Windows Mobile Boş Remove Programs Ekranı

____________________________________________________________________

Şu Windows Mobile ne kadar saçma şeylerden problem çıkarıyor ve bunların çözümü de ne kadar saçma inanamıyorum. Şimdiki sorunum da ayarlarda “Remove Programs” (program kaldırma) seçeneğinde program listesi yerine boş ekran görünmesiydi.

Birkaç gün önce büyük bir ve uygulama içeren bir indirmiştim. Paketteki uygulamaların çoğunu Toshiba G500 Portêgê sözde aygıtıma yükledim. Sonra bunlardan bazılarını kaldırmak isteyince Remove Programs menüsünün boş olduğunu sadece beyaz bir görüntü olduğunu gördüm.

Bunun sebebini İnternet’te biraz araştırdım, mantıklı bir sebep bulan yoktu ama en sonunda alakalı olabileceğeini düşündüğüm ama inanmadığım şu yazıyı buldum. İşe yarayacağına inanmamıştım çünkü yazıda bahsedilen durum Pocket Word kurulumu ile ilgiliydi. ise hiç böyle birşey yapmamıştım.

En sonunda yazıda yazan şeyi denedim. İnanamadım ama Remove Programs artık boş bir ekran değildi, kurulu bütün programcıklarımı orada görebiliyordum.

Bu Remove Programs ekranı boştu.

Bu Remove Programs ekranı boştu.

Program kaldırma kısmındaki boş ekranın çözümü ise en az problemin kendisi kadar saçma. Word Mobile ile bir belge oluşturup bir yere kaydedin, sonra bu belgede kalın, italik, altı veya üstü çizgili birşeyler yazıp kaydedin. Sonra programdan çıkıp telefonu yeniden başlatın. Benim yaptığım tek şey buydu, bundan sonra program kaldırma menüsüne girdiğimde çalıştığını gördüm.

Yalnız yöntemi bir başka sefere denediğimde başarısız oldum. Sanırım ilk seferdeki kurulumda birşeyler Pocket Word ayarları ile oynamış. 😀

Bu yöntemle sorunu çözemez veya bilgisayarınız yanınızda ise en garanti yöntemi kullanmanız en iyisi olur: Aygıtınızı bilgisayarınıza bağlayıp Active Sync ile gereksiz veya problemli, daha eski Windows CE sürümleri için olan uygulamaları vs. kaldırın, sorun bu sefer mutlaka çözülecektir.

Problemin sebebi sanırım bazı güvenlik poliçeleriymiş. Sanırım yüklediğim eski sürüm uygulamaların sertifikaları eski veya bazılarını bozdu vs. anlamadığım bir tuhaflık olmuş.