Blogroll Listemde Değişiklik

____________________________________________________________________

Bir süredir dikkat ediyorum da her blogcu Blogroll listesini sitesinin her sayfasında göstermiyor. Her sayfada göstermek yerine sadece ana sayfalarında gösteriyor. de bu değişikliği yaptım.

Daha önceden Blogroll kısmı sitedeki arşiv dışında bütün sayfalarda görünüyordu. Anasayfa dışında değeri 2 olan başka sayfalar da var. Diğer blogcuların da blogroll listelerini genellikle ana sayfalarında gösterdiklerini gördüm. Bu durumda da benim sitemden onlara doğru PR değeri biraz daha fazla transfer edilmiş oluyor. Bu sebeple bu şekilde link verenlerin linklerini aynı şekilde yayınlamaya karar verdim.

Verdiğim linkleri sadece ana sayfada ve tüm sayfalarda görünecek şekilde iki gruba ayırmam gerekiyordu. Sanırım bu biraz zor, WordPress alt yapısını kurcalamak gerekir. Bu durumda da zaten ikide bir çıkan güncellemelerden sonra önceki sürümde yaptığım değişiklikleri tekrar yapmam gerekiyor. Bu sebeple de linkleri bu şekilde ikiye ayırmak pek kolayıma gelmedi. Aslında statik sayfalar üzerinden de yapabilirim bunu ama bütün link bilgilerini teker teker düzenlemek, etiketleri vs. yazmak zor geliyor. Bu sebeple şimdilik bütün Blogroll listesini ana sayfa dışında diğer sayfalardan kaldırdım.

Dost siteler kısmı zaten statik sayfa üzerinden yayınlanıyor ve onda link verilen sayfa ile ilgili problemlerim yok. Bu sebeple ona dokunmayacağım. Sadece sonradan bana tüm sayfalarından link veren bazı arkadaşların linklerini de ekleyebilirim.

Ayrıca blogroll listesindeki bazı arkadaşların siteleri de üyelik gerektiren bir şekilde ayarlanmış. Ör; basit bir yorum yazmak için siteye kayıt olmam vs. gerekli. Ara sıra Blogroll listemdeki sitelerin hepsini birden  tarayıcımda açarım ve tüm yazıları incelerim. Olur da blogosferimde hoşuma giden bir şey görürüm ya da sorulan bir soruya veya bir probleme cevap yazacak ya da fikrimi belirtecek olurum, yorum yazmak isterim. Bu durumda sadece yorum için siteye üye olmak gerekir. Bu tür kayıt işlerini hiç sevmem. Bu sebeple sitelerinde üyelik sistemini kullanan arkadaşların da bağlantılarını listemden silebilirim. Tabi bu şekilde silersem kendilerine mutlaka haber vereceğim.

Listemdeki siteleri incelerken Candron.org’nin de kapandığını gördüm. bir reklam sayfasına açılıyordu. Bu sebeple kendisinin bağlantısını da listeden kaldırdım. Tekrar açar ya da yeni adresini bulursam ekleyeceğim.

Bu arada Blogroll’u ana sayfa dışındaki sayfalardan kaldırınca sanırım bu tür sayfalarda bir SQL sorgusundan kurtulmuş oluyorum. % 1.1 olan sunucu işlemci kullanımı bu sayede % 1.0 olur belki. 😀