Projeler

Monkey C/Connect IQ

ConnectIQ, ’in spor saatlerinde kullanılan bir yazılım platformudur. Bu saatlerde Cortex M4 işlemci bulunur ve platformda işlevsellik yanında güç tasarrufu da çok önemlidir. Bundan dolayı geliştiricilere istediklerini yapabilmeleri için oldukça az imkan sağlamakta ve hatta çok dar bir alanda geliştirmelerine olanak sağlamakta. Garmin ve Garmin 5X modellerine kadar bu saatler harici RAM belleğe ihtiyaç duymadığından genellikle Freescale üretimi olan Kinetis K serisi ARM Cortex M4F işlemcilerin yonga üzerindeki SRAM belleğini kullanırlardı. Bu durumda zaten 256 KB toplam RAM’e sahip bir cihazda çok fazla bir bellek alanı ayarlanamadığından önemli bellek kısıtlamaları vardı. Mesela ilk sürümde saat arayüzleri 64 KB, uygulamalar 64 KB, ekran öğeleri 64 KB ve veri alanları 16 KB bellek sınırına sahipti. Epix ve Fenix 5X ile 32 MB RAM modülleri de saatlerde yerini alsa da Connect IQ uygulamalarına 1 MB üzeri bir RAM tahsis edilmedi. Ayrıca uygulamalar 48 MHz gibi çok düşük frekansta çalışan işlemcilerde çalışacağından işlem gücü tarafında da sınırlara sahip. Uygulama türü olarak ise, saatin ana ekranında görünen saat yüzü, başlat menüsünden ulaşılabilen uygulama türü, ana ekrandan diğer hızlı ekran görünümlerine geçişte kullanılan ekran öğeleri ve saatin kendi spor aktivitelerine eklenebilen veri alanları şeklindedir. Platformda kullanılan MonkeyC dili Java, JavaScript, Ruby ve Python gibi pek çok dilden devşirilmiş bir dildir.

Bayrak (Turkish Flag) (saat yüzü // watchface)

Türk bayrağı arka planına sahip analog bir saat yüzüdür.

Bayrak (Turkish flag digital WF) (saat yüzü // watchface)

Ekranda Türk bayrağı sunumuna sahip dijital bir saat yüzüdür.

Back To The Future (saat yüzü // watchface)

İlk başlarda Digits Time adında yayınlanmış olsa da sonralarında kullanıcıların benzetmesinden dolayı ismi tamamen Geleceğe Dönüş dizisinin ismi ile değiştirilmiştir. Yeşil, sarı ve kırmızı renklerde elektronik göstergelere sahip bir elektrik panosu şeklinde tasarlanmaya başlansa da Geleceğe Dönüş filminde Delorian’daki saate göre düzenlenmiştir. Mağazada ücretsiz olarak yayınlanmakta ve bugüne kadarki indirme sayısı 200 bini aşmış, bu saat yüzünü kullanmak istediği için kullanıcıların Garmin saatler almasına sebep olan saat yüzüdür. Aktif geliştirmeye devam edilmektedir.

Nu Pogodi (uygulama // application) ( // game)

Connect IQ mağazasındaki ilk oyunlardan biri belki de ilkidir. Sahip olduğum eski bir elektronik oyuncağı baz alarak hazırladığım bir oyundur. Oyunda bir tilki kümeste tavukların yumurtladığı yumurtaları toplamakta ve kullanıcı tilkiyi yönlendirerek oldukça fazla yumurta toplamasını sağlamaktadır. Rekorum 300 üzeridir. 😀 Binlerce kez indirilmiştir.

Pisili (saat yüzü // watchface)

Pisi Linux’un kedi kafasından oluşturulmuş oldukça basit bir saat yüzüdür.

Pisili Analog (saat yüzü // watchface)

Pisi Linux kedisinden yapılmış farklı bir analog saat yüzü denemesidir. Arka plan saat ekranlarında kullanılan renk paletine göre ayarlanmadığından kumlu bir görünüme sahiptir.

Ramadan Kareem (Islamic Face) (saat yüzü // watchface)

İstek üzerine Ramazan ayında hazırladığım analog bir saat yüzü. Devam eden iki benzer temalı analog saat yüzünü de peşinden getirmiş ve Garmin mağazasında anti islami tepkilere sebep olmuştur. 😀

Islamic Face (Allah) (saat yüzü // watchface)

Var olan analog saat yüzlerini uyarlayarak hazırladığım bir saat yüzüdür.

Muhammad (Islamic Face) (saat yüzü // watchface)

Aynı motivasyonla hazırladığım başka bir saat yüzü.

Colourful (saat yüzü // watchface)

Platform için hazırladığım başka bir saat yüzüdür. ConnectIQ platformu renkli ekranlı saatlerde çalışmaktadır. Bu saat yüzünde de ekran görüntülediği veriye göre bölümlere ayrılmıştır ve her bölüm her ekran tazelemesinde yenilenmekte, bu şekilde ekrandaki renkler sürekli değişmektedir.

Military (saat yüzü // watchface)

Çok uzun zaman önce bir motivasyonla geliştirmeye başladığım ama sonradan devam ettirmediğim bir saat yüzüdür. Ekranda her güncellemede değişen askeri kamuflaj arkaplanına sahip analog bir saat yüzüdür.

Java / J2ME

F-Grup SMS v1.0Uygulama ile maks. 100 kadar SMS içeriği girebilir ve uygulamaya eklediğiniz tüm numaralarına bunları gönderebilirsiniz. Tüm girilen iletiler bir numaraya gönderildikten sonra diğer numaraya geçilir ve diğer numaraya gönderim yapılır. Temel amacı SMS bombardımanı yapmaktır, olumsuz sonuçlarından sorumlu değilim. 🙂

Özlü Sözler v1.0 Bir özlü sözler uygulaması. İçinde özlü söz arıyorsunuz, rastgele alıyorsunuz vs. 1100 civarı özlü söz vs. var veri tabanında…

Cep Ingilizce Mini (ENTR VE TREN) Bunlar uygulamasının Türkçe > İngilizce ve İngilizce > Türkçe veri tabanları ayırılarak oluşturulmuş tek yönde arama yapabilen iki sürüm. Her biri bir yönde (Ör; İngilizce > Türkçe) yönde arama yapabiliyor. Bunun sebebi bazı vcihazlarda performansı arttırmak için uygulama boyutunun küçültülmesidir.

Cep imla Türkçe imla kılavuzu uygulaması. Sadece çalışır hale getirip geliştirmeden bırakmıştım, ekleyecek çok özellik var zaman yok. 🙂

TR Sözlük Türkçe Türkçe sözlük uygulaması. Sadece çalışır hale getirip geliştirmeden bırakmıştım, ekleyecek çok özellik var zaman yok. 🙂

EbruliSozluk.net Ebruli Sözlük sitesi ve Windows Mobile uygulamasından başka çok daha fazla sayıda cihazda çalışmasını sağlamak amaçlı çevrimiçi Osmanlıca > Türkçe sözlük uygulamamız.

Cep Ingilizce v1.6.1 Sadece Türkçe > İngilizce yönünde b harfi ile ilgili problem giderildi.

Cep Ingilizce v1.6 Cep Ingilizce uygulamasında 1.5 sürümünde bazı telefonlarda otomatik kelime listeleme sırasında oluşan uygulamadan çıkma gibi sorunla karşılaşanlar için  Cep Ingilizce 1.4’ün komutlu arama arayüzü eklendi. Türkçe > İngilizce veri tabanı Türkçe karakter desteği de iyi olan bir veri tabanı ile değiştirildi.

Cep Ingilizce v1.5 Cep Ingilizce uygulamasına kelime yazılırken sonuçların listelenmesi, fonetik yazım ve sık kullanılan fiiller listesi eklendi.

Alexa & PR Kontrol Bu uygulama cep telefonunuzdan İnternet’e bağlanarak istediğiniz sitenin Google PageRank ve Alexa bilgilerini alıp gösterir. İngilizce sayfa.

Cep Ingilizce v1.4 Veri tabanında düzeltmeler yapıldı. Arayüzde yapılan değişiklikler; sonuçların sıralanması, geçmiş aramaların görüntülenebilmesi ve tekrarlanabilmesi, düzensiz fiiller listesi ve ana menünün değişikliği.

Cep Ingilizce v1.3 Veri tabanında düzeltmeler yapıldı, aramada bulunamayan sözcüklerde benzer sözcüklerin gösterilmesi ile ilgili eklemeler yapıldı.

Cep Ingilizce v1.2 Yeni sürüm. Önemli tek değişiklik İngilizce >> Türkçe veritabanında sonu çeşitli eklerle biten kelimelerin doğrudan bulunamadığında kökünün aranarak bulunması işlemi. Biraz da veritabanında onarım ve ekleme vardı. Veritabanında aranabilir durumda İngilizce >> Türkçe en aşağı 38000 kelime 🙂 , Türkçe >> İngilizce 10350 kelime var.

Cep Ingilizce

Cep Ingilizce v1.1 37000 İngilizce > Türkçe, Türkçe > İngilizce veritabanında önemli bir değişiklik olmadı.

CepIngilizce v1.0 Java MIDP 1.0 destekli İngilizce <> Türkçe sözlüğü. PDA vb. J2ME destekli tüm aygıtlarda çalışır. Yaklaşık 15500 İngilizce > Türkçe, 9700 Türkçe > İngilizce sözcük.