Toshiba Portege G500’e ROM yüklemek

____________________________________________________________________

Toshiba G500 gibi akıllı telefonlar üzerilerindeki Windows Mobile işletim sistemi ile neredeyse bir bilgisayar gibi çoğu işinizi görmenize izin vermektedirler ancak onlar da en az bir Windows XP yüklü bilgisayar kadar hassastırlar. İkisi de Windows değil mi işte! 🙂 İkisine de yüklenebilecek bir sürü program var ve ikisine de zarar verebilecek bir sürü program var. Böylelikle de zaman zaman telefonunuzdaki işletim sistemi de kullanılamaz hale geliyor. Bu durumda da Hard Reset denilen yöntemi uyguladıktan sonra telefona yedeklerinizi yükleyerek eski haline getirmeniz gerekiyor. Bu sefer elimdeki son yedek tehlikeli ve önceki de çok eskiydi. de bir değişiklik yapıp WM 6 yerine WM 5 yüklemeye karar verdim.

Telefonu ikinci el almıştım, içinde WM 6.1 Standart ile gelmişti. Ben de sadece bir kez açılmadığı için ROM yüklemiştim. Telefonun orijinalinde Windows Mobile 5.0 işletim sistemi var ama yabancı modellere daha sonradan WM 6 olanağı tanındı, yani WM 6 ROM’u yayınlandı. Biz de WM 5 yerine bunu kullanıyoruz ama İngilizce. için ROM daha çıkmadı. Şu an üyelik isteyen bir sitede yaması var ama zorla üye olmaktansa Türkçe kullanırım daha iyi. Zaten daha iyi İngilizce olunca bizimkiler anlayamıyor.

ROM içinde işletim sisteminin dosyaları ve ayarları olan bir yazılım. Bu telefondaki ayrı bir yükleme yazılımı yardımı ile yükleniyor. İşten anlayan çeşitli kişiler bunların içine girip orasını burasını değiştirip kendi ROM paketlerini yapabiliyorlar.

Toshiba G500 Portege cihazıma önce WM 5 yükledim. İşlemi özetle tarif ediyorum. Super RUU adlı bir programı çalıştırıyorsunuz. Updated Mode olarak OS seçip hemen altındaki kısımdan DIP uzantılı ROM dosyanızı buluyorsunuz. Daha sonrada telefonunuzu kapalı iken bilgisayarınıza USB kablosu ile bağlıyorsunuz. Super RUU programından Update Target butonuna tıklıyorsunuz ve Waiting for USB Connection yazısı beliriyor. Bundan sonra da bilgisayarınıza bağlı telefonunuzun sol seçim tuşuyla birlikte açma tuşunu basılı tutuyorsunuz. Birkaç saniye sonra ekranında siyah ekranda yazılar çıkmaya başlıyor ve elinizi telefonun düğmelerinden çekiyorsunuz. Super RUU telefonda gerekli işlemleri yapıp ROM dosyanızı telefonunuza yüklüyor. İşlem bende WM 5 yüklerken 2:19, WM 6.1 yüklerken 2:36 dakika sürdü.

WM 6.1 kurulumu sonrası Super RUU

WM 6.1 kurulumu sonrası Super RUU

İşlem bu kadar, çok karmaşık değil. Yüklenecek ROM dosyasına gelince, MPX‘e gidin kendinize bir tane bulun. 😀

WM 5 yükledim ve cihazı açtım, bana inanılmaz ilkel geldi. Sadece ekran görüntüsü bile beni soğutmaya yetti. Açılış ve kapanış ekranları sanki ekran kartı sürücüsü yüklenmemiş bir Win XP’ye benziyordu. Ancak Java sanal makinesini beğendim ve kopyaladım, WM6 üstünde denemeyi düşünüyorum. 🙂

WM 5 Ekran GörüntüsüWM 5 Ekran Görüntüsü

Kısa bir süre sonra telefonu tekrar kapatıp WM 6.1 ROM dosyasını yükledim yine. Sonra son yedeğimden kişileri, ve mesaj verilerini, görevleri geri yükledim. Veri tabanı, ve kayıt defterini ise bıraktım.

WM 6.1 Ekran GörüntüsüWM 6.1 Ekran Görüntüsü

Şimdi de WM 6.1 üstüne programlarımı yüklüyorum. Birazdan Skyfire yükleyeceğim. Bir ara da üşenmezsem o siteye üye olup Türkçe dilini yüklerim belki.

NOT: Burada yazanları hemen yapmaya kalkmayın, biraz daha araştırma yapın, zira ne tür bir hatanın oluşabileceği belli olmaz. Yani kısaca yukarıda yazanlardan sorumluyum ama onlar benim deneyimim, bende böyle oldu diye sizde de olacak değil. Yani bozulan ve bir daha çalışmayacak olan cihazınızın sorumlusu ben değilim. İşleme başlamadan hakkında biraz araştıram yapın.