Cep Ingilizce v1.6

____________________________________________________________________

Alfaserver.net sponsorluğunda geliştirdiğim , İngilizce ve Türkçe Java destekli cep telefonları için sözlük programımın 1.6 sürümünü yayınlıyorum. Bu sürümde ölümcül değişiklikler yok, sadece 1.5 sürümü ile ilgili bazı şikayetleri ele aldım ve Türkçe > İngilizce veri tabanını değiştirdim.

Gelen şikayetlerden bazıları arama formunda kelime girerken uygulamadan çıkma vs. aptallıklar sebebiyle kullanılamaması idi. Bunun tam olarak benle ve uygulama ile alakası yok. Bunun nedeni telefonda var olan Java ME platformundaki hatalar. Bu sebeple buna birşey yapamazdım ama bu hatayla karşılaşanların eski 1.4 sürümünü kullandıklarını bilerek 1.6 sürümüne de 1.4 gibi komutlu arama seçeneği ekledim. Yani kelimeyi yazıp “Ara” butonuna basacaksınız ve de sonuçlar karşınızda farklı bir listede listelenecek, arama yapılan formda değil.

Bu şekilde 1.4 sürümünün arama yöntemini kullanabilmek için uygulama menülerinde Diğer menüsünden Ayarlar kısmına gidip orada ‘Komutlu‘ yöntemini seçip ‘Kaydet‘ komutu vermelisiniz. Daha sonra geri geldiğinizde otomatik arama çalışmayacak, sonucun görüntülenmesi için kelimeyi yazınca ‘Ara‘ komutu vermeniz gerekecek. Önceki arama yöntemine dönmek için de yine Diğer > Ayarlar yolundaki ‘Otomatik‘ seçeneğini seçip kaydetmelisiniz.

Ayarlar sayfası

Ayarlar sayfası

İngilizce > Türkçe yönündeki aramalarda 1.1 sürümünden beri gayet iyiydi. Türkçe > İngilizce yönünde de 1.4 sürümünde Türkçe karakter içeren kelimeler dışında gayet iyiydi ama Türkçe karakterli kelimelerle ilgili ciddi sorunu vardı. Bunun üzerine de Türkçe > İngilizce veri tabanını Türkçe karakterli kelimeleri de barındıran iyi bir veri tabanı ile tamamen değiştirdim.

Yalnız değiştirilen veri tabanı ile ilgili biraz sıkıntılarınız olabilir. Mesela eski veri tabanında kimsenin kullandığını sanmıyorum ama bazı cümle karşılıkları da vardı, yani doğrudan cümle ve çevirisi. Ancak v1.6’da bunlar yok. Bundan başka yeni sürümde Türkçe > İngilizce veri tabanındaki sonuçlar tek olarak değil üç gruba kadar görüntülenebiliyor, bunlar kelimenin isim, sıfat ve fiil hallerindeki karşılıkları. Bu biraz kullanımı zorlaştırır ama doğrudan sadece aranan kelimenin sonucu hedefleniyorsa ilk karşılıkta çoğunlukla aranan kelimenin ilgili karşılığı yer alacaktır.

Bunlar dışında çeşitli hatalar vs. giderilip, büyüyen boyuta rağmen performansı fazla düşürmemek için bazı hafifletmeler yapıldı.

Cep Ingilizce komutlu sonuç listesi

komutlu sonuç listesi

Uygulamanın yeni boyutu 3,01 MB MB. Bu haliyle de Symbian veya Windows Mobile işletim sistemine sahip olmayan çoğu ve telefonda çalışmayacaktır. Yine diyorum, kullanıcılarının buraya uygulamanın çalışmadığı telefon modelini yazmasına gerek yok, bunun yerine Nokia’ya bir e-posta göndersinler daha iyi olur. Diğer gereksinimleri de MIDP 2.0 ve CLDC 1.0 desteğidir, 500 KB Java belleği ile denemelerimde problemsiz çalışabilmektedir. Şu ana kadar denediğim telefonlar; Toshiba Portege G500 (Esmertec Jbed 20080223), N73, Sony Ericsson K700i, W810, Omnia i900, Siemens C(ommodore) 65.

Cep Ingilizce İndirme ve kurulum
Uygulamayı eski sürüm üzerine güncelleme ile kurmamanız tavsiye olunur. Yoksa eski sürümün oluşturduğu bazı dosyalar bu sürümde kullanılmayacağından gereksiz yer işgal ve kalabalık edecektir. Yoksa bunun dışında çalışacaktır. Ancak yine de eski sürümü kaldırmanızı tavsiye ederim.

Cep Ingilizce 1.6.1 sayfasından indirebilirsiniz.

Her tür şikayeti bekliyorum ve zevkle kabul ediyorum.