Cengiz Erşahin – Zorluklara Karşı Kendini Ateşle

____________________________________________________________________

Eylül ayında otobüsle dönüşü gece Metin Dinlenme Tesisleri’ndeki molada gece okumaya birşeyler alayım demiştim. Bir sürü dergi vs. kurcaladıktan sonra Cengiz Erşahin‘in Zorluklara Karşı Kendini Ateşle adlı kişisel gelişim kitabını aldım.

Aldım almasına ve okumaya başladım. Yanımda oturan yol arkadaşım uyumaya başladı, zaten başka da insan yoktu pek. de (karanlıkta) yola, ağaçlara, yıldızlara, evlere falan bakarım dedim, biraz okuduktan sonra da bıraktım kitabı.

Eve geldim ve bir daha da kitabı aylarca açmadım. Taki geçen gün kitap aklıma geldi ve hazır ilk sınavlarımı da atlatmışım, dinlenmeye biraz vaktim var okuyayım dedim. Diğer ev uğraşları vs. bugün bitirdim kitabı. Aslında başladığım gibi bitirmeyi planlıyordum ama uğraşmanız gereken ev işleri, bisiklet tamiri vs…

Zorluklara Karşı Kendini Ateşle zorluklarla baş etmeyi dokuz ana başlık altında anlatan bir kitap. Bu başlıklar:

 1. Cesaret
 2. Düşüncelerinize Dikkat Edin
 3. Bu Hayat Sizin
 4. Hayatınıza Yön verin
 5. Yaratıcılık
 6. Geçmişi Geride Bırakın
 7. Coşkunuzu Güçlendirin
 8. Asla Vazgeçmeyin
 9. Minnettarlık

Yaklaşık 140 sayfalık kitap zorluklarla baş etme dersini çeşitli örnek ve hikayelerle iyi bir şekilde anlatıyor. Çoğu hikaye de bildik tanınan şeyler, bu sebeple okurken ben bunu zaten biliyordum demeyin. Ayrıca anlatımlarda da hayatınızda daha önceden duymadığınız çok şey yok. Ancak bu okumaya değmez bir kitap demek değildir. Tam tersi, zor bir durumla karşılaştığınızda ihtiyacınız olabilecek her türlü konu var bu konu içinde. Zaten bunu konu başlıklarından da anlayabilirsiniz. Bir günde zevkle okunabilecek bir kitap.

İçinde bazı ilüstrasyonlar, çeşitli özlü sözler de var. Ayrıca konu ile ilgili dersler çıkarılabilecek cümleler de konu içlerinde kalın yazı tipleri ile yazılmış. Bunlara örnekler:

 • Kaybedecek kadar büyük değilsen, kazanacak kadar da büyük değilsin.
 • Senin daha iyi çalışanlara ihtiyacın yok, çalışanlarının daha iyi bir lidere ihtiyacı var.
 • İnanmak paniğe kapılmayı reddetmektir.
 • Kızmak, başkalarının hatalarının intikamını kendinden almak demektir.
 • Affetmek geçmişi değiştirmez, ama geleceğin önünü açar.
 • Bir gün yapılacak olan hiçbir zaman yapılmaz.
 • Korkularınız yüzünden acı çekiyorsanız, coşku sizi korkusuz ve tasasız bir insana dönüştürebilir.

Zorluklarla baş etmek için motivasyon arıyorsunuz Cengiz Erşahin’in Zorluklara Karşı Kendini Ateşle kitabı sizi motive edecek iyi bir eser. Özellikle çok uzun şeyler okumak istemeyen kitap düşmanı halkımıza göre bir kitap. Yaklaşık 140 sayfa kitap birkaç günde okunabiliyor.

Not: Cengiz Erşahin’in Stres Kendine Güven Mücadele Ruhu kitabını da okudum.