Cep Ingilizce v1.5

____________________________________________________________________

Güncelleme v1.6 sürümü yayınlanmıştır, lütfen yukarıdaki sürümü zorunlu olmadan indirmeyin, her zaman yeni sürümü tercih edin. Buyrun buradan; Cep Ingilizce v1.6.
_______________________________________________________
Alfaserver desteğinde geliştirdiğim İngilizce <> Türkçe Java ME cep telefonları için cep sözlük programın için yeni bir sürüm yayınlama vakti geldi de geçti bile, en son Ağustos ayında 1.4 sürümünü bazı zorluklara rağmen yayınlamıştım. Dersler vs. zaman aldığı için istediklerimi bir türlü yapamıyordum ama bir aralık bulup birkaç şey daha ekleyeyim dedim.

Bu sürümde temel olarak MIDP sürümünü 2.0’a yükselttim, bu sebeple de MIDP 1.0 cihazlarında çalışmayacak, bu cihazları kullananlar yine eski 1.4 sürümünü kullanmaya devam etmeliler. Özel bir istek olmadıkça bunda bir değişiklik yapmayı düşünmüyorum. Ayrıca Java ME eski sürümler için yazılmış uygulamaları da desteklediğinden MIDP 2.1 cihazlarda da çalışacak.

ile ilgili en son Ağustos ayında bir sürüm yayınlamış ve sonra da eşek gibi yatmıştım. Aslında hayır yatmadım, bu dönemde yaptığım başka oldu ama isteyenler ile arada problem çıkınca bitince yaparım, bitince yaparım dedim ve öyle diye diye Mart ayına geldik. Aslında Şubat ayında yayınlamayı düşünüyordum ama ancak Mart ayına kısmet oldu işte.

Yeni sürümde olan değişiklikler bundan böyle arama sonuçlarının sözcük girme alanının altında butonlar şeklinde sıralanması. Sözcük girmeye başladığınızdan kısa bir süre sonra girdiğiniz harfler ile başlayan sonuçlar sıralanmaya başlayacak. Yön tuşları ile bu sonuçların altındaki veya yanındaki butonlara tıklayıp tam sonucu görebilirsiniz. Eğer sözcük girmeden listede devam etmek istiyorsanız yine ‘Devam‘ komutunu kullanarak sonraki kelimelere devam edebilirsiniz. Yalnız bu kelimelerde iken de sözcük girme alanına yeni harf yazma veya silme gibi bir değişiklik yaparsanız tekrar arama yapılacak ve yeni sonuçlar listelenecektir.

Cep Ingilizce sözcük girme

sözcük girme

Sözcük girme ve sonuç getirilme yöntemi değiştiği için ‘Arama Geçmişi’ kısmı da değişti. Bundan böyle arama yaptığınız yani sadece kelime giriş alanına girdiğiniz kelimeler arama geçmişine eklenmeyecek, sadece butonuna tıklayarak görüntülediğiniz aramalar arama geçmişine eklenecek. Yani bir arama yapmış ama iki sonuç görüntülemiş olabilirsiniz, sadece görüntülediğiniz sonuçlar arama geçmişine eklenecek. Bu kelimeleri yine eskisinde olduğu gibi ‘Geçmiş’ komutu ile görüntüleyebilirsiniz.

*Bir yenilik arama sonucu detaylı görünüm sayfasında ‘Fonetik’ komutu ile kelimenin veri tabanında varsa fonetik yazımındaki karşılığını da görebilmeniz. Bu işlem farklı bir veri tabanı kullandığı için bunu doğrudan arama sonucuna gömmedim, çünkü iki veri tabanından verinin alınıp dizilip görüntülenmesi gerekli. Fonetik veri tabanı da boyut olarak toplam 900 KB boyutunda ama içerik olarak sözlük veri tabanından daha dolu, yani daha uzun zaman istiyor. Bazı telefonlarda bir kelimenin fonetik yazımının gösterilmesi 3 – 4 saniye kadar bir zaman alabilir. Şimdilik bunu bölmeye falan uğraşmadım, gelecek dönüte göre ileri bir zamanda boş vaktim olduğunda olabilir.Bir de fonetik yazım gösterimleri cihazın fontlarına göre ve karakter desteğine göre değişebilir. Diğer sözlüklerdeki karşılıklar ile tam olarak tutmuyor ama özelliği zaten her sesin bir sembolden oluşması ve bunların da değişebilmesi. Yani ilk alışana kadar biraz karışık gelebilir.

Cep Ingilizce 1.5 ile Fonetik komutu ile fonetik yazımı görmek mümkün

1.5 ile Fonetik komutu ile fonetik yazımı görmek mümkün

Eski sürümden bir şikayet menünün biraz karışmış olmasıydı. Türkçe > İngilizce yönüne geçmek veya çıkmak için önce Menü butonundan ana menüye gidip oradan isteğinizle ilgili komuta geçmeniz gerekiyordu. Bununla ilgili şikayetlere göre çıkış ve dil değişimi komutlarını ana ekrana aldım. Hakkında vs. sayfalarına gitmek için ‘Diğer’ komutu gerekli.

‘Düzensiz Fiiller’ listesinde madde sayısı yediden onbeşe yükseltildi, artık ‘Devam’ komutu gerekmeden 15 sonuç görüntüeyebiliyorsunuz. Ayrıca bir fiilin üzerine tıklayıp hallerini görüntülediğinizde ‘Sonraki’ komutu ile onbeşlik listenin sonuna kadar listeye geri dönmeden gidebiliyorsunuz, bundan sonra da devam eden onbeşlik listeye geçiyorsunuz.

*Bir başka yenilik ise ‘Bilinesi Kelimeler’ listesi. Bu liste ile yolda otobüste boş vaktinizde vs. kolayca kelime çalışabilirsiniz. Diğer menüsündeki ‘Bilinesi Kelimeler’ seçeneğini seçerek bu listeyi görüntüleyebilirsiniz. Burada İngilizce’de en çok kullanılan 2500 kelime, Türkçe harflerle telaffuzu ve kısaca anlamı var. Bölüme girdiğinizde sizi sayıların ve İngilizce kelimelerin olduğu bir liste karşılayacak. Liste 15 öğeden oluşuyor ve ‘Devam’ komutu ile sonraki öğeleri görüntüleyebiliyorsunuz. ‘Rastgele’ komutu ile de listedeki rastgele bir sıralamaya gidiyorsunuz. Kelimeyi seçtiğinizde karşılık sayfasında kelimeyi, telaffuzunu ve anlamını görüyorsunuz. ‘Sonraki’ komutu ile listeye geri dönmeden listedeki öğeleri sırayla görebiliyorsunuz. ‘İşaretle’ komutu ile istediğiniz kelimeyi sonradan geri dönebilmek amacıyla işaretleyebilirsiniz. Mesela listede 473. kelimeye geldiniz ve işiniz çıktı, programı kapatmanız gerekti. Bu sözcüğü işaretleyerek ve daha sonra listedeki ‘İşaretliler’ komutuna tıklayarak bu kelimeden devam edebilirsiniz. İşaretleme sadece 15 kelime ile sınırlıdır, her yeni kelime işaretlendiğinde en eskisi silinir. Ayrıca kelimenin sırasını biliyorsanız listede iken ‘Sıraya git’ komutu ile 2500’e kadar bir sayı girebileceğiniz bir kutucuk açılır. Buraya bir sayı yazıp ‘Git’ komutu ile bu sayıya gidebilirsiniz. Sayının 2500’den küçük olması gerekli, büyük olsa da sadece son 25 sonucu görüntüleyecek.

Cep Ingilizce Bilinesi Kelimeler

Bilinesi Kelimeler

*Bir başka yenilik de çok gerekli değil ama uygulamadan çıkılmadan arama ve mesaj gönderme gibi fonksiyonları kullanabilmek. Çoğu için buna gerek yok ama bazılarında arama yapabilmek için uygulamadan çıkmanız ve ana menüye gitmeniz vs. gerekli. Bunda ise Diğer menüsünde ‘Arama’ seçeneği ile açılacak sayfadaki kutuya bir telefon numarası girebilir ve ‘Devam’ komutu ile arayabilir veya mesaj gönderebilirsiniz. Bunlar artık telefonunuza bağlıdır, bazıları sadece arama yapmaya izin verirken bazıları mesaj yazmaya veya numarayı telefon rehberine de girmeyi sağlayabilir. Kısacası bu özelliğin kullanımı telefondan telefona değişebilir. Ayrıca bazı telefonlarda arama yapıldığında yeterli bellek yoksa telefon uygulamayı kendi de kapatabilir.

Bunlar dışında sözcük veri tabanında değişiklikler yok pek. Hatalı gösterilen onbeş yirmi sonucu düzgün görünmesi için düzelttim ve birkaç yeni sözcük de eklemiş olabilirim. İngilizce > Türkçe veri tabanı gayet iyi ama Türkçe > İngilizce yönünde Türkçe karakterli aramalarda problem var biraz.

Bu sürümde özellikler böyle. Zamanım oldukça daha da geliştirmeye çalışacağım ama zamanım oldukça işte. Önceki sürümün üzerinden neredeyse sekiz ay geçmişti bu sürüm de iyi gelecektir size.

Uygulamanın yeni boyutu 2.6 MB. Bu haliyle de Symbian işletim sistemine sahip olmayan çoğu Nokia ve telefonda çalışmayacaktır. Bu Nokia ve Samsung’un kendi hatası, telefonlarına 1 MB gibi bir Java uygulama sınırı koyuyorlar. Halbuki artık tarihi eser sayılabilen 2004 model Siemens C(ommodore) 65 telefonumda bile bu uygulama çalışabiliyor. Bu sebeple bu uygulama SonyEricsson, Siemens gibi Java uygulama boyutu sınırı olmayan telefonlara ve Symbian ve Java yazılımı bulunan WM işletim sistemli telefonlara yönelik bir uygulamadır. Nokia kullanıcılarının buraya uygulamanın çalışmadığı telefon modelini yazmasına gerek yok, bunun yerine Nokia’ya bir göndersinler daha iyi olur.

İndirme:

Jar uzantılı asıl program:

İndir “Cep Ingilizce son sürüm (JAD)” Cep_Ingilizce.jad – 681 defa indirildi – 856 B