Cep Ingilizce v1.4

____________________________________________________________________

GÜNCELLEME 01 AĞUSTOS 2009: Eğer cihazınızda MIDP 2.0 varsa ki beş yıl öncesinin en yeteneksiz telefonlarından değilse MIDP 2.0 kullanan yeni sürüm v1.6 kullanmanızı tavsiye ederim. Eğer cihazınız MIDP 2.0 desteklemiyor sadece MIDP 1.0 destekliyorsa aşağı devam ediniz. Yeni sürüm Cep Ingilizce v1.6 için tıklayın.

Cep telefonları için hazırladığım İngilizce <> sözlük programım Cep Ingilizce’nin 1.4 sürümünü bazı olumsuzluklara rağmen yayınlıyorum. Bahsettiğim olumsuzluk Windows’a İki Yılda Bir Format Gerekli yazımda bahsettiğim problem nedeniyle uygulamanın son halini kaybetmiş olmam. Bu sebeple de Ağustos başında hazırladığım haliyle yayınlıyorum.

Bu problem olmasaydı da çok farklı değişiklikler olmayacaktı ama veri tabanı ve performansı üzerinde biraz çalışmıştım. Elimde kaynak kodun bir yedeği var fakat şimdi yayınladığım uygulamadan daha eski bu sebeple şimdilik 1 Ağustos sürümünü yayınlayıp, kaynak kodu ile daha sonra ilgileneceğim.

Gelelim Cep Ingilizce 1.4’ün yeniliklerine.

Öncelikle bu sürümde arama sonuçları eski sürümde olduğu gibi arama formunda değil ayrı bir listede sunuluyor.

İkinci olarak da veri tabanı önceki sürüme göre biraz daha düzgün, tabi hala mükemmel olduğunu söyleyemeyeceğim.

Bir diğer yenilik ise artık İngilizce’deki düzensiz fiillerin eklenmesi ve bu fiiller içinde arama yapabilmeniz. Bu konuda biraz daha bilgi vereyim. Uygulamanın ana menüsüne giriyorsunuz ve buradan üçüncü seçenek olan Düzensiz Fiiller sayfasına gidiyorsunuz. Burada ilk olarak A’dan Z’ye doğru bir düzensiz fiil listesi çıkıyor. Bu kısımda fillerin mastar hali yazıyor ve listeden bir tanesini seçerseniz diğer hallerini de görebiliyorsunuz. Seçenek menüsünden Arama seçeneği ile bir düzensiz fiili arayabilir ve diğer hallerini de görebilirsiniz. Arama yapacağınız fiil mastar olmak zorunda değildir.

Bilgisayardaki sözlük programlarından gördüğüm bir özellik olan geçmiş aramalar özelliği de bu sözlükte artık mevcut. Bundan önce o dilde yapmış olduğunuz son 15 aramayı görebilir ve tekrarlayabilirsiniz.

Bunların dışında arayüzde de biraz değişikliğe gittim, böyle kullanımının daha iyi olduğunu umuyorum.

Uygulama altyapı olarak değişmedi. Hala MIDP 1.0 ve CLDC 1.0 destekli aygıtlarda çalışabiliyor. Aygıtınızın 500 Kb civarı bir Java belleğine sahip olması yeterli. Aygıtınızın Java belleği niktarını uygulamanın Hakkında kısmında öğrenebilirsiniz. Telefonunuzun da 1 MB boyutundan büyük uygulamaları yükleyip çalıştırabilmesi gerekli ki bu da son model bazı ve modellerinde problemli olabileceği manasına geliyor. Tabii Nokia’nın Symbian sürümlerinde, ve telefonlarda sorunsuz çalışıyor.

İndirme:

Kurulum için gerekli .jar dosyası:

İndir “Cep Ingilizce v1.4” Cep_Ingilizcev14.jar – 60797 defa indirildi – 2 MB

Bazı telefonlarda kurulum için gerekli .jad dosyası:

İndir “Cep Ingilizce v1.4 Jad” Cep_Ingilizcev14.jad – 8417 defa indirildi – 937 B

Cep Ingilizce 1.4’ün Ekran Görüntüleri:

Cep Ingilizce v1.4 Ekran Görüntüsü

Cep Ingilizce v1.4 Sonuc liste

Cep Ingilizce v1.4 Sonuç Görüntüsü

Cep Ingilizce v1.4 Ana Menü

Cep Ingilizce v1.4 Düzensiz Fiiller

Cep Ingilizce v1.4 Fiil Arama Ekranı

Cep Ingilizce v1.4 Fiil Arama Sonuç Ekranı

Cep Ingilizce v1.4 Geçmiş Aramalar Ekranı