3N (3G) İhalesi Sonuçlandı A Tipi Lisans Turkcell’in

____________________________________________________________________

Uzun zamandır beklenen 3N ihalesi bugün sonuçlandı. A tipi lisansı daha önce de ihaleye tek başına katılarak kazanan ama yalnız katıldığı ve numara taşınabilirliğini kabul etmediği için lisansı iptal olan kazandı.

3N ihalesinde Turkcell KDV dahil 858 milyon YTL, 600 milyon YTL, Avea da 512 milyon YTL lisans bedeli ödeyecek, toplamda ise 3 şirket 1 milyar 970 milyon YTL ödeyecek. İhalede A tipi lisansı Turkcell kazandı, B tipi lisansı kura ile Vodafone kazanınca da C tipi lisans Avea’ya kaldı.

A, B ve C lisansları lisansı alan şirketin kullanabileceği frekansı belirtiyor, a lisansı en yüksek (45 MHz), B tipi lisan orta (35 MHz) ve C lisansı da en düşük (30 MHz). Frekans ne kadar yüksekse müşterinin aygıtı ile operatörün arasındaki iletişim o kadar daha kalitelidir ve kesintisizdir.

TV’de izlediğim Turkcell CEO’sunun açıklamasına göre Turkcell 3N hizmetlerine Haziran ayında başlamayı düşünüyormuş. Olurda Vodafone daha erken davranır ve 3N hizmeti sağlamaya daha erken başlarsa bu devrim pastasından daha büyük pay alabilir. Tabi devrim dediğimiz biraz eski bir devrim olsa bile, millet artık 4N konuşuyor biz hala 3N. Daha kullanamadığımız 3N hizmeti 3 – 4 yıldır çeşitli Afrika ülkelerinde bile kullanılıyor. 🙂

3N ile daha kaliteli ve hızlı kablosuz iletişim olanaklarına kavuşacağız. Şu anki ADSL bağlantımızdan daha hızlı bir bağlantı ile cep telefonumuzdan internete girebilecek, görüntülü konuşma yapabileceğiz. Operatörlerin ücretleri de yeterince makul olursa bu konudaki hizmetlerde büyük gelişmeler görünebilir, örneğin, cep telefonumuzdan TV yayınlarını bile gayat keliteli bir şekilde izleyebiliriz. Hele çoğu uydu yayınının bile 3 – 4 Mbit ile yayın yaptığını düşünürsek, tam kalitede TV keyfi elde edebiliriz.

Daha nice ümitlerle geçen yıl 3N destekli almıştım. 3N göremeden, bir kere bile o kamerasıyla görüntülü konuşma yapmadan haşat oldu. 😀 Şimdi kullandığım Toshiba G500 Portêgê’de de 3N desteği var, o sanırım o günleri görecek. Küçükken 5110 kullanan akrabalarımı vs. görünce ileride benzeri aletlerle yüzyüze bile görüşebileceğiz derdim ama benim görebileceğim konusunda şüphelerim vardı, sanırım artık görebileceğim. 😀