Kaç PageRank Ne İfade Eder

____________________________________________________________________

Öncelikle söylemeliyim ki aslında hiçbirşey ifade etmez. Siteniz Google’da aramalarda ilk sırada çıkıyorsa PageRank ile neden uğraşasınızki. İlk sırada çıkmak için de bildiğiniz gibi yüksek PageRank değerlerine sahip olmanıza ihtiyacınız yok. Yeterki kendine yönlendirilmiş bir miktar linke aship olan kaliteli bir sayfanız olsun. Yine de bulduğum bir kaynağa göre PageRank değerlerinin ne ifade ettiğini yazmaya karar verdim.
PageRank N/A: Bu sitenizin henüz Google tarafından PageRank ölçümünün yapılmadığını gösterir. Muhtemelen siteniz ya da alan adınız henüz yenidir veya sitenize yönlenmiş fazla kaliteli link yoktur. Eğer siteniz oldukça eski bir site ise siteniz Google tarafından cezalandırılmış (ban) olabilir. Bu durumda siteniz üzerinde biraz iyileştirme (SEO) yapıp sitenizin cezasının kaldırılması için Google’a tekrar eklenme (reinclusion) isteğinde bulunmalısınız. Tabii sitenize PR değeri verilmesinin uzun bir zaman alabileceğini de unutmayınız.

PageRank 0: Sitenizin Google tarafından PR ölçümünün yapıldığını ancak yeterli linke sahip olmadığınızı gösterir.
PageRank 1-2: Sitenizin pek fazla link almadığını ve biraz daha üzerinde uğraşılması gerektiğini gösterir. Tabii iyi hedeflenmiş anahtar kelimeleriniz olursa bu değerlere sahip sayfalarınız bile ilk arama sonuçları arasında görüntülenecektir. Eğer bu PR değerlerine sahipseniz sitenize biraz link bulmalısınız.
PageRank 3: Bazı koşullarda tamam olabilir ama yüksek rekabet seviyesine sahip kelimelerde pek şansı yok.
PageRank 4: Oldukça normal bir seviyedir ve sitenizin rekabet seviyesini artıracak yeterli sayıda ve kaliteli linke sahip olduğunu gösterir.
PageRank 5: Sitenizin otoriter sitelerden yeterli sayıda ve kaliteli linklerinin olduğunu ve Google’ın sitenize güvendiğini gösterir. Hatırı sayılır ve elde edilebilir bir yerdir.
PageRank 6: Elde edilmesi zordur. Sitenin iyi yerlerden çok sayıda linkinin olduğunu gösterir.
PageRank 7-10: Genellikle bu sitelere olan linkler sayesinde büyük bir otoritesi olan kuruluşlar veya siteler tarafından elde edilir. Elde etmesi aşırı derecede zordur.
Yani yüksek PR elde etmek ne o kadar önemli ne de kolay birşey. Önemli olan sitenizin trafiğinin iyi bir satış, reklam geliri vb. sağlamaya yetecek olması. Bu konuda da şu birkaç madde size yardımcı olacaktır:

1. Sitenize içerik ekleyin. Sitenizi öyle iyi ve kullanışlı yapın ki insanlar sitenize onlardan istemeden link versin. Yani benim “Be the best and a link is what you’ll get!” olarak bildiğim kural.
2. Yazılar, denemeler vb. yazın ve onları çeşitli sitelerde ve bloglarda sitenize geri bir linkle yayınlayın.
3. Çevrimiçi basın bildirileri yayınlayın.
4. İyi siteler ile link takası hatta içerik takası yapın (Tabii ki sizin sitenize bir geri linki olan.).
5. Sitenizi çevrimiçi rehberlere kaydedin.
Hadi size kolay gelsin.
Kaynaklar: A1-optimization/