Nvidia Tegra APX ve 600 serisi mobil işlemciler

____________________________________________________________________

Cep telefonları şu an teknolojik olarak daha önceden beklenemeyecek düzeyde gelişti. Aslında herşey bu kadar gelişti, değişti ama cep telefonları taşınabilirlik dolayısıyla daha az güç tüketimine sahip, dolayısıyla da daha az işlem gücüne! Acaba gerçekten öyle mi? Emin değilim, Nvidia mobil Tegra işlemcileri ile bunun böyle olmadığını söylüyor. 🙂

10 yıl önce bilgisayarlarda Pentium 2 işlemciler yaygın idi ve Pentium 3’ler yeni çıkmış, zamanenin en güçlü işlemcileri idi. Performansları vs. muhteşem idi, onlarla yapamayacağımız şey yoktu. 🙂 Ancak şu an cep telefonu ile çekilen bir video bendeki (taka sayılsa da) Pentium 4 işlemcide bile kusursuz çalışmıyor. Ancak bu videoyu kaydeden aygıt frekans olarak bendekinin beşte biri kadar frekansta bir işlemciye sahip. Bunu oynatabiliyor da kaydedebiliyor da. Bu tür taşınabilir aygıtlarda genelde ARM ve özellikle Windows Mobile işletim sistemli cihazlarda çoğunlukla Intel Xscale (Marvell satın aldı) işlemciler kullanılır. Mobil pazara talep gün geçtikçe artıyor ve cep telefonları ile yapılabilen şeyler ve yapılması istenen şeyler de artıyor. Tabii ki en önemli işlemci üreticilerinden Nvidia’da bu pazardan payını almak istiyor. Nvidia daha çok grafik işlemciler üzerinde çalışırdı ama son grafik işlemcilere CUDA dil desteği ekleyerek bunları uygulama işlemcisi olarak da kullanmayı mümkün kılmıştı, ve bu işlemciler Intel’in merkezi işlemcilerine göre çok fazla hesaplama gücüne sahipti. Nvidia tecrübelerini düşük güç tüketimi ile birleştirip cep telefonları için de işlemci üretmeye başlamış.

Bunu ilk duyduğumda yeni bir mobil grafik işlemci serisi olduğunu sanmıştım ama öyle değilmiş, tamamen sağlam taş gibi CPU yani MİB (Merkezi İşlem Birimi) bunlar; Tegra 600 ve Tegra APX serileri. Grafik işlemcileri kendi içlerinde.

Tegra APX 2500

Tegra APX 2500

Tegra 600 serisi ile 1024p, Tegra APX ile de 720p çözünürlükte video kayıt etmenizi ve düşük işlemci kullanımı ile izleyebilmenizi sağlıyor. 12 MP çözünürlüğe kadar kaliteli fotoğraflar çekebiliyor, ayrıca yüz takip etme vs. işleri de başarı ile yerine getiriyor. Telefonda 3D arayüzler kullanmak mümkünmüş, bununla Windows Mobile cihazlara biraz renk gelecek gibi. Ayrıca bunu kullanan aygıtlarla HDMI çıkışı ile HD çözünürlükte video izleyebilir ve sunumlar yapabilirsiniz. Güç tüketimi olarak Tegra 600 işlemci ile 100 saat kadar müzik dinleyebilir ve 10 saat kadar HD yayın izleyebilirmişsiniz. Bunun yaklaşık 1500 mAh batarya gücü düşünülerek söylendiğini varsayıyorum, daha üstü ve altı abartı olur. Şu an piyasadaki çoğu işlemci için 30 saat deniyor.

İşlemci ve bellek

İki işlemci de 32 bit ARM 11 MPCore çekirdeğine sahip, bilgisayarlardaki çok çekirdekli işlemcilerin cep telefonları için olan muadilleri diyebiliriz. NAND Flash destekleri var. Tegra 600 işlemcisi 650 MHz ve Tegra 650 de 750 MHz frekansta çalışıyor.

