Yeni nesil Iphone

____________________________________________________________________

Bu yaz aylarında yeni nesil bir Iphone çıkacağı söyleniyor. Pek benim işime yarar birşey olmasa da Iphone’ları da takip ederim.

Yeni nesil Iphone daha güçlü bir işlemciye sahip olacakmış ama Apple bunun hakkında bir bilgi vermediği için kesin birşey bilinmiyor ama Apple Ipod’a bakılarak 600 MHz bir işlemciye yükseltileceği söyleniyor. Eski Iphone’lar 400 MHz frekansta çalışan ARM Jazelle destekli (tabii ki kullanılmıyor 🙂 ) ARM 11 serisi işlemciye sahipti. Apple bunda bir Intel Xscale’e doğru bir yöneliş yapar mı bilmem ama sanmıyorum. Intel’in Iphone işlemcisi yavaş söylevlerine aldıracağını sanmam.

Hafıza olarak da 16GB ve 32GB olarak iki sürüm halinde olacakmış. Zaten bu tür cihazlar için aslında çok aşırı yeterli.

Ayrıca eski Iphone’larda 128 MB kadar bellek RAM olduğu söyleniyordu, 70 – 80 MB kadar kullanılabilir ölçülüyordu. Yeni sürümde bu 256 MB olarak güncellenecekmiş.

Belleğin 256 MB’a çıkması ile eminim Apple bu sefer birden fazla uygulamanın aynı anda ve arka planda çalışmasını da saplayacaktır, bu da beklenen yeniliklerdendi.

Kamera da 3.2 MP olup video kayıt da yapacakmış. Muhtemelen video çözünürlüğü de VGA olacaktır, daha üstünü Apple’dan beklemiyorum.

Hoş bir yenilik ise ekran olarka OLED ekran kullanılacak olması. Bu tür ekranlar daha parlak ve canlı bir görüntü sunmanın yanında enerji tüketimleri de TFT ekranlara göre çok düşük. Geleceğin standardı olacak bir teknoloji aslında.

Iphone görünüş olarak ve bazı özellikleri ile çok teknolojik bir alet havası verse de eski sürümlerde birçok eksiklikler vardı. Apple bunların bu sürüm ile düzeltmiş olacaktır. Java gibi emülatör desteği olmaması ve gözüme çok sınırlı bir platform gibi görünmesi ile şu an benim ilgimi çekmiyor, bir telefon için yeni dil öğrenecek değilim ama ileride desteklemeye kalkarsa hayır demeyebilirim. Ama şimdilik uzak duracağım bir alet.

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz