Cep telefonundan USB WiFi adaptörü

____________________________________________________________________

Windows Mobile işletim sisteminde WMWiFiRouter yazılımıyla cep telefonunuzu bir USB WiFi adaptörü gibi kullanabilirsiniz.

Bugün bilgisayarımı soğuk odamdan sobanın olduğu oturma odasına taşımaya karar verdim. Sadece benim odamın kapısı ile oturma odasının kapısı arasında 8 metre uzaklık var. Odamdaki modeme gelen kablo ise o kadar uzun değil. Birkaç ADSL Splitter ve kabloları var, birleştirsem de yine işime yaramazdı. de İnternet’e cep telefonum üzerinden bağlanmaya karar verdim.

İnternet bağlantısını Internet Sharing uygulaması ile yapacaktım. ile kablosuz modemim arasında kuracak ve İnternet paylaşımı ile de bu bağlantıyı telefonu USB üzerinden bilgisayara bağlayarak kullanacaktım.

Ne yazık ki, planlarım tutmadı. Internet Sharing uygulaması meğerse sadece şebeke bağlantısını paylaşabiliyormuş, yani WiFi bağlantısını bilgisayarınızla paylaştıramıyoruz.

Bunun üzerine WMWiFiRouter programını kullanmaya karar verdim. Bu program cep telefonunuzun WiFi antenini kullanarak farklı işler başarıyor. Mesela cep telefonunuzu bir kablosuz ağ erişim noktasına çevirebiliyor, bir kablosuz ağ oluşturabiliyor. Bu ağ üzerinden üzerinden İnternet paylaşımı yapabiliyor. Tabi tüm bunları yaparken telefonunuzu normal WiFi özelliklerini kullanamayabiliyorsunuz. Çünkü aygıtınız bir erişim noktasına dönüşerek farklı bir görev üstleniyor.

WMWiFiRouter programı ile oturma odasından odamdaki modemime bağlanıp telefonumu da bilgisayara bağlayıp cep telefonumu bir USB WiFi adaptörü olarak kullanıyorum şu an.

Windows Mobile işletim sistemli veya aygıtınızı WiFi adaptörü olarak kullanmak için önce WMWiFiRouter programına ihtiyacınız var. WMWiFiRouter programını WM işletim sistemli akıllı telefonlar () ve cep bilgisayarları () için aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Bu sadece deneme sürümüdür, çok beğenirseniz daha sonra satın alırsınız, veya crack, serial vs. de uğraşabilirsiniz tavsiye etmediğim işler, bana da sormayın.

İndirdiğiniz dosyayı aygıtınıza yükleyin. Kullanmak istediğiniz özelliklere göre cihazınızın Wifi ve mavidiş bağlantılarını aktif hale getirin ve kablosuz modeminize şifrenizle vs. bağlanmış olun, yoksa program bunları görmeyebilir. İlk çalıştırdığınızda programın genel ayarlarını yapacaksınız. İlk önce serial isteyecek, bu kısmı atlayacaksınız tabii. Sonrasında da çok detaylı olmayan diğer ayarları yapacaksınız. Bunlar cihazın erişim noktası olarak mı kullanılacağı, ad hoc aktif olup olmaması, veri şifrelemesi, ve kanal vs. ayarları. Wifi network management ayarı olarak Stored (Faster) seçeneğini tavsiye ederim.

WMWifirouter ana menüWMWifiRouter ana menü

Tüm ayarlar bittiğinde yukarıdaki gibi bir görüntüyle karşılaşıyorsunuz. Burada da görüntüde sol altta belirgin olan yeşil simgeye yön tuşları ile gelip seçin veya Wifi to USB seçeneğini seçin. Bundan sonra telefon var olan bir kablosuz ağa bağlanacak ve usb bağlantısını da etkin hale getirecek. Telefonunuzu bilgisayarınıza bağladığınızda ağ muhtemelen kullanılabilir halde olacak. Ekranda şu aşağıdaki gibi bir görünüm olacak.

Wifi ve USB bağlı

Wifi ve USB bağlı

Burada soldaki yeşil seçenek aşağıdaki gibi istatistikler görmenizi ve diğer kırmızı da bağlantıyı sonlandırmanızı sağlıyor.

Bağlantı durumu

Bağlantı durumu

Bağlantı durumu istatistikleri ekranında yön tuşları ile yeşil yön butonlarına tıklayarak daha ayrıntılı Wifi, USB, NAT bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Program Ağ Bağlantılarım‘da görünecek bir ağ bağlantısı oluşturacak. Bu bğlantıyı kullanarak İnternet’e aygıtınız üzerinden bağlanabileceksiniz. Eğer bağlanamazsanız bilgisayarınızı bir kez yeniden başlatmayı deneyin tekrar olmazsa programın ayarlarından farklı seçenekler deneyerek bağlanmayı deneyin.

Hız olarak program ile telefonunuzun ağ bağlantısı kullanma kapasitesini tamamen kullanıyorsunuz. Yani hız sadece Wifi bağlantısına özgü değil, muhtemelen aygıtınızı bilgisayarınız üzerinden ActiveSync ile İnternet’ e bağladığınızdan elde ettiğiniz hızla aynı olacaktır. Hız aygıttan aygıta değişir. Örneğin bende hız indirme olarak 350 – 390 Kbps arası, yükleme de bundan daha az. ADSL bağlantım 1 Mbps olsa bile telefonun donanımı nedeniyle ancak bu hızda bağlantıyı kullanabiliyorum. Tabi dosya indirme dışında çok fazla bir yavaşlama fark etmedim, çünkü zaten her siteden her an 1 Mbps ile normalde bile indiremiyorum. 🙂 Bağlantı hızı dediğim gibi cihaza göre farklılık gösterir, Toshiba Portege G500’den yeni cihazların hızları daha iyi olacaktır. Gerçi bunun yenilikle alakası yok, kullanılan donanımla ilgili.