CHP Tekirdağ mitingi ve Recep Tayyip İvedik

____________________________________________________________________

Bugün bir işim için Tekirdağ’a gitmem gerekti. Gittiğimde ilk sanırım AKP belediye başkan adayının falan Vilayet Meydanı’nın orada orta boy bir mitingi vardı. Biraz ileride de CHP mitingi vardı. Bilmeden gitmiştim ama şans işte Süper Loto’da gülmeyen şans burada sırıtmıştı. 🙂 Deniz Baykal’ı ikinci kez görmüş oldum.

Miting alanında 16:00 gibi kalabalık toplanmış, hazırdı. Deniz Baykal’ın Edirne’den yola çıkacağı ve Muratlı’dan geçip Tekirdağ’a geleceği söyleniyordu. Edirne’de de bir miting yapmış sanırım. Aşağıdaki fotoğrafı 16:10’da çekmiştim.

CHP Tekirda? Mitingi 20.03.2009 - 1

Deniz Baykal saat 17:00’ye doğru sahneye gelmişti. de polislerin kontrolünden geçip girdim miting alanına. Ateşli konuşmasına başladı. Ferhadanlı’dan bir teyze ona bir şişe süt vermiş, litresi 45 kuruşmuş. Daha başka şeyler falan da verilmiş gösterdi hepsini. Sonra da hükümet ile ilgili konuşmaya başladı. Halka hallerini vakitlerini sordu, iyimisiniz dedi tabi herkesten gür bir “Hayır…” sesi, defalarca ekonomik durumla ilgili sorular sordu tabi durum malum, “Hayır…”, “Hayır…” ve “Hayır…”. Trakya en verimli topraklara sahiptir, tarım modern yöntemlerle yapılır, durumunuz nasıl iyi olmaz? şeklinde sorular sordu. Pekte iyi konuştu, kalabalık da tezahüratlarıyla, CHP bayrakları ve alkışları ile eşlik etti tabi. Halk gerçekten Baykal’ın konuşmalarını beğendi.

Bir fotoğrafını çekmek istemiştim ama mitingin olacağını bilip de gidenler en önde yerlerini kapmışlardı ve öne de gitmek zordu. Bir de çıkıp kıro gibi telefonla fotoğraf çekmeye utandım. O sebeple tam en iyi açıyı yakalamıştım ki, önümdeki kafaların oynaması ile ancak aşağıdaki fotoğraf çıktı ortaya. Orada bir Deniz Baykal olmalıydı ama nerede? 🙂

CHP Tekirda? Mitingi 20.03.2009 - 3

Hadi bari dev ekrandaki görüntüsünü koyayım. 🙂

CHP Tekirda? Mitingi 20.03.2009 - 5

En çok hoşuma giden aşağıdaki Recep Tayyip İvedik görüntüsünün ekrana verilmesi idi. Deniz Baykal başbakanın üslubundan bahsediyordu, konuşmalarının küfürlü olduğunu anlatıyordu, bu üslup başbakana yakışmaz diyordu. O anda aşağıdaki Recep Tayyip İvedik ekranda görününce, kalabalıktan büyük bir kahkaha yükseldi, gülme krizleri falan.

Recep Tayyip İvedikRecep Tayyip İvedik

Erdoğan’da CHP’yi önceki mitinglerinden birinde telefonda küfretme ile ilgili yeriyordu. Sanki kendisinin “Ananı da al git, Artistlik yapma lan” sözlerini unuttuk.

Aşağıdaki de dev ekranın arkasından bir görüntü. O fişlere ve kalın kablolara bakılırsa iyi elektrik yiyor gibi duruyor bu alet.

CHP Tekirda? Mitingi 2 Dev ekran

Vaktim olmadığı için miting alanından 17:20 gibi ayrıldım, çok kalmadım yani. Pek heyecanlı bir miting olacağa benziyordu, zaten orada iken de öyleydi. Sanki tüm AKP sevmeyenleri oradaydı.

16 Mart’ta da Erdoğan’ın mitingi varmış, Çorlu’lu biri Erdoğan’ı vurmak istemiş ama miting alanına girmek için polislerin kontrolünden geçerken yakalanmış. Uzaktan iyi nişan alabilseymiş, şu an Erdoğan iyi durumda olmazdı herhalde.

Gelelim seçimlere. Benim ilçem Muratlı’da çekişmenin şu anki belediye başkanımız DSP’den Nebi Tepe’nin ve AKP’den Ahmet Türkoğlunun arasında olacağını düşünüyorum. Fikrimce CHP üçüncü parti olacaktır. Burada AKP pek sevilmez ama bildik oy veren toplama yöntemleri ile (İş bulma falan filan…) boş çıkmayacaklarını düşünüyorum. Sadece AKP birinci parti olmazsa bu şekilde oy verenlerin ne olacağını düşünüyorum, hadi güle güle, işinize son verildi. 🙂

Şimdilik başkan adayları kahvelerde konuşmalar ve vatandaşa çay ısmarlamalar ile seçime hazırlanıyor. Dün akşam Nebi Tepe’yi dinlemiştim biraz, bisikletle olduğumdan kahveye gidip çay içmek istemedim. 🙂

Tekirdağ’da ise şu anki başkan Ahmet Aygün ve bir kez seçildi ise bu seçimde de seçilme ihtimalinin olduğunu düşünüyorum. CHP başarılı olur mu bilmem! İkinci parti olarak kalabilir mesela. Miting kalabalık ama CHP mitingleri tam gerçeği yansıtmıyor.

CHP’ye oy vereceklerin çoğu gençler ve biraz eğitimli ekonomiden politikadan çakan kişiler. Yaşlılar ve ekonomiye politikaya ilgisiz kişiler ise çareyi AKP’de buluyorlar, tabi elden giden vatanın farkında değiller. Geçen gün TV’de duyduğuma göre sadece üniversite öğrencileri oy kullansa AKP 3. veya 4. parti olurmuş. de çevremde tanıdığım çoğu insan AKP’yi yeriyor, kötülüyor ama nasıl da yine o birinci çıkıyor diye merak ederdim.

AKP destekçilerinin çoğu seçimleri kazanacaklarından emin gibiler. CHP’yi destekleyenler ise Cumhuriyet’in bazı değerlerinin tehlikede olduğunu düşünerek diğerlerini de etkilemek amacıyla mitinglerde daha fazla boy göstermeye çalışıyor. Bu sebeple CHP mitinglerinin daha kalabalık olması normal, hatta CHP destekleyenler çok görünse de azınlık bile denebilir. İş seçim sandığına gelince işte o mitinglerdeki kalabalıkların esas kanlıları hangisiymiş belli olacak. AKP destekleyenler mi, CHP destekleyenler mi? Muratlı’da şu anki başkanımızdan ümitliyim ama Tekirdağ’ı yine AKP alabilir.