bakmasını öğütler.  Çocukları dışarısını izlemeye zorlar ve Linda’yı okul kıyafetini giymediği için azarlar.

Bay Briggs ön koltüğa gelip kontrol için Colin arkaya gittiğinde ondan hoşlanan Linda onu soru sormak için durdurur ancak Reilly onun ve Susan hakkında şakalar yapmaya başlar, Colin ciddi bir tepki vermez.

Carol ve bayan Kay sohbet ederler, Carol zengin olup TV’de gördüğü gibi iyi bir yerde yaşama hayallerinden bahseder. Bayan Kay bunun olabileceğini söylese de buna pek iyimser yaklaşmaz. Carol gelecekle ilgili hayalleri ile diğer kızlardan farklı olduğunu ortaya koyar, yalnız sosyal biri değildir. Kolkola oturuşları bay Briggs’e öğretmen öğrenci ilişkisinden çok anne kız ilişkisini hatırlatır. Burada abyan Kay’in sempatik olsa da çocukların geleceği hakkında olumsuz, bay Briggs’in ise tam tersi çocuklara karşı soğuk ancak geleceklerinden umutlu olduğu görülür.

Bayan Kay dinlenmek için şoföre bir yerde durmalarını söylediğinde şoför yoldaki birkaç kafeden birinde duracaklarını söyler. Yol boyundaki ilk kafeye yaklaştıklarında bayan garson gelişlerini bayan Roberts’a bildirir o da dürbünle bakarak tehlikeyi farkeder ve kafenin “Açık” tabelasını “Kapalı” ile değiştirir ve otobüs yasağı ile ilgili bir tabela koyar. Sonraki John ve Mac’in kafesineyaklaştıklarında ise John ve Mac buna çok sevinir, ve hatta fiyatları hemen yükseltir, zira çok sayıda müşteri gelmektedir. Otobüs durur ve bayan Kay ve çocukların bir yaramazlık yapmasından endişeli bay Briggs de bayan Kay’in ısrarı üzerine oturup kahve alırlar. Çocuklar ise kafeden çok sayıda çikolata çalarlar. Yola çıktıktan sonra da John ve Mac çok az bir para ödediklerini faarkedip peşlerinden koşar ama yetişemezler. Burada fiyat yükseltmelerinin cezasını çekmektedirler.

Bay Briggs Colin ile bayan Kay hakında dedikodu yapmakta çocukları tamamen özgür bırakma metodunu eleştirmektedir, çünkü zaten evlerinde fazlasıyla özgürdürler. Sevilmeme olasılığına rağmen çocuklara yardım etmek istemektedir. Colin ise bay Briggs’e karşıdır.

Otobüs durur ve Bayan Kay hayvanat bahçesine gideceklerini kendi bilgisi olmadığı için de bay Briggs’in onlara gördükleri hayvanları tanıtacağını söyler. Kendisinin hayvanları pek tanımadığını kabul edip sorumluluğu bay Briggs’e vermektedir burada.

Hayvanat bahçesinde çocuklar Briggs ile gezerek hayvanlar hakkında sorular sorarlar, meraklıdırlar. Briggs de çocukların öğrenme isteğinden memnundur. Çocuklar için olan hayvanat bahçesine gitmek isteyen kızları oraya götürmeyi kabul eder. Ancak kızların kollarına sarılmasından rahatsızdır, çünkü otoritesini kaybetmekten korkmaktadır. Bayan Kay onu görür ve kahve içmeye davet eder. Briggs ise çocukları yalnız bırakmakta tereddütlüdür ancak sonunda bunu kabul eder.

Çocuklar için olan hayvanat bahçesinde çocuklar kendi kendilerine eğlenirler. Ronson bir tavşan yakalar ve diğerleri de onun yaptığını yaparlar vs. Bu arada kahve içmekte olan bayan Kay ve bay Briggs konuşmaktadırlar. Bayan Kay Briggs’e ona Helen diye hitap etmesini söyleyip bir keresinde çocuklardan da bunu istediğini ama başarısız olduğunu söyler. Bu da bayan Kay’in farklı ve alışılmamış bir tavır ve yaklaşımının olduğunu gösterir, standart öğretmen öğrenci ilişkisini sevmediği bellidir. Briggs sakindir.

Hayvanat bahçesi gezisi biter ve öğretmenler otobüse döndüklerinde herkesi orada bulduklarına şaşırırlar. Otobüs yeni hareket ettiğinde hayvan bakıcılarından biri gelip otobüsü durdurur ve çocuklara bağırmaya başlar. Briggs onu durdurmaya çalışsa da hayvanat bahçesinmdeki kayıp hayvanların hepsi orada bulunduğundan çok utanmış ve kızgındır. Hayvan bakıcıları gidince de Briggs çocuklara bağırmaya başlar ve onlara bir daha asla güvenmeyeceğini söyler, çünkü onlar bunu haketmemektedirler. Bundan sonra gezinin kontrolünü o eline alır. Bayan Kay de bu olaya şaşırmıştır, ancak çocuklara gösterdiği iyi niyetin fazla olduğu anlaşıldığından Briggs’e birşey diyemez.

Kaleye gelirler ve Briggs gözetimi altındaki çocuklara kale hakkında bilgi verir. Bayan Kay, Carol ve Andrews ile  bir bankta oturur ve sigara içen Reilly ve Digga’dan habersizdir. Colin de sorumlu olduğu kızlar devamlı kollarına sarıldıklarından onları kontrol edemez.

Andrews bayan Kay’e  Liverpool’da da böyle bir kalenin olmasının ne iyi olacağını söyler, Carol ise buna karşı çıkar ve ona da zarar vereceklerini söyler. Briggs gelip çocukları oradan savar. Çocukların kalede yarattığı kaostan rahatsızdır ancak bayan Kay bunu kaos olarak görmemesini söyler. Bayan Kay onları eğitmek için artık çok geç olduğunu çünkü gelecekleri için hiçbir umutları olmadığını, artık ancak fabrika işçisi olabileceklerini ancak fabrikalar da azaldığı için umutsuz olduklarını söyler. Briggs bu fikirde değildir ve çocuklar kontrol altına alınmazsa geziyi terkedeceğini söyler. Bayan Kay de bunu reddedip sahile gideceklerini duyurur.

Sahilde birkaç çocuk yüzmek istese de bayan Kay onlara izin vermez. Çocuklardan Kevin’in ısrarlarıyla Kay de gider ve suda oynarlar, diğer çocuklar da onları zevkle izler. Carol düşüncelidir ve eve dönmek istememektedir, ancak bayan Kay bunun imkansız olduğunu söyler.

Reilly, Digga ve Andrews  kayalıkların arkasında sigara içmektedir. Kayalıkların etrafında öğrencileri gezdiren Colin ve Susan onları görünce de Reilly Colin ve Susan ile ilgili dalga geçmeye başlar. Colin rahatsız olsa da bunu durduramaz. Susan da Reilly’ye doğru yaklaşmaya başlayınca Reilly bundan rahatsız olur. Susan Reilly’ye kendi yaşlarındaki kızlarla ilgilenmesini söyler.

Bayan Kay çocuklarla futbol oynar ve yorulunca Carol’ın yerine geçmesini ister ancak Carol kayıptır. Aslında Carol konuşmasında eve gitmek istemediğini söyleyerek bunu ima etmiştim ama bayna Kay bunu anlamamıştır. Briggs ve diğerleriyle Carol’ı aramaya başlarlar.

Öğretmenler Carol’ı ararken Briggs onu bir sarp kayalığın tepesinde görür. Carol sıcak meltem ve güneşten memnundur ve gitmek istemez. Briggs aşağı inmesini isteyince, inmeyeceğini ve ona daha fazla yaklaşırsa kendini öldüreceğini söyler. Onun uzaklaşmasını ister çünkü hiçkimsenin onun umrunda olmadığını düşünür, Briggs de böyle olmadığını, onları umursadığını söyler. Carol yine gitmek istemez, iyi bir yerde yaşamak istediğini söyler. Briggs de bunun çok çalışıp iyi bir iş bulursa mümkün olabileceğini söyler. Carol’a umut vermesi Carol’ın kafasını karıştırır ve Briggs’in babası olmasını diler. Sonunda Carol’ı son anda düşmekten kurtararak oradan indirmeyi başarır ve ona olanlar hakkında kimsey birşey söylemeyeceğini söyler ve kolunu Carol’a sarar. Carol’ın Briggs’e daha çok gülmesini söylemesi de Briggs üzerinde olumlu bir etki yapar ki onunla fiziksel iletişim kurabilir.

Sahilden ayrılmaya hazırlanırlarken Briggs panayıra gideceklerini duyurur. Panayır yerinde Briggs dahil herkesin keyfi yerindedir ve Carol’a da özel dikkat gösterir ve hatta ona bir kırmızı balık alır. Bayna Kay de herkesin fotoğrafını çekmektedir. Dönüşte de çocuklar Briggs’e teşekkür ederler ve o da otobüste onlara sessiz durmalarını söylemeyip onlarla birlikte şarkı söyler. Carol’ın önceki sahnedeki gülüşü ile Briggs kendini bütün sınırlarından kurtarmış görünmektedir. Carol’a da babası gibi davranmaktadır. Daha önceden kendisine koyduğu sınırlardan kendindeki iyiliği gösterme şansı bulamamıştır. Briggs’in davranışlarındaki değişikliğe bayan Kay bile şaşkındır.

Otobüs tekrar kasabaya döner ve yeni yeni uyanan çocuklar bulundukları yerin gezdikleri yerle karşılaştırıldığında ne kadar korkunç olduğunu düşünürler. Liverpool’a geldiklerini Briggs de anlar ve gravatını düzeltir, ceketini giyer ve kafasındaki kovboy şapkasını Andrews’ın başına koyar ve eski öğretmen görüntüsüne geri döner. Bayan Kay’e de çektiği fotoğrafları okul laboratuvarında tab ettirebileceğini söyler ve bayan Kay de kabul eder.

Gezi bittiğinde Reilly ve Linda, Digga ve Karen arasında arkadaşlık başlamıştır. Otobüs boşaldığında bayan Kay öğretmenleri birşeyler içmeye davet eder ve çok işi olduğunu söyleyen Briggs dışında diğerleri bunu kabul eder. Briggs arabasına doğru giderken de fotoğraf çekildikleri filmi güneş ışığına tutarak yakar. Arabasında giderken de yolda Carol’la karşılaşır ama hiçbirşey yapmaz. Bu şekilde diğerlerine iyi görünmek için yeterince cesaretli olmadığını kanıtlar. Bunun asıl nedeni de eğlenceyi kaos ve disiplinsizlik olarak görmesidir. İyi biri olsa da bunu göstermekten korkan biridir.