HD AVP (High Definition Audio Video Processor) (Yüksek çözünürlüklü ses ve görüntü işlemcisi)

İki işlemci de 720p çözünürlükte H264 biçiminde kayıt yapıp oynatabiliyor. Tegra APX serisi 720p VC-1/WMV9 biçiminin farklı profillerine destekleri var. Tegra 600 serisi sayfalarında VC-1/WMV9’dan bahsedilmiyor ama Tegra 650’de 1080p çözünürlükte H264’ten bahsediliyor. Ses olarak iki seri de AAC, AMR, WMA, ve MP3 gibi biçimleri destekliyor (belki dahasını da tabi) ve JPEG kodlama işlemlerini de hızlandırıyorlar.

ULP NVIDIA GPU (Grafik işleme üniteleri var)

OpenGL ES 2.0 (Cep telefonlarının Open GL kütüphanesi)
Programlanabilir pixel shader
Programlanabilir vertex ve aydınlatma
Gelişmiş 2D ve Tegra 600 serisinde 3D grafikler

Görüntü çıkışı olarak da Tegra 650 şöyle: 1080p (1920×1080) HDMI 1.3, WSXGA+ (1680×1050) LCD, SXGA (1280×1024) CRT, NTSC/PAL TV çıkışı

Tegra 600 de şöyle: 720p (1280×720) HDMI 1.3, WXGA (1280×800) LCD, SXGA (1280×1024) CRT, NTSC/PAL TVçıkışı

Tegra APX serisi biraz daha zayıf: 720p (1280×720) HDMI 1.3
FWVGA (864×480) LCD, SXGA (1280×1024) CRT, Composite ve S-Video TV çıkışı

Tegra APX’in çevresel bağlantıları: USB 2.0 OTG, HDMI, MIPI CSI/DSI/HSI, UART, SPI, SDIO, I2C, I2S.

Özellikle Tegra 650 çok ilgimi çekiyor. 1080p çözünürlüklü videolar bilgisayarımda çalışmıyor ama bu işlemci onları oynatabilecek. Ayrıca bunlara sadece video izleme amaçlı bakmamak da gerekli, mesela cep telefonu ile İnternet’te gezinmeyi çok daha kolaylaştıracak bunlar. Opera’nın da Tegra serisi cihazlar için özel bir Opera Mobile çıkarak. Ayrıca 3D telefon arayüzleri ile daha etkileyici ve kullanışlı telefonlar olacak. Bir de masaüstünde oynadığınız oyunların çok benzerlerini telefonunuzda oynadığınızı düşünün. Daha bu şekilde pek çok katkıları olacak mobil yaşama. Bu işlemcileri kullanan cihazların nasıl birşey olacağını şuradaki videodan ve aşağıdaki videodan biraz anlayabilirsiniz sanırım.

Video’yu izleyemiyorsanız, burada izleyebilirsiniz.

Şimdilik bu işlemciler Windows Mobile ve Android işletim sistemli cihazlarda kullanılabilecek. Ancak daha ileride Symbian ve Iphone’da da görülebilir belki.

Qualcomm’un buna cevabı olabilecek 1.3 GHz işlemcisini ve Intel ve Marvell’in buna cevaplarını merak ediyorum. 🙂

Nvidia’nın serilerle ilgili sayfaları:
Tegra APX.
Tegra 600.

2 Yorum

  • Yazan: Enes, 2 Haziran 2009 @ 8:28 am

    Merhaba, Ferhad bey.Bu konuyla tam olarak ilgili olmasa da kanaatimce teknoloji insanlara birçok noktadan fayda getirdiği gibi gereksiz ihtiyaçlarını da artırıyor.İyi günler.

  • Yazan: FeRHaD, 2 Haziran 2009 @ 11:10 am

    Kesinlikle doğru. Bugün mesela FriendFeed, Facebook vs. çoğu hizmet hiç bir amacı yok gibime geliyor, girdiğimde takip etmek dışında yapacak birşey bulamıyorum ama yine de bağımlılığını yaratıyor. 🙂

Bu yazıya bağlantılar

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz