Yetişkinler kötü hatıraları çocuklardan daha kötü hatırlıyor

____________________________________________________________________

Duygular, özellikle kötü olaylar ve anlarla şekillenen duygular yanlış veya biraz kusurlu hatıralara sebep olabiliyorlar. Ancak yeni bir Cornell çalışmasına göre bu hatıraların bozulması oranı çocuklarda yetişkinlerden daha az.

Eski araştırmaya göre yetişkinler olaylara çocuklardan çok daha fazla anlamlar yüklüyor. Adli sistemde de şahitlikte yetişkinlerin olayları çocuklardan daha iyi hatırladığı ve daha sağlıklı hatırladığı kabul edilir. Journal of Experimental Child Psychology’de yayınlanan bulgular ise bunlarla çelişiyor.

Fakat araştırmacı Charles Brainerd ve Valerie Reyna’nın sonuçları bunlardan farklı, bunların doğru olmadıklarını işaret ediyorlar.

Cornell’in Hafıza ve Sinir Laboratuvarı’nda yapılan deneyler, olumsuz duyguların hatıraların doğruluğu üzerinde olumsuz etkiye sahip olduğu ve bunun yetişkinlerde çocuklardan daha etkili olduğu ortaya çıktı. Olumsuz duygular içeren deney doğru hatırlama oranını düşürüp, yanlış hatıra oranını arttırıyor. Bu tür hatalar araştırmacıların yaşa göre duygusal kaynaklı hafıza hatalarının seviyelerini tespit etmelerini sağlıyor.

Bernard’a göre eski duygusal hafıza teorileri olumsuz duygu yoğunluğunun fazla olduğunda zihnin olaya daha çok odaklandığını söylüyor. Fakat araştırmaları tam tersini göstermiş; olumsuz duygusal içerik olan materyallarle denemelerinde daha kötü hatırlamalar elde etmişler. Araştırmaya göre olumsuz anlarda hafıza daha çok hatalı veriyle doluyor.

Konuyla ilgili Çin’den iki psikolog da Bernard ile iletişime geçip sonuçları ve buluntuları doğrulamışlar.

Kişisel görüş, muhtemelen bu sonuçların nedeni gerçekten de eski duygusal hafıza teorilerine göre yetişkinlerin olaya daha çok odaklanması. Ancak bu hatırlamayı arttırmıyor, azaltıyor. Çünkü o anda kişi tek olayı değil geleceği de düşünerek farklı planlar yapıyor, karşısındaki olayla ilgili savunmalar hazırlayıp, tepkiler oluşturuyor. Bunlar da doğal olarak çocuk beynine göre yetişkinlerde daha fazla sayıda ve daha yüksek hızda üretiliyor. Muhtemelen de bu üretilen çok fazla sayıda düşünceden parçalar sağlam bir hatıranın oluşmasını engelliyor.

Kaynak: Cornell University, Physorg

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz