Cep Ingilizce v1.3

____________________________________________________________________

uygulamam kendi sitemden ve bilhassa İnternet’teki çeşitli indirme sitelerinden binlerce kez indirildi ve kullanılıyor. Önceki 1.2 sürümünü uzun zaman önce hazırlamıştım ve özellikle Türkçe İngilizce sözcük veri tabanı oldukça zayıftı. Bir süre önce yeni bir veri tabanı buldum ve bunu yeni sürümüne ekledim.

Aşağıdakiler bazı örnek ekran görüntüleri:

Cep Ingilizce v1.3 - get off Cep Ingilizce v1.3 - boş ekranCep Ingilizce v1.3 - kaymak

Cep Ingilizce v1.3’ün önceki sürümlere göre en önemli farkı, Türkçe İngilizce veri tabanının büyütülmüş olması.  Eski veri tabanında yaklaşık olarak 10350 kelime var iken bu sürümde 30 binden fazla kelime ve deyim var. Tabi veri tabanında Türkçe karakter içeren sözcükler olmadığından eski veri tabanının bir kısmını kullanmak zorunda kaldım ve bu veri tabanında fazla bir değişiklik yapmadım. Bu uygulamanın Türkçe > İngilizce aramalar konusundaki zayıflığı. Şu anki Türkçe > İngilizce veri tabanı boyutu 1.4 MB.

İngilizce > Türkçe veri tabanında çok önemli bir değişiklik yapmadım, sadece eş anlamlı kelimelerin bulunması konusunda olan bazı problemleri düzelttim. Bazı sözcüklerdeki sonuçları da aramalarda bulunma olasılığını arttırmak için biraz parçaladım. Ayrıca doğrudan bulunamayan kelimelerle ilgili de biraz düzeltmem oldu.

Bunların dışında uygulamanın arayüzü ile ilgili değişiklikleri yaza sakladım, yaza evime gidince üzerinde değişiklikler yapmaya çalışacağım. Aslında şu anki arayüze bir listeleme özelliği katmak dışında daha fazla birşey yapmak istemiyorum çünkü ne kadar çok karıştırırsam o kadar daha fazla problem ortaya çıkar. Bazı telefonlarda (çok eski modellerde) benim kullandığım veri tabanı sistemi gibi sistemlerde veri okuma saniyede 20 bayt gibi bir değerle yapıldığı için problemler çıkabilir. Buna karşı veri tabanını ayrı sınıflar halinde saklayabilirdim fakat bu da kurulum sonrası uygulama boyutunu bazı telefonlarda yaklaşık 7 MB’a kadar çıkarıyordu. Zaten bu kadar yavaş çalışacak bir sistemde 2.3 MB uygulamanın açılması vs. ‘de çok zor olacaktır, bu durumda alternatif sözlükleri kullanabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşırsanız lütfen bildirin.

Uygulama şu an Java (, ) desteğine sahip ve 2.3 MB boyutundaki uygulamaları çalıştırabilen her telefonda çalışabiliyor. Çalıştırmak için ihtiyaç duyulan profil MIDP 1.0 ve konfigürasyon da CLDC 1.0. Bunun dışında telefonunuzda 2.3 MB kadar boş alana ihtiyaç var.

Şu ana kadar test ettiğim modelleri 6600, Nokia 7610, Nokia E65, K700i, ve Sony Ericsson W810i.

İndirme ve yükleme:

Uygulamayı önce aşağıdaki linkten bilgisayarınıza indirin.
Lütfen yeni sürümü indirin Cep Ingilizce v1.4.jar
Bu da uygulamanın .jad uzantılı tanım dosyası. Bazı telefonlarda kurulum için gereklidir.
Lütfen yeni sürümü indirin Cep Ingilizce v1.4.jad

İndirdiğiniz Cep_Ingilizcev13.jar dosyasını telefonunuza yüklemek için bunu bilgisayarınızdan telefonunuza göndermeniz gereklidir. Bunun için bluetooth, kızılötesi veya veri kablosu kullanabilirsiniz.

Bluetooth ve veri kablosu ile gönderimlerde gönderdiğiniz dosya doğrudan telefonunuza yüklenebilir veya mesajlarınıza gelen kutusu vb. bir konuma saklanır. Gelen kutunuzdan bu mesajı açarak yüklemeyi çalıştırabilirsiniz.

Eğer veri kablosu veya hafıza kartından yükleme yapacaksanız dosyayı uygun klasöre kopyalayın ve telefonunuzun dosya sisteminden bularak yüklemeyi başlatınız. Sony Ericsson K700 gibi modellerde yükleme telefon dosya sistemi üzerinden yapılamamaktadır, bu durumda yukarıdaki yöntemi kullanın.

Yükleme sırasında “Uygulama güvenli değil.” uyarısı alırsanız buna aldırış etmeden yüklemeye devam edin. Uygulama dosya sisteminize veya internete bağlanmadığı için hiçbir güvenlik problemi çıkarmaz, sadece kendi uygulama dosyasındaki verileri kullanır.

Bazı telefon modelleri ( ve bazı Nokia modelleri…) uygulamanın telefon dosya sistemi ve bluetooth vb. bir yöntemle telefona gönderilerek yüklenmesine izin vermezler. Bu durumda telefon üreticisinin sağladığı bilgisayar yazılımları kullanılarak uygulama veri kablosu, kızılötesi gibi yöntemlerle telefona yüklenebilir